Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Povýšení pro Kimovu sestru: Severokorejská princezna má pod palcem bezpečnost i diplomacii

Autor: Darina Jíchová - 
2. listopadu 2021
05:00

Podle jihokorejských tajných služeb svou moc v Severní Koreji neupevňuje pouze diktátor Kim Čong-un (37), ale také jeho mladší sestra a v podstatě druhá nejmocnější osoba v zemi Kim Jo-čong (34). Podle zprávy Jihokorejců Kim Jo-čong nyní šéfuje resortu diplomacie a národní bezpečnosti, uvedl deník Nikkei Asia.

Zpráva jihokorejské rozvědky uvedla, že vzhledem k povýšení Kim Jo-čong do nejvyššího státního útvaru Komise pro státní záležitosti KLDR (SAC) se diktátorova sestra podílí na nejdůležitějších vládních rozhodnutích. Jihokorejci poukázali na to, že Kim Jo-čong se tento rok účastnila 34 veřejných akcí, což je dvakrát více než za celý loňský rok.

Rozvědka rovněž zdůraznila, že Kim Jo-čong je hlavním prostředníkem v jednání mezi KLDR a Jižní Koreou, případně Spojenými státy. Což podle agentů svědčí o tom, že má hlavní slovo v oblasti diplomacie, její moc se však nevztahuje jen na zahraniční záležitosti. Podle Jihokorejců sbírá informace z provincií, které pak poskytuje svému bratru.

Kim a jeho pravá ruka

Už loni jihokorejské tajné služby Kim Jo-čong označily za bratrovu de facto pravou ruku, její oficiální status ve vládě byl tehdy nejistý. Ještě větší znepokojení vyvolaly zprávy, že Kim Čong-un hledá vhodného kandidáta na oficiální pozici své „pravé ruky“. Zarážející bylo i to, když se počátkem roku Kim Jo-čong nedostala do politbyra, podle politologů to nebylo nic zásadního, některé experty to však šokovalo.

Dynastie Kimů má tak vládu nad KLDR pevně ve svých rukou, Kim Čong-un se začal pravidelněji ukazovat na veřejnosti, čímž vystupuje proti zvěstem o jeho špatném zdraví, ty živí i jeho překotné hubnutí. Podle analýzy fotografií zhubnul už o více než 20 kilogramů. Zdravotní stav včetně váhy Kim Čong-una je ostře sledovaným tématem zvláště proto, že dosud oficiálně nejmenoval svého případného nástupce, v posledních dvou letech to ale vypadá, že pokud by zemřel nebo byl neschopen vládnout, moci by se ujala právě Kim Jo-čong.

EMBED_OFF

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud