Sobota 27. listopadu 2021
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo, sněžení 2°C

Putin nařídil od listopadu zvýšit dodávky plynu. „Zachránce Evropy!“ oslavují ho doma

Autor: ČTK - 
27. října 2021
20:05

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu. Státní podnik Gazprom s nimi má začít, až naplní domácí podzemní zásobníky. Informovala o tom agentura TASS. Na starém kontinentě je před příchodem zimy napjatá situace na trhu s energiemi - ceny zemního plynu se od začátku roku zvýšily o 365 procent. Evropští představitelé požadují, aby Rusko dodávky zvýšilo, to ale zatím jen plnilo stávající dohody.

Ředitel Gazpromu Alexej Miller podle TASSu Putinovi sdělil, že firma by mohla zvýšit dodávky do Evropy po 8. listopadu. Miller také na zasedání vlády přenášeném televizí řekl, že Gazprom dosáhne plánované úrovně nad 72,6 miliardy metrů krychlových plynu v domácích zásobách k 1. listopadu a dokončí jejich plnění 8. listopadu.

Video Havlíček o zdražování energií, konci Bohemia Energy i volbách. Má být Babiš prezidentem? - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Ruská média už oslavují Putina jako zachránce Evropy. Šéf Kremlu doposud poukazoval na to, že Moskva dodává nasmlouvané množství plynu. Dodávat více by bylo obtížné, říkal. Navíc opakovaně naléhal, aby se co nejdříve zprovoznil sporný projekt rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, který nyní schvalují německé úřady.

Poptávka po zemním plynu roste díky oživování ekonomik po pandemii covidu-19 v Evropě i v Asii. Přiživují ji i nízké zásoby této suroviny.

Kritici Gazpromu se domnívají, že koncern na rostoucí evropskou poptávku nereaguje, aby si vynutil brzké zprovoznění Nord Streamu 2. Ruská strana obvinění odmítá.

frantacizek ( 29. října 2021 17:05 )

křehká a orientovaná na minimum odvětví + Evropa je hlavní klient, čiže drží v šachu i sebe..

frantacizek ( 29. října 2021 16:59 )

dávky=dodávky

frantacizek ( 29. října 2021 16:59 )

čiže je v zájmu Sojuzu, aby sem zvýšili dávky, protože bez muziky, jak známo, nejsou peníze...a Vladimir Vladimirovič ve své křehké ekonomice v degresi potřebuje každý rubl čiže může machrovat, jak chce, trestá jen sám sebe, je to byznys..

frantacizek ( 29. října 2021 10:04 )

tak on Vladimir Vladimirovič ví, že se blíží éra, kdy to, co posílal nyní, bude stačit na pokrytí toho nouzového režimu v případě klimatických výkyvů v Evropě, která už do 10let bude energeticky soběstačná a on se tak bude moci se svým nerostným bohatstvím vyfotit, pač netuším, kde ty přebytky bude prodávat.. Tohle ohromně ekonomicky oslabí Sovětský svaz, co se děje nyní v Evropě v rámci green dealu. A podezírám EU, že to nastartovala i z tohoto důvodu

Zobrazit celou diskusi
Další videa