Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Papež František poprvé po operaci na veřejnosti. Pomodlil se z kliniky, docházel mu dech

Autor: ČTK, for - 
11. července 2021
13:40

Papež František se dnes poprvé od plánovaného operačního zákroku objevil na veřejnosti. Podle přítomných se zdál v celkově dobré kondici, když vyšel na balkon římské kliniky Gemelli a přednesl pravidelnou nedělní modlitbu, které naslouchaly stovky lidí. Čtyřiaosmdesátiletému papeži lékaři minulou neděli odebrali část tlustého střeva.

Celé papežovo vystoupení trvalo asi deset minut, během nichž četl z připravených poznámek, k nimž přidal i několik improvizovaných komentářů. Podle zpravodaje agentury Reuters se zdálo, že mu místy mírně dochází dech, zatímco agentura AP uvádí, že pontifex měl slabý hlas. František přišel o část plic už v mladém věku, kdy ještě působil ve své rodné Argentině.

Papež František přednáší modlitbu z balkonu nemocnice, přihlíželi i lékaři Papež František přednáší modlitbu z balkonu nemocnice, přihlíželi i lékaři | Reuters

Stovky přihlížejících křičely „Ať žije papež!“, přičemž Františkovu vystoupení přihlíželi z dalších balkonů kliniky někteří lékaři a pacienti. Po papežově boku se objevilo několik dětí, které se v nemocnici rovněž zotavují.

„Ze srdce vám děkuji,“ prohlásil papež, který svou hospitalizaci označil za příležitost porozumět tomu, „jak je důležitá dobrá zdravotní péče, která je dostupná pro všechny, jako je to v Itálii i dalších zemích“. „O tuto drahocennou věc nesmíme přijít,“ poznamenal papež a ocenil práci všech přítomných lékařů, sester a dalších zaměstnanců nemocnice.

František byl hospitalizován poprvé od roku 2013, kdy byl zvolen hlavou katolické církve. Poprvé od svého nástupu do Vatikánu také nepřednesl nedělní modlitbu z balkonu na Svatopetrském náměstí, vyjma období, kdy byl na zahraničních cestách.

lu bous ( 11. července 2021 14:59 )

Přestože na hranici života a smrti, ohlupuje sve ovecky dál ...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud