Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Ubližovat ženě znamená urážet Boha, vzkázal papež František při novoročním kázání

Autor: ČTK - 
1. ledna 2022
17:33

Papež František důrazně vyzval k ukončení násilí páchaného na ženách; takové činy označil za urážku Boha. Učinil tak při mši ve Svatopetrské bazilice v den, kdy si římskokatolická církev připomíná slavnost Panny Marie, informovala agentura Reuters.

Ústředním motivem papežova novoročního kázání bylo mateřství a ženy, které podle jeho slov „drží pohromadě nitky života“. Novoroční mše využil František k tomu, aby učinil jednu z dosud nejsilnějších výzev k ukončení násilí na ženách.

„A protože matky darují život a ženy drží svět (pohromadě), vynakládejme všichni větší úsilí na podporu matek a ochranu žen,“ řekla hlava katolické církve. „Kolik násilí je namířeno proti ženám! Dost! Ubližovat ženě znamená urážet Boha, který z ženy vytvořil naše lidství,“ dodal v narážce na Ježíšovu matku, Pannu Marii.

Pětaosmdesátiletý František minulý měsíc v italském televizním pořadu řekl ženě, kterou bil její bývalý manžel, že muži, kteří se dopouštějí násilí na ženách, se dopouštějí „téměř satanského“ hříchu.

Od začátku pandemie covidu-19 před téměř dvěma lety se František několikrát vyslovil proti domácímu násilí. To v mnoha zemích vzrostlo poté, co kvůli lockdownům zůstalo mnoho žen uzavřeno v domácnostech spolu s násilníky.

Účast veřejnosti na dnešní mši byla kvůli covidovým restrikcím nižší než obvykle. Itálie oznámila v pátek rekordní počet 144 243 nově nakažených koronavirem a nedávno zavedla nová opatření včetně povinného nošení roušek venku.

František se zdál být v dobré formě po nevysvětleném incidentu ze silvestra, kdy se zúčastnil bohoslužby, ale na poslední chvíli se oproti očekávání zřekl jejího vedení a seděl v ústraní. Na začátku dnešní mše prošel celou délku centrální uličky baziliky, zatímco v pátek se vynořil z bočního vchodu poblíž oltáře. František podle Reuters trpí ischiasem, který způsobuje bolest nohou a někdy mu brání dlouho stát.

Video  Papežovi ujely nervy: František udeřil ženu, která ho tahala za ruku  - Reuters
Video se připravuje ...

buban ( 1. ledna 2022 20:25 )

To al.bunda:přesně jakpak jsem psala v 19,27hod.

al.bunda ( 1. ledna 2022 20:20 )

Kde je samozřejmě diskuze an block

al.bunda ( 1. ledna 2022 20:19 )

viz o jeden článek níže

al.bunda ( 1. ledna 2022 20:17 )

A pak umyl slimákům hnáty protože u nich je žena méněcenný tvor hodný každodeního výprasku

buban ( 1. ledna 2022 20:00 )

To Tomik:ale fuj,nevím tedy,jaké ubližování malým ministrantům máte na mysli-tam šlo přeci o to,že ti faráři těm malým klukům názorně předváděli,jak je nejvyšší miluje.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud