Středa 20. října 2021
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Polojasno 19°C

KLDR slavila bez opulentní vojenské přehlídky. Kim bez roušky slíbil řešení ekonomické krize

Autor: ČTK - 
11. října 2021
17:55

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval oficiální činitele, aby se soustředili na zlepšení života obyvatel, kteří čelí „neutěšené“ ekonomické situaci. Informovaly o tom v pondělí severokorejské státní sdělovací prostředky den poté, co KLDR slavila 76. výročí založení Korejské strany práce.

Severokorejská ekonomika je už řadu let pod tlakem sankcí kvůli jaderným a zbrojním programům země, a svou daň si na ní vyžádaly také přívalové deště a povodně.

Nejzranitelnějším obyvatelům země hrozí hlad, neboť KLDR se uzavřela do ještě hlubší izolace během pandemie covidu-19. Zhoršující se humanitární situace se může změnit v krizi, uvedl minulý týden vyšetřovatel pro lidská práva OSN ve zprávě, ke které měla agentura Reuters přístup.

Bez přehlídky

V Pchjongjangu se v neděli konala umělecká představení, společenské akce a ohňostroj, ale oslavy tentokrát neprovázela velká vojenská přehlídka, jaké KLDR při podobných příležitostech pořádá.

Země čelí „ohromným úkolům uzpůsobit a rozvinout státní ekonomiku“ a dosáhnout ekonomických cílů stanovených na nedávných stranických a vládních setkáních, řekl Kim Čong-un v projevu, z nějž citovala státní tisková agentura KCNA.

Oficiální činitelé by neměli bažit po privilegiích a zvýhodňujícím chování, a měli by vždy brát v úvahu, jestli jejich práce nenarušuje zájmy lidu nebo mu nezpůsobuje problémy,“ dodal Kim. Během svého projevu se nijak nezmínil o USA nebo Jižní Koreji.

Rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem, jejichž cílem je přimět KLDR, aby se vzdala zbrojních jaderných programů výměnou za zrušení ochromujících sankcí, už více než dva roky stagnují.

KLDR slavila 76. výročí založení Korejské strany práce (10. 10. 2021) KLDR slavila 76. výročí založení Korejské strany práce (10. 10. 2021) | ČTK / AP / Jon Chol Jin

Žádná protikoronavirová opatření

KLDR v posledních týdnech zesílila testování raket a oživila tak svůj běžný vzorec, kdy vyvíjí tlak na Jižní Koreu, aby dostala to, co chce, od Spojených států, napsala dnes agentura AP.

Na záběrech státních sdělovacích prostředků Kim hovořil před oficiálními činiteli v tmavých oblecích, kteří neměli roušky a nedodržovali odstupy ani žádná jiná protikoronavirová opatření. KLDR neohlásila jediný případ nákazy, ale zavedla přísnou uzávěru hranic, omezení pohybu a další kroky.

Americké ministerstvo zahraničí minulý týden obvinilo Kim Čong-unovu vládu, že je primárně zodpovědná za humanitární situaci v zemi. „Režim nadále zneužívá vlastní občany, porušuje jejich lidská práva a odvádí zdroje, aby pokračoval ve výrobě nezákonných zbraní hromadného ničení a v programu balistických raket,“ řekl ve Washingtonu mluvčí Ned Price.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa