Dovolená v Turecku je v kurzu: Díky propadu tamní měny nakoupíte levně luxus i padělky
Turecká ekonomika se potýká s vysokou inflací a dlouhodobým propadáním liry na finančních trzích. Občané se bojí o úspory, ba stojí fronty na chleba - naopak radost mají turisté. Za své dolary, eura či koruny teď dostanou skoro dvakrát víc lir na útraty na tržištích i nejrůznějších atrakcích.
Inflace je nyní nejvýše za téměř 20 let, od prosince 2020 do prosince 2021 se ceny zvýšily o víc než 36 procent, nad očekávání analytiků. Turecká centrální banka s tím bojuje jen obtížně - třebaže by měla být nezávislá na politicích, prezident Recep Tayyip Erdogan prosadil své přesvědčení, že se mají snižovat úrokové sazby. Všeobecně uznávaná ekonomická teorie říká, že vysokou inflaci je možné snížit zvyšováním úrokových sazeb, jiné centrální banky to v takové situaci zpravidla dělají.
Prezidentovy kroky však ekonomice pomohly jen málo. A s rostoucí inflací padá kurz měny.
Cestovatelé se však mohou radovat, je to znát i u českých cestovních kanceláří. „O turecké turistické destinace je v posledních měsících velký zájem. Vyrostl především zájem o městskou turistiku do Turecka. Lidé, kteří cestují například do Istanbulu, mají možnost na místě nakupovat za mnohem nižší ceny,” uvedl pro Blesk Zprávy Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří. „Turistika k moři je teď dávno po sezoně, na ni propad měny teď nemá velký vliv." A vliv nemusí mít příznivý kurz ani v dalších měsících roku, v nadcházející sezoně - turecký turistický ruch se proti výkyvům liry pojišťuje: „Některé hotely už poslední roky účtují v euru, na ně to mít vliv nebude,” dodal Papež. „Uvidíme, v tuto chvíli to má vliv pouze na turistiku do měst.”
Levnější tak mohou být pro turisty poznávací zájezdy, utrácení v restauracích a nejrůznějších atrakcích, zkrátka cokoliv, za co se platí na místě. Na pobytu all inclusive u moře se vůbec projevit nemusí.
Pokud se chystáte na takové nákupy, neměňte si měnu dopředu, vybízí list the Independent, a běžte do směnárny až na místě. „Měňte malé množství a častěji. Jednak proto, že se pro vás kurz může ještě zlepšovat, jednak nechcete, aby vám na konci dovolené turecká měna zbyla. Když ji budete chtít na letišti vyměnit zpátky, určitě dostanete horší kurz.”
Bulhaři na tržišti
Kurzového propadu rádi využívají občané sousedních zemí. Plný Bulharů byl na Štědrý den trh v Edirne, městě 30 km od řecko-bulharsko-tureckého trojmezí. Hatice Ahmedová vyrazila už ve tři ráno, aby se dostala do autobusu. V Edirne si vyměnila 200 leva (přes 2500 Kč), za které dostala 1150 lir, a vrhla se na nákupy.
„V Bulharsku je to mnohem dražší,” popsala agentuře AP šedesátiletá Gulfija Osinová, která přijela nakoupit dárky dětem a vnoučatům.
Šéf obchodního družstva Ulus v Edirne Bülent Reisoglu uvedl, že počet cizinců se za pár týdnů zečtyřnásobil: „Poznávací značky z Edirne či Istanbulu tady už skoro neuvidíte, parkoviště jsou tady plná bulharských aut. Nakupují jako smyslů zbavení, ani nevědí co, a berou pět i deset kusů od téhož výrobku. Předpokládají, že to prodají, anebo si myslí, že už to tady příště nebude,“ vysvětlil Reisoglu.
Nejde jen o Evropany, které propad liry láká. „Kožené boty jsem v populárním místním obchodě koupila v přepočtu za 800 rupií (230 Kč), normálně by stály až 2500,” popsala nedávnou zkušenost z Istanbulu indická turistka Rupal Šuklaová. „Díky kurzu jsem toho mohla nakoupit hodně,” řekla serveru Live Mint.
Za příznivé ceny lze v Turecku pořídit jak značkové originály, tak i docela kvalitní padělky - „fake značkové zboží”.
Pro Turecko nejsou tak dramatické propady novinkou. Než země provedla roku 2005 měnovou reformu, mohli jste být za pár korun milionářem. Škrtlo se tehdy šest nul, i nová lira ale dál klesá.
V srpnu 2018 devalvace liry využili zahraniční milovníci luxusního zboží - bot, oblečení, kabelek, kosmetiky, parfémů… a stáli fronty v přepychových obchodech jako Louis Vuitton či Chanel. „Tolik lidí najednou jsme tu nikdy neměli. Někteří přišli dokonce s kufry,“ komentovali tehdy prodavači. I tehdy k rekordně nízkým kurzům liry přispěl prezident Erdogan a jeho výzvy ke snižování úrokových sazeb navzdory inflaci. Za liru tehdy bylo 3,27 korun.
Aktuálně (5. ledna 2022) stojí lira 1,613 Kč, právě před rokem to byl skoro dvojnásobek, 2,886 koruny, ukazuje web České národní banky.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.