Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Čaputová o posledních týdnech s umírajícím tátou: Smrt v den odjezdu papeže nebyla náhoda

Autor: tsv - 
27. prosince 2021
16:15

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v rozhovoru vyjádřila k posledním týdnům života svého zesnulého otce Štefana Strapáka (†79). O milovaného tatínka se rodina starala doma, prezidentka se s příbuznými střídala na „hlídce“. To, že Strapák zemřel ve stejný den, kdy papež František opustil Slovensko, nepovažuje za náhodu.

Prezidentka se ke smrti táty tři měsíce nevyjadřovala. Poprvé se tak svěřila o vánočních svátcích během rozhovoru se slovenskou moderátorkou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou na instagramu. O tom, že se obávaný konec rychle a neodvratně blíží, se rodina dozvěděla od lékařů již měsíc předem, píše slovenský deník Nový Čas.

„Rozhodli jsme se si ho nechat doma a na té cestě ho doprovodit. Možná to říkám i kvůli tomu, že pokud mají někteří lidé tu možnost, protože ne vždy to zdravotní stav dovoluje, tak to byla velmi silná zkušenost pro naši rodinu,“ řekla. Pokud tedy dostaneme příležitost strávit poslední momenty se svými příbuznými v pohodlí domova, měli bychom se jí podle prezidentky chytit.

„Klobouk dolů před paliativní péčí, různými organizacemi, které tyto služby poskytují, protože jsme jednou denně měli asistenci lékařky a zdravotní sestry,“ konstatovala hlava státu. Přiznala, že šlo o velmi silné období, během kterého jí výrazně pomohla právě návštěva papeže. Setkání s Františkem považuje za velký dar.

„Možná to byla zvláštní shoda okolností, anebo možná ani ne náhoda,“ dodala Čaputová. „S rodinou jsme si říkali, že se s ním měl otec sejít. Jako kdyby svůj odchod odkládal na setkání s ním a zemřel v ten den, kdy papež odjížděl. Byla jsem ráda, že naše poslední interakce, když byl ještě bdělý, byla ta, že jsem mu od papeže předala požehnání. To byla jeho poslední slova, když konstatoval, že požehnal,“ vzpomínala prezidentka s dojetím v hlase.

Podpora od papeže

Papež František si s prezidentkou nadstandardně rozuměl a několikrát jí veřejně poděkoval za pozvání, dokonce si pro ni více než jednou vyhradil čas na soukromý rozhovor. Byl to právě papež, kdo se stal prezidentčinou oporou a kdo jí pomohl v těžkých časech. Není tedy divu, že při loučení s Františkem na letišti nedokázala skrývat emoce.

„Dnes jsem se na letišti rozloučila se Svatým Otcem. V duchu jsem ale se slzami kývala i tomu svému,“ řekla v září Čaputová.

Zemřel tam, kde se narodil

O tom, zda si vzít tatínka domů, anebo ne, se podle prezidentčiných slov nějakou chvíli rozhodovalo. „Vždy je možnost požádat nějakou instituci, nebo pokud to zdravotní stav vyžaduje, tak hospitalizaci. Ptali se nás na to lékaři na onkologii, že taková možnost by byla s asistencí lékařky a zdravotní sestry, tedy služby, kterou poskytují některá občanská sdružení,“ pokračovala v rozhovoru Čaputová. Jak se k situaci postavit, to pro rodinu představovalo nesnadné dilema.

Za rozhodnutí rodiny je prezidentka ráda. „Mně se ta možnost velmi líbila. Byla jsem velmi ráda, že jako rodina fungujeme nejen v těch dobrých časech. Pro nás to znamenalo, že v tom období měsíce jsme se střídali v denních a nočních službách u mamky, aby v tom nebyla sama, a u otce,“ vysvětlila.

„Nakonec to nebylo tak hrozivé, jak se smrt a umírání z dálky zdají.“ Zopakovala, že osobní péče o umírajícího člena rodiny je podle ní krásný přístup. A také dodala: „Ve výsledku otec zemřel v tom domě, ve kterém se narodil.“

Video  Čaputová v očkovací kampani: Vakcína je jediná cesta, jak porazit virus a vrátit se do normálu.  - Facebook / Ministerstvo zdravotnictví SR
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud