Erdogan na mítinku v Bosně: „Jste připraveni uštědřit osmanskou facku?“

Autor: jer, ČTK - 
20. května 2018
20:10

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli v Sarajevu na svém jediném předvolebním shromáždění v zahraničí vyzval Turky žijící mimo vlast, aby ho hromadně podpořili v červnových volbách, stejně jako jeho vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP). Zároveň kritizoval některé evropské země, které mu nedovolily uspořádat v nich podobné předvolební akce pro tamní silné turecké menšiny.

„Jste připraveni uštědřit jednu osmanskou facku teroristickým organizacím a jejich místním i zahraničním pomahačům? Jste připraveni podpořit mne rekordním počtem hlasů v prezidentských volbách?“ obrátil se Erdogan na zhruba 10 000 Turků žijících v zahraničí, kteří se sešli v sarajevské hale, kde se setkání s ním konalo.

Parlamentní i prezidentské volby se v Turecku uskuteční 24. června. Autoritářský turecký vůdce v nich usiluje o znovuzvolení a o zachování AKP u moci s ještě výraznější převahou v zákonodárném sboru. V těchto volbách jde o rozhodnutí důležité „pro další století naší země“, prohlásil k tomu v neděli Erdogan.

Akce v Sarajevu, organizované jako kongres Unie evropských tureckých demokratů (UETD), se zúčastnili také bosenští Turci a Turci žijící v dalších balkánských zemích. Rakousko, Nizozemsko a Německo, kde jsou početné turecké menšiny, Erdoganovi ani jiným tureckým politikům vést volební kampaň neumožnily.

Podle webu sarajevského listu Dnevni avaz jim to Erdogan v neděli neopomněl vyčíst. „Evropské země, které se považují za kolébku demokracie, propadly ve zkoušce,“ prohlásil. „Dnes jsme v Sarajevu a tímto činem Bosna a Hercegovina ukázala, že je demokratickým státem,“ ocenil turecký prezident možnost setkat se s tureckými voliči žijícími v zahraničí v bosenské metropoli.

Video  Poradce tureckého prezidenta Erdoğana v televizi říká, že Česko patří Něměcku a že schopní Čeští muži odešli a založili Slovensko  - Twitter.com/Abdullah Bozkurt

Podle tureckého ministerstva zahraničí žije v cizině přes šest milionů Turků, z toho 5,5 milionu v západní Evropě. Hlasy turecké diaspory jsou tak pro turecké politiky velmi důležité. Právě tito voliči sehráli klíčovou roli v Erdoganově těsném vítězství v referendu, které upevnilo jeho moc. Turecko má 79,5 milionu obyvatel.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Lubor ( 22. května 2018 13:03 )

 Evropané si už dnes neuvědomují že TURCI OKUPUJÍ EVROPU !!! Vraťte nám CAŘIHRAD !!! Pro méně informované to je od r.1930 ISTANBUL,dříve thrácký Byzancion,poté římský Konstantinopol.Když ho ve 14.s století dobili a osmanská lúza vpadla do města,tak čuměli s otevřenou hubou až jim padla brada.

tomik007 ( 21. května 2018 00:20 )

TENTO KLUCZINA jesce zamota EU porzadne palici...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud