Německá fotbalová esa Özil a Gündogan tlumí vášně po schůzce s Erdoganem

Autor: ivm - 
20. 5. 2018
14:25

Dva němečtí fotbalisté tureckého původu Mesut Özil a Ilkay Gündogan se setkali s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Schůzka s německým prezidentem proběhla krátce poté, co se v médiích objevily snímky fotbalistů a tureckého prezidenta Erdogana - a vyvolaly bouři kritiky.

Podle kritiků z řad politiků, médií i veřejnosti setkáním s Erdoganem oba sportovci podpořili předvolební kampaň autokrata. Někteří fanoušci proto dokonce požadovali, aby se fotbalisté nemohli zúčastnit nadcházejícího mistrovství světa v Rusku.

Fotbalisté se s Erdoganem, který usiluje o znovuzvolení do úřadu hlavy státu, sešli v v jednom z luxusních londýnských hotelů. Özil hraje za Arsenal a Gündogan za  Manchester City. Na záběrech ze schůzky bylo vidět, jak si s tureckým prezidentem třesou rukou a s úsměvem mu předávají své dresy. Gündogan na něj dokonce napsal, že ho věnuje „svému prezidentovi“.

Mesut Ozil při setkání s s tureckým prezidentem Erdoğanem.Mesut Ozil při setkání s s tureckým prezidentem Erdoğanem. | akparti.org.tr

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Šéf německého fotbalového svazu Reinhard Grindel se nechal slyšet, že svaz sice respektuje situaci hráčů s migračními kořeny, ale zároveň zastává hodnoty, které Erdogan dostatečně nerespektuje. Proto podle něj není dobré, „že se naši reprezentanti nechali zneužít pro jeho volební manévry“.

Ilkay Gündogan s tureckým prezidentem Erdoğanem.Ilkay Gündogan s tureckým prezidentem Erdoğanem. | akparti.org.tr

Kritika přišla také ze strany politiků vládních i opozičních stran. „Prezident německého fotbalového reprezentanta se jmenuje Frank-Walter Steinmeier, kancléřka Angela Merkelová a parlament se jmenuje Spolkový sněm. Jeho sídlo je v Berlíně, ne v Ankaře,“ vzkázal fotbalistům někdejší předseda Zelených Cem Özdemir, který má stejně jako oni turecké kořeny.

Němečtí fotbaloví reprezentanti - Mesut Özil a Ilkay Gündogan - pobouřili kvůli velmi srdečnému setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.Němečtí fotbaloví reprezentanti - Mesut Özil a Ilkay Gündogan - pobouřili kvůli velmi srdečnému setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. | Reuters

Servítky si nebrala ani média. „Nárok na to, aby byli jako reprezentanti Německa bráni vážně, Özil a Gündogan ztratili. Oba hráči národního týmu nemají ani kapku politického povědomí," uvedl v komentáři server listu Süddeutsche Zeitung.

Situaci tehdy komentoval i mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert, podle něhož jsou reprezentanti i vzorem pro řadu lidí. Schůzka s Erdoganem podle něj vyvolala řadu otázek.
 

Na nynější schůzce prý oba reprezentant potvrdili, že stojí za Německem, které je jejich zemí a jejich týmem. „Uvedli také, že touto činnosti nechtěli vyslat žádný politický signál a plně se ztotožňují s Německem,“ dodal prezident fotbalové federace Reinhard Grindel. 

Mesut Özil a Ilkay Gündogan u německého prezidenta Frank-Waltera SteinmeieraMesut Özil a Ilkay Gündogan u německého prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera | Reuters

Na světovém šampionátu v Rusku, kde bude Německo patřit mezi favority. Turecko se mezi nejlepší týmy světa nekvalifikovalo.

 Mesut Özil  před časem zveřejnil na Facebooku fotku ze své pouti do Mekky:

Mesut Ozil na muslimské pouti v MekceMesut Ozil na muslimské pouti v Mekce | Facebook

Video Erdogan přihlížel výprasku pro své odpůrce. Rozpoutal bitku sám? - Reuters/Klára Brunclíková/ Hudební Banka

 

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tenco ( 20. května 2018 15:31 )

Turecký pes navždy zůstane tureckým psem i když mu budete říkat micinka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa