Severoitalská vesnička Verrand se nachází ve výšce 1253 metrů nad mořem na úpatí majestátního Mont Blanku. Díky nedalekým lyžařským střediskům, přenádherné přírodě a čistému alpskému vzduchu je oblíbená mezi milovníky zimních sportů a vysokohorské turistiky.

Fotogalerie
6 fotografií

Vesnice a její okolí okouzlily i turínskou rodačku Caterinu Caramello, která zde našla nejen domov, ale i místo pro svou tvorbu. „Pocházím z Turína, ale tady, ve Verrandu, jsem byla odmalička pečená vařená. Naučila jsem se tu lyžovat a v létě jsem běhala po rozkvetlých loukách,“ vypráví usměvavá Italka. „Dům, kde teď sedíme, patřil mým prarodičům. Bydleli v něm a provozovali tu penzion,“ prozrazuje nám historii dvoupodlažního stavení obloženého šedým kamenem. Caterina vystudovala v Turíně Evropský institut designu a poté pod vlastní značkou Catelier začala prodávat vlastnoručně vyráběná svítidla a stínidla, ke kterým časem přibyly ubrusy, prostírání a další textilní doplňky šité ze starých látek. Když se jim narodila dcera Valeria, rozhodla se Caterina s manželem Lorenzem rušný Turín vyměnit za klid na horách a usadit se ve Verrandu. Dům po prarodičích byl již několik let prázdný a nová majitelka měla jasnou představu, jak ho proměnit a zabydlet.

INOVACE I RECYKLACE

V původním penzionu chtěla Caterina vybudovat domov pro svou rodinu s několika hostinskými pokoji pro přátele. Důležité pro ni bylo najít tu také vhodný prostor pro ateliér a obchod. Interiér se rozhodla zmodernizovat, ale zároveň zachovat jeho horský charakter. „Zvenku je kámen a zevnitř dřevo, jak to má na horách být,“ usmívá se majitelka. Rekonstrukce se neobešla bez stavebních úprav. Ve spodním i v horním patře manželé nechali vybourat některé stěny, aby z menších místností vznikl vzdušný prostor. Kvůli světlu zvětšili okna v přízemí a prosklili celou plochu vikýře v ložnici. „Budíme se teď s výhledem na Mont Blanc,“ pochvaluje si Caterina.

Prostorný a světlý interiér navíc zútulnili všudypřítomným dřevem. „Zrenovovali jsme staré dřevěné podlahy a obložení stropu s mohutnými trámy. V domě jsme nechali původní dveře i s jejich patinou. Některé byly ale poškozené tak, že už nešly zachránit, takže jsme sháněli přes inzeráty jiné. Ty v pokojích pro hosty pocházejí až z Francie, stejně jako mramorová krbová římsa,“ popisuje majitelka. Z recyklovaného dřeva jsou vyrobeny také kuchyňská linka, na kterou Lorenzo navrtal staré příbory jako úchytky, pruhované židle v obýváku z dílny holandského designéra Pieta Heina Eeka a šedavé obložení zdi za krbem. Ze starých porcelánových konvic a cukřenek, které patřily k vybavení penzionu, pak Caterina vyrobila stínidla pro svítidla nad kuchyňským ostrůvkem.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním vydání časopisu Blesk Bydlení. Najdete v něm spoustu tipů a rad i návštěvu u Sámera Issy. Můžete ho zakoupit ve všech trafikách nebo z pohodlí domova v našem iKiosku.

Video
délka: 00:19.84
Video se připravuje ...

Ochutnávka z časopisu Blesk Bydlení 01/22 Czech News Center