Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

I princezna Amalia (17) si může vzít ženu. Premiér: Manželství pro všechny platí i pro korunu

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
14. října 2021
21:56

Pokud by jakýkoli nizozemský král či královna chtěli, mohou si vzít osobu stejného pohlaví. Podle agentury Reuters to řekl premiér Mark Rutte na otázku dvou poslanců z jeho liberální Lidové strany pro svobodu a demokracii. Zmínil při tom 17letou princeznu Amalii.

Nizozemsko se v roce 2001 stalo první zemí, která sňatky homosexuálních párů umožnila. Podle Reuters se ale předpokládalo, že to nemusí platit pro panovnickou rodinu, protože by pak nastaly komplikace s dědictvím trůnu.

Dědičkou nizozemského trůnu je nyní princezna Amalia, která oslaví v prosinci osmnácté narozeniny.

Předseda vlády Rutte uvedl, že otázka ohledně manželství je „čistě teoretická“ a že by konečné slovo měl parlament, který musí s královským sňatkem souhlasit. „Kabinet nevidí důvod, proč by dědic trůnu nebo král měl abdikovat, pokud si bude chtít vzít partnera stejného pohlaví,“ řekl Rutte.

Následnici trůnu čeká vysoká škola

Korunní princezna Amalia celou záležitost nekomentovala a o jejím soukromém životě se toho ví jen málo. Očekává se, že Amalia nastoupí příští rok na univerzitu, dědička trůnu se vzdala penze, na kterou má jako studující člen královského rodu nárok.

Otázku novinářů podnítila jedna z knih o nejstarším dítěti krále Willema-Alexandera, v níž se spekulovalo o tom, co by se stalo, kdyby se Amalia rozhodla vzít si osobu stejného pohlaví a například adoptovala dítě.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa