Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Letní party jako nová ohniska: Virus se u mladých šíří „neuvěřitelně rychle“, varuje studie

Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
12. července 2021
05:00

Rostoucí počet nakažených mladistvých děsí epidemiology na řadě míst v Evropě. Nákaza se totiž začíná stále častěji objevovat ve věkové skupině 16+. Ohniskem nákazy pak mohou být podle expertů noční kluby, diskotéky, ale i velké večírky venku ve městech či na plážích. Bujaré oslavy tak místy již opětovně zakazují, případně více monitorují. O důraznějších kontrolách nočních klubů mluví český ministr Adam Vojtěch (za ANO), na kluby si posvítili v Nizozemí, na party v Katalánsku. A v Thajsku se na party za účasti cizinců dokonce pokutovalo. Pomyslný varovný prst nad rostoucím počtem nakažených dětí a mladých zdvihají zahraniční i čeští experti. 

Letní prázdniny jsou v plném proudu, což s sebou nese i zvyšující se počet akcí a večírků, na které vyrazili mladí lidé. Bujaré oslavy byly navíc posílené fotbalovým mistrovstvím.

Problémy spojené s nočním životem aktivně řeší v Portugalsku, v Nizozemí, ve Španělsku, ale i třeba v Thajsku. Rostoucí čísla nakažených totiž ukazují na to, že se podobné oslavy stávají novými ohnisky nákazy. 

Party v Katalánsku: Šíření delty

Jedno takové ohnisko už se pravděpodobně objevilo na párty ve Španělsku, jak informoval v úterý belgický zpravodajský server. Nejméně osm mladých lidí si z akce v oblíbeném dovolenkovém městě Lloret de Mar na Costa del Sol odvezlo domů do Belgie nákazu, přičemž se ukázalo, že bydleli v odlišných skupinách a je tedy pravděpodobné, že se v dalších dnech objeví další nové infekce. 

Španělsko se přitom společně se sousedním Portugalskem výrazně potýká s nárůstem nákaz variantou delta, která straší odborníky napříč Evropou.

Právě před Španělskem ve čtvrtek varoval francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune, který vyzval obyvatele, aby sem a ještě do Portugalska - kde také bují noční život - nejezdili na dovolenou. 

Španělsko již na zhoršující se epidemiologickou situaci reaguje a Andalusie a Katalánsko tak obnoví některá opatření, která se týkají právě nočního života. Paradoxně to ale vedlo k tomu, že se o víkendu zaplnily ulice města a pláže, kde především mladí lidé oslavovali, dokud mohli. 

Koronavirus se podle tamních lékařů šíří mezi mladými i proto, že tato skupina není dostatečně proočkovaná. „Hospitalizovaní pacienti jsou většinou ve věku 25 až 45 let,“ říká lékař jedné barcelonské nemocnice Juan Pablo Horcajada pro agenturu Reuters. 

Koronavirus ve Španělsku: Večerní party mladistvých dělají vrásky epidemiologům (11.7.2021) Koronavirus ve Španělsku: Večerní party mladistvých dělají vrásky epidemiologům (11.7.2021) | Reuters

Nizozemci znovu zavřeli diskotéky a noční kluby

Na omezení nočního života došlo i v Nizozemí. I zde se v současnosti šíří infekce především mezi mladými lidmi. Od soboty se tak opět zavřely diskotéky a noční kluby. Bary pak mohou mít otevřeno maximálně do půlnoci, oznámil nizozemský premiér Mark Rutte. 

S otevřením barů, nočních klubů a restaurací totiž v Nizozemí začal růst nově pozitivních. Denně se identifikovalo i 7 tisíc nakažených, přičemž týden předtím to bylo o jeden tisíc méně. Asi tři čtvrtiny nových případů v Nizozemsku jsou mezi mladými lidmi a více než polovina připadá na nakažlivější variantu delta, uvedl dříve nizozemský ministr zdravotnictví Hugo de Jonge.

Paradoxní je trošku fakt, že ačkoliv Francie zpočátku varovala před cestami do Španělska a Portugalska; respektive později „doporučila“ cestovat do těchto destinací jenom plně naočkován, sama bude noční život spíše oživovat. Noční kluby totiž opětovně otevírá, ačkoliv před tím tamní epidemiologové varují. 

V Thajsku se pokutovalo 

Večírky se řeší i v dovolenkovém ráji v Thajsku. Ačkoliv v dubnu 2020 země prakticky zakázala vstup turistům, mnoho lidí se sem odhodlá i po svých. To se ale části z nich značně nevyplatilo. V neděli totiž přišla zpráva o ukončení jednoho z nelegálních večírků thajskou policií. 

Akce se udála v úterý, přičemž muži zákona na místě zatkli všech 109 účastníků, včetně turistů z USA, Velké Británie, Ruska, Švýcarska a Dánska. Každý z nich si odnesl vedle pokuty 173 dolarů, tedy asi 3 700 korun, také hrozbu vězení po dobu jednoho měsíce v případě, že se dotyční po dobu jednoho roku dopustí dalšího přestupku. 

Skotští odborníci varovali před nákazou v kategorii 12 - 17 let

Na velké riziko šíření nemoci mezi mladými lidmi, a tedy i nejčastějšími účastníky nočních zábav, upozorňují i zahraničí vědci. Výzkum ze Skotska dokonce mluví o šíření „neuvěřitelně znepokojivou rychlostí“. Zaměřil se přitom i na hospitalizace osob mladších 18 let, která v červnu dosáhla nejvyšší úrovně od začátku pandemie.

„Již nějakou dobu varujeme před pokračujícím rizikem šíření viru mezi všemi věkovými skupinami - a rostoucí počet v posledních týdnech ukazuje, proč je třeba pokračovat v opatrném přístupu rozvolňování založeném na důkazech,“ uvedl mluvčí skotské vlády. 

Vojtěch: Mladí si užívají prázdniny

Opatrnější přístup proto nyní volí i čeští politici a experti. O nočních klubech se zmiňoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který se rozhodl noční život lépe monitorovat. „Řekl jsem paní hlavní hygieničce Pavle Svrčinové, aby se společně s policií zaměřili na kontroly, zda i v nočních klubech lidé dodržují povinnost, že musí mít certifikáty,“ uvedl. 

„Situace se zhoršuje v Praze, částečně ve středních Čechách a trochu v Plzeňském kraji. Je ale potřeba říct, že jsou to primárně lidé kolem 16 až 20 let. Nejsou naočkovaní a mají nejvíc kontaktů. Po škole si zkrátka užívají prázdniny,“ popsal Vojtěch.

Babiš: Chceme požádat mladé o očkování

Tuto věkovou kategorii potvrdil koncem června také šéf statistiků Ladislav Dušek na společné prezentaci Českého statistického úřadu a Ústavu zdravotnických informací a statistiky a také premiér Andrej Babiš. 

„Musíme dodržovat ta pravidla, která jsou, a vlastně teď ta delta se šíří hlavně u věkové kategorie 17-21, tam je největší výskyt, a proto hlavně u mladých chceme požádat, aby zkrátka maximum z nich se naočkovalo,“ řekl v neděli premiér v pořadu České televize Události.

Prymula: Promoření není řešením

Podle exministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly ale není řešením mladé lidi nechat „promořit se“. Uvedl to na CNN Prima news. V tomto já jsem odpůrce tohoto principu, ukazuje se, že přirozené promoření nefunguje a neznáme všechny komplikace,“ uvedl s tím, že by se měli mladí lidé především nechat očkovat.

Přidal se k němu i hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, který uvedl, že Češi stále neumí rozumně přistoupit k tomu, že virus nezmize, a nadále tak máme hodně neočkovaných lidí. Musíme tak podle něj dělat vše pro to, aby se lidé nechali přesvědčit. 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

risan ( 12. července 2021 14:45 )

zalez ty de bi le, ve švédsku neměli za celou dobu "jakožepandemie" žádné zákazy, roušky tam nosí tak max. 30 % lidí v MHD, jinak skoro vůbec, tak mi vysvětli, jak to že mají mnohem méně úmrtí a nakažených ? že by ty roušky a vakcíny nefungovaly, jak se nám snaží politikové a média nakukat ?

pea.p ( 12. července 2021 13:37 )

Spousta mladých či zdravých covid prodělala a ani o tom nevěděla nebýt povinnosti se testovat. Proč by se tito měli očkovat když si s touto nemocí jejich imunita poradí sama

pea.p ( 12. července 2021 13:27 )

Jestli jsi naočkovaný, tak čeho se bojíš? Toho, že imunita mladého a zdravého člověka to zvládne sama?¨
A co je to JIBCE? takový oddělení neznám.
A pokud vím, všichni co si platí zdravotní pojištění mají právo na stejnou léčbu.

bizon_pepa ( 12. července 2021 12:00 )

Sorry jako přečetl jsem malou část a dal už to byla ztráta času.

anna1234 ( 12. července 2021 11:43 )

.. aha, tak se mnou nesouhlasíš, že by zodpovědnost měla vštěpovat už rodina a škola? Jak se říká, stromek se má ohýbat dokud je mladý a v devatenácti, kdy se na vojnu chodilo .. nebylo na ohýbání už pozdě?
Na WCéčko chodím a chodit budu tam, kde je namalovaná holčička, ale s vojnou jsem měla aspoň tu zkušenost, že jsem na ní měla kluka. Nevím, že by se tam něco mimořádného naučil

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa