Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Polojasno 19°C

Loď Crew Dragon zpět na Zemi: Miliardář, žena po rakovině s protézou, inženýr a učitelka přistáli v Atlantiku

Autor: ČTK - 
19. září 2021
06:41

V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska. Jejich kapsle SpaceX se spustila do oceánu těsně před západem slunce v 1:08 SELČ nedaleko místa, kde jejich let o tři dny dříve začal.

Loď Crew Dragon se pohybovala rychlostí 27.360 kilometrů za hodinu a planetu byla schopna oběhnout každých 90 minut. Dostala se až do výšky 580 kilometrů nad Zemí, takže byla ještě výše než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS).

Velitelem výpravy byl 38letý miliardář Jared Isaacman, který za ni zaplatil blíže neurčenou částku v milionech dolarů. Vzal si s sebou tři hosty. Spolu s ním letěla devětadvacetiletá asistentka lékaře v nemocnici St. Jude Hayley Arceneauxová, jež v dětství v tomto zařízení sama bojovala s rakovinou. Stala se nejmladší Američankou ve vesmíru a prvním člověkem s protézou na oběžné dráze Země. Posádku doplnil dvaačtyřicetiletý datový inženýr Chris Sembroski a 51letá pedagožka Sian Proctorová, která je první černošskou pilotkou kosmické lodi. Je to první zcela amatérská posádka, jež obletěla Zemi bez profesionálního astronauta.

„Vaše mise ukázala světu, že vesmír je pro nás všechny,“ uvedl kontrolní vysílač SpaceX. „Byla to pro nás sakra jízda… Právě začínáme,“ odpověděl mu Isaacman, který tím chtěl naznačit, že v budoucnu se takto do vesmíru podívá více lidí.

Video Srážky družic a znečištění oběžné dráhy. Expert o Crew Dragon i budoucnosti dobývání vesmíru. - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík

sněhulákLH69 ( 19. září 2021 11:33 )

Tak to ve zdraví přežili, ale to zkoumání účinků na organismus ve vesmíru (který ale nedosáhli) bylo asi k ničemu.

bre-burda ( 19. září 2021 09:37 )

No, když to tak porovnám zpětně, Lajka, Strelka a Bělka rovněž nebyly bůhvíjak profesionálně vyškolené kosmonautky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa