Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Psy uvěznila láva, hrozila jim smrt. Záchranáři pro ně na Kanárech poslali drony

Autor: ČTK - 
21. října 2021
14:06

Na španělském ostrově La Palma, kde už přes měsíc pokračuje erupce sopky, v noci na dnešek evakuovali dalších pět stovek lidí. Jejich domovy totiž ohrožuje jeden z proudů lávy. Ta už od 19. září na tomto ostrově v Atlantiku zničila na 2185 budov, z toho 229 za poslední dva dny, a zatím nelze odhadnout, kdy sopečná aktivita skončí. Lidské oběti si katastrofa díky včasným evakuacím nevyžádala. Zemřela ale zřejmě zvířata, ač mnohá se podařilo zachránit.

Ve středu místní média informovala o zmizení tří psů, které láva odřízla od pomoci a jimž záchranáři skoro dva týdny posílali potravu drony. Nyní se je právě pomocí dronů a klece chystali zachránit. „Máme na ten manévr tak čtyři až pět minut. Použijeme klec s jídlem a snad se pes nebude bát a nastoupí do ní,“ řekl ve středu deníku El Periódico Jaime Pereira k záchranné operaci. „Dron neunese více než 20 kilogramů, takže je musí vzít po jednom,“ dodal.

Než ale operace začala, psi zmizeli. Marně po nich zatím pátrají drony s termokamerami a s audionahrávkou, která se je snaží přivolat lidskými hlasy. „Buď se schovali uvnitř některé budovy před vysokými teplotami, nebo zemřeli,“ řekli záchranáři deníku La Vanguardia s tím, že budou v pátrání po psech pokračovat.

Na La Palmě se od erupce sopky podařilo zachránit už řadu zvířat. Jeden ze záchranářů tento týden dokonce umělým dýcháním a masáží srdce oživil kočku, která se nadýchala toxického plynu z lávy a měla zástavu srdce. Kočka je nyní v péči veterinářů, a pokud se neozve její majitel, bude si ji její zachránce moci adoptovat.

Láva ze sopky masivu Cumbre Vieja od 19. září zaplavila na 870 hektarů, z toho asi 54 za posledních 48 hodin. Podle satelitního sledování programu Copernicus zničila také 2185 budov. Evakuováno muselo dosud být asi 7500 lidí, z nichž někteří už jsou zoufalí z nekončícího chrlení lávy a pokračujících otřesů. Experti v počátcích erupce odhadovali její trvání na několik týdnů až tři měsíce, odhady zatím nijak nezpřesnili.

Od středy zaznamenali seismologové na La Palmě čtyři desítky otřesů, nejsilnější dosáhl 4,3 stupně. Nejsilnější zemětřesení od počátku erupce mělo sílu 4,8 stupně a zaznamenali ho v úterý.

Velké škody na La Palmě, kde žije asi 85 000 obyvatel, evidují farmáři, jimž láva a popel zničily hektary banánovníkových plantáží.

Video Láva odřízla psy od společnosti. Jídlo jim nosí dron - Reuters

levandulova ( 21. října 2021 15:15 )

Kdo muze opustit psa

Zobrazit celou diskusi
Další videa