Úterý 24. května 2022
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Zataženo, déšť 20°C

Británie rozzuřila Kreml: Rusové chtějí rozvrátit Ukrajinu a dosadit svého vůdce

Aktualizováno -
23. ledna 2022
11:08
Autor: ČTK - 
23. ledna 2022
05:56

Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce. Vicepremiér Dominic Raab dnes varoval, že Rusko bude čelit tvrdým ekonomickým sankcím, pokud na Ukrajině ustaví loutkovou vládu. V sobotu večer britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že ruští zpravodajci byli v rámci plánů na invazi v kontaktu s řadou bývalých ukrajinských politiků. Zatímco Spojené státy označily obvinění za znepokojivé, Moskva vyzvala Británii, aby přestala s provokacemi.

„Jestliže se Rusko pokusí napadnout Ukrajinu, nebo dosadit tam loutkový režim, bude to mít velmi vážné důsledky,“ řekl dnes Raab stanici Sky News. Zároveň dodal, že je podle něj „extrémně nepravděpodobné“, že by Británie vyslala na obranu Ukrajiny své vojáky.

Britské ministerstvo zahraničí odmítlo poskytnout důkazy na podporu svých obvinění, která přišla v době vysokého napětí mezi Ruskem a Západem kvůli ruskému shromažďování vojsk u hranic s Ukrajinou. Sdělilo ale, že ruská vláda uvažuje o bývalém ukrajinském zákonodárci Jevhenovi Murajevovi jako o možném kandidátovi do čela proruského vedení. Pětačtyřicetiletý Murajev označil úřad za zmatený a obvinění za nelogické.

„Pobavili jste mě. Britské ministerstvo zahraničí vypadá dost zmateně,“ citoval Murajeva list The Observer. „Není to moc logické. Mám zákaz vstupu do Ruska a rovněž tam zabavili peníze z firmy mého otce,“ dodal. Na facebooku později napsal, že Ukrajina potřebuje nové politiky, kteří nebudou ani proruští ani prozápadní, ale budou politiku tvořit jen v zájmu Ukrajiny a Ukrajinců.

„Zveřejněné informace osvětlují rozsah ruských aktivit, jejichž cílem je rozvrátit Ukrajinu, a umožňují nahlédnout do myšlení Kremlu,“ uvedla v prohlášení britská ministryně zahraničí Liz Trussová. „Rusko musí snížit napětí, ukončit své agresivní a dezinformační kampaně a jít cestou diplomacie. Jak Spojené království a naši partneři opakovaně uvedli, jakýkoli ruský vojenský vpád na Ukrajinu by byl obrovskou strategickou chybou s vážnými dopady,“ dodala ministryně.

Kreml: Neprovokujte

„Dezinformace šířené britským ministerstvem zahraničí jsou dalším důkazem, že to jsou země NATO v čele s Anglosasy, kdo se podílí na eskalaci napětí kolem Ukrajiny,“ řeklo agentuře TASS ruské ministerstvo zahraničí, které vyzvalo Londýn, aby přestal provokovat, šířit nesmyslné informace a jen „vyostřovat napětí“ kolem Ukrajiny.

Britské ministerstvo zahraničí dále informovalo, že ruské zpravodajské služby podle jeho informací udržují kontakty s „mnoha“ bývalými ukrajinskými politiky, včetně vysoce postavených osobností s vazbami na exprezidenta Viktora Janukovyče. Bývalý státník uprchl do Ruska v roce 2014 po třech měsících protestů proti své vládě a v roce 2019 byl v nepřítomnosti odsouzen ke 13 letům vězení na základě obvinění z vlastizrady.

„Někteří z nich jsou v kontaktu s ruskými zpravodajskými důstojníky, kteří se v současnosti podílejí na plánování útoku na Ukrajinu,“ uvádí se v prohlášení.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Moskva požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance. Washington naopak trvá na politice otevřených dveří NATO.

Británie v týdnu uvedla, že začala zásobovat Ukrajinu protitankovými zbraněmi, aby se mohla bránit potenciální invazi. Trussová v únoru navštíví Moskvu, kde se setká se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a jeho britský protějšek Ben Wallace se rovněž dohodli na jednání.

Video  Putin západu ukazuje svaly. Analytik zmínil páky, kterými Rusko tlačí i na Česko  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Lomikel ( 23. ledna 2022 23:54 )

zada, ty jedna hlavo dutá,tupá a nešťastná.
Rusáci tenkrát tu Krymskou válku v létech 1853 až 1856 prohráli, přímo pos**li.
Angláni s Turkama a dalšíma spojencema byli vítězi.

Uživatel_5521823 ( 23. ledna 2022 18:47 )

Uživatel_5521823 ( 23. ledna 2022 18:46 )

Za idioty.

Uživatel_5521823 ( 23. ledna 2022 18:45 )

USA,Germáni a další svi ně od Atlantiku jen rozbili Československo a naši moudří předci moc dobře věděli proč vítali naše bratry Slovany a za pár měsíců budeme Rusko vítat i my až většina národa nebude mít čím topit,svítit a atd.

Uživatel_5521823 ( 23. ledna 2022 18:39 )

Lidé na Ukrajině začínají chápat a proto ta podpora Porošenka kterou pochopil i soud a nedal ho do vazby.Zielinska-*** má po pi či a ušáci také.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa