Davy berou útokem luxusní butiky v Turecku. Díky slabé liře nakupují za „pakatel“

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
17. 8. 2018
11:25

Turecko se od počátku roku potýká s měnovou krizí, devalvace liry ale využívají milovníci luxusního zboží a nákupů. Po istanbulské nákupní čtvrti se pohybují zástupy turistů s kufry, které si plní drahými předměty značek jako Louis Vuitton, Chanel a dalšími. Skupují oblečení, parfémy, boty, voňavky, make-up i kabelky a radují se z nízkých cen, uvedla agentura Reuters.

„Kurz je příznivý a ceny rozumné. Ušetříme tisíce,“ uvedla Fatima Aliová, která si do Istanbulu přiletěla nakoupit z Kuvajtu. Prodavače z luxusních obchodů šokují dlouhé fronty, které se táhnou až na ulici. „Tolik lidí najednou jsme tu nikdy neměli. Někteří přišli dokonce s kufry,“ sdělili tisku.

Pádu turecké liry využívají především turisté. V Istanbulu skupují luxusní zboží všeho druhu.Pádu turecké liry využívají především turisté. V Istanbulu skupují luxusní zboží všeho druhu. | ČTK

Německé cestovní kanceláře zaznamenaly nárůst poptávky po dovolené v Turecku. „Ještě do nedávna platily za oblíbené destinace Španělsko a Řecko, teď chtějí lidé do Turecka,“ uvádějí cestovní kanceláře. Do Turecka však za nákupy míří lidé z celého světa.

Turecká lira padá dolů

Turecká lira se tento týden propadla vůči americkému dolaru na nové minimum 7,24 za dolar, jedná se o rekordní minimum. Pro korunu je kurz 3,27 za liru. Od počátku roku klesla již o 40 procent, protože investoři se obávají vlivu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na ekonomiku a z jeho opakovaných výzev ke snižování úrokových sazeb navzdory vysoké inflaci. Děsí je i vážný spor Turecka se Spojenými státy.

Mezi největší obavy investorů patří zadlužení Ankary. Turecko v posledních letech prudce zvýšilo úroveň zahraničního dluhu, aby podpořilo růst. Pokles měny znamená, že splácení tohoto dluhu se zdražuje, což by mohlo vyvolat bankroty. Investory znepokojuje i to, že Erdogan odmítá umožnit centrální bance zvýšit úrokové sazby, což by podle odborníků podpořilo měnu, napsaly agentury AP a Reuters.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa