Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Tragédie, při které se utopilo 27 migrantů: Mezi oběťmi těhotná žena i tři děti

Autor: ČTK, tsv - 
25. listopadu 2021
20:33

Na převrácené lodi v Lamanšském průlivu zemřelo 27 migrantů, kteří se pokoušeli dostat z Francie do Británie. Dva zachránění jsou nadále v ohrožení života. Mezi obětmi jsou i těhotná žena a tři děti. Policie už zatkla pět osob. Podezírá je z přímého zapojení do této převaděčské operace, která skončila smrtí většiny zúčastněných. Lítost nad neštěstím vyjádřili představitelé Francie i Británie.

„Francie nedovolí, aby se z Lamanšského průlivu stal hřbitov,“ uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Vzápětí požádal evropskou pohraniční agenturu Frontex o „okamžitou posilu“ a vyzval ke společnému jednání evropských zemí o migraci. Dosud problém migrantů v průlivu řešila společně jen Francie a Británie. K „mezinárodní koordinované a tvrdé reakci“ vyzval i ministr Darmanin.

„Ukazuje se, že gangy, které posílají lidi na moře v nebezpečných loďkách, se nezastaví doslova před ničím. (...) Je nepochybné, že budou dál klamat lidi a riskovat jejich životy, pokud jim neukážeme, že jejich obchodní model nefunguje. Že prostě nemohou lidi posílat po vodě z Francie do Británie,“ uvedl britský premiér Boris Johnson. Zdůraznil, že Británie přispívá 54 miliony liber (1,6 miliard korun) na hlídkování na francouzských březích a poskytuje i technickou podporu, ale ani to podle něj očividně nestačí, citovala Johnsona BBC.

Macron a Johnson se během vzájemného telefonátu shodli na další úzké spolupráci, do které chtějí zapojit i Belgii a Nizozemsko a také partnery v zemích původu migrantů. Chtějí předcházet cestě, která migranty dovede na francouzské pobřeží, a tvrdě zasáhnout proti gangům převaděčů, kteří ohrožují lidské životy, uvedl podle agentury Reuters Johnsonův mluvčí.

Pašeráci využívají klidného moře

Neštěstí se podle BBC odehrálo nedaleko francouzského přístavu Calais. Záchranáře zalarmoval jeden z místních rybářů, který si všiml prázdného člunu a lidských těl ve vodě. Francouzský námořní úřad tragédii označil za nejhorší neštěstí, které postihlo migranty pokoušející se touto cestou dostat do Británie.

Bližší detaily poskytli místní policii dva přeživší uprchlíci, jeden z Iráku a druhý ze Somálska. Do jejich nekvalitně vyrobeného člunu podle dvojice narazila nákladní loď, která protrhla už tak křehký gumový plášť. Také britský Daily Mail píše o tom, že se migranti vydali na moře ve „velmi křehkém“ člunu.

Francouzský premiér Jean Castex označil událost za tragédii a dodal, že mrtví jsou oběťmi pašeráků lidí. „Mé myšlenky jsou s mnoha pohřešovanými a zraněnými, oběťmi zločinných pašeráků, kteří využívají jejich utrpení,“ uvedl ministerský předseda.

Lamanšský průliv je jednou z nejrušnějších plavebních cest na světě, kde jsou silné proudy. Migranty přetížené čluny se ale často sotva udrží na hladině a jsou vydány napospas vlnám, popsala agentura Reuters. Podle místních rybářů se nyní z francouzského pobřeží vydává směrem do Británie více migrantů, než je obvyklé. Využívají prý klidného moře. Podle BBC se dnes o překonání průlivu pokusilo 25 podobných lodí.

Do Británie letos připlulo třikrát více migrantů než za celý loňský rok, informovala před několika dny BBC s tím, že letošní bilance překonala 25 700 nelegálních vstupů na britské území přes moře. Situace zhoršuje už tak napjaté vztahy mezi Londýnem a Paříží.

Až do dnešního dne se předpokládalo, že v posledních několika týdnech zemřelo při pokusu o překonání této trasy nejméně 10 lidí, poznamenala BBC.

Video  Chlapec a moře: Tisíce migrantů se vydaly z Maroka do španělské enklávy. Přeplavat se snaží i děti  - Reuters
Video se připravuje ...

činčila ( 25. listopadu 2021 21:09 )

To video je krásná agitka. A konečně tu máme loď kde bylo dítě (asi)

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud