Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Hrozba jaderné války: Musíme jí zabránit, shodla se pětice velmocí včetně USA a Ruska

Autor: ČTK - 
3. ledna 2022
20:33

Pětice jaderných zemí - Rusko, Spojené státy, Čína, Francie a Británie - se shodly, že je třeba zabránit válce mezi jadernými mocnostmi a dalším závodům ve zbrojení. Vyplývá to ze společného prohlášení, které dnes publikoval na svých stránkách Bílý dům, Kreml, Elysejský palác , kancelář britského premiéra i čínské ministerstvo zahraničí. Moskva doufá, že prohlášení pomůže snížit mezinárodní napětí. Peking v něm vidí příležitost pro zvýšení důvěry mezi státy.

„Prohlašujeme, že v jaderné válce nemůže být vítěze a nesmí být nikdy rozpoutána,“ uvádí se v textu. Jaderné mocnosti, které jsou zároveň stálými členy Rady bezpečnosti OSN, se podle ruskojazyčného serveru BBC rovněž zavázaly, že budou bránit rozšiřování nukleárních zbraní a pracovat v rámci mezinárodních dohod a úmluv.

„Vzhledem k tomu, že použití jaderných zbraní by mělo dalekosáhlé důsledky, potvrzujeme rovněž, že jaderné zbraně - dokud budou existovat - by měly sloužit k obranným účelům, odrazovat od agrese a předcházet válce. Jsme přesvědčeni, že je třeba zabránit dalšímu šíření těchto zbraní,“ uvádí se dále v textu.

Video  Likvidace hlavního jaderného testovacího střediska u obce Pchunggje  - Reuters
Video se připravuje ...

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové bylo společné prohlášení připraveno z iniciativy Moskvy. Rusko podle mluvčí ruské diplomacie doufá, že dokument mimo jiné pomůže snížit napětí ve světě.

„Jeho zveřejnění se mělo shodovat se začátkem 10. hodnotící konference Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Ta měla začít v New Yorku 4. ledna, ale byla odložena kvůli zhoršující se epidemické situaci v USA. Nicméně vzhledem k důležitosti a soběstačnosti tohoto společného prohlášení se jaderné mocnosti rozhodly jeho zveřejnění neodkládat,“ citovala Zacharovovou agentura TASS.

Náměstek čínského ministra zahraničí Ma Čao-sü dnes podle agentury AFP sdělil, že zveřejněný závazek pětice jaderných zemí má snížit riziko jaderného konfliktu a zvýšit vzájemnou důvěru mezi státy. „Společné prohlášení (...) pomůže zvýšit vzájemnou důvěru a nahradit soupeření mezi velmocemi koordinací a spoluprací,“ uvedl čínský diplomat.

Agentura AP na sklonku loňského roku napsala, že uspořádání konference v sídle OSN v New Yorku narušil nový nárůst počtu případů nákazy koronavirem a po předchozích odkladech bude zřejmě opět odložena. Jen několik dní před jejím zahájením se na tom podle ní shodli účastníci jednání. Organizátoři stanovili podle AP nové datum pro zahájení konference na 1. srpna. Hodnotící konference se konají každých pět let, poslední měla původně začít na jaře 2020, ale kvůli pandemii ji organizátoři opakovaně odkládali.

Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT) vstoupila v platnost v roce 1970 a členy jaderného klubu zavazuje k tomu, aby jaderné zbraně či jiná jaderná výbušná zařízení nepředávali dalším zemím ani jim nenapomáhali při jejich vývoji. Státy bez nukleárních zbraní se podpisem smlouvy vzdaly případných snah o jejich získání. Signatářské země navíc souhlasily s tím, že umožní Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) kontrolu dodržování svých závazků. V současné době je mezi signatáři této dohody 191 zemí.

Prohlášení bylo publikováno v době rostoucího napětí mezi Ruskem a západními zeměmi v souvislosti s posilováním ruské armády u hranic s Ukrajinou.

Video  Vladimir Putin svírá pevnou rukou Rusko: Věznění kritiků, vraždy a mizení odpůrců  - Mall.tv
Video se připravuje ...

Miloslav123 ( 8. ledna 2022 16:52 )

Stop nejen jaderné válce. Jak vyřešit globálně problém existence válek? Jak řešit podobné globální problémy? To jsem napsal v článku
OTEVŘENÝ DOPIS PREZIDENTŮM VŠECH ZEMÍ SVĚTA
http­s://mi­loslav­7.bl­ogspo­t.co­m/…tml Hledám spolupracovnici
(spolupraovníka) pro psaní, překlad a rozesílání podobných
článků.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa