Trump žádá o propuštění amerického pastora. Erdogan ho od puče vězní

Autor: ČTK, dj - 
19. 7. 2018
16:05

Americký prezident Donald Trump vyzval na Twitteru tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby se zasadil o propuštění amerického pastora Andrewa Brunsona z tureckého vězení. Brunson je ve vazbě od října 2016 a čelí obvinění z terorismu a špionáže. Podle deníku Hürriyet mu hrozí až 35 let vězení. Pastor všechna obvinění odmítá. V úterý turecký soud rozhodl, že Brunson zůstane ve vazbě, a další jednání stanovil na 12. října.

„Je to naprostá ostuda, že Turecko nepropustí z vězení respektovaného amerického pastora Andrewa Brunsona. Jako rukojmí je držen už příliš dlouho,“ napsal na Twitteru Trump. Erdogan by měl něco udělat, aby tohoto skvělého křesťanského manžela a otce osvobodil. Neudělal nic špatného a jeho rodina ho potřebuje!“ dodal americký prezident, který přes sociální síť podpořil Brunsona už před třemi měsíci.

Pastor Brunson se stal obětí čistek

Padesátiletý Brunson, který žije v Turecku přes 20 let, řídil protestantskou církev v Izmiru na západě Turecka. Zatčen byl i se svou ženou v říjnu 2016 v rámci čistek po pokusu části turecké armády o státní převrat. Jeho žena byla po několika dnech z vazby propuštěna.

Brunson čelí obvinění z kontaktů na hnutí Fethullaha Gülena, jehož Erdoganova vláda dlouhodobě viní ze snahy ji svrhnout, a také z kontaktů na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Obě organizace Turecko považuje za teroristické. Obviněn je Brunson i ze špionáže.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa