Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Po rozvolnění bijí na poplach: Nárůst o 500 procent a tisíc nakažených z festivalu v Nizozemí

Autor: tsv, ČTK - 
14. července 2021
16:19

Ještě nedávno vypadala covidová situace v Nizozemsku až idylicky. Po náročných měsících se na začátku června vláda rozhodla uvolnit některá z bezpečnostních opatření, otevřely se restaurace, kavárny a muzea a místní si dokonce mohli začít zvát domů více návštěv. Počty nově nakažených se držely dole, covidové jednotky v nemocnicích hlásily pouze pár pacientů v krizovém stavu. To vše se však drasticky změnilo, když se 26. června vláda vydala směrem kompletního rozvolnění. Incidenční číslo se za pouhé dva týdny zněkolikanásobilo a delta mutace prorostla mladou populaci. O situaci v zemi informoval server Mirror. Okolo 1 000 lidí se nakazilo na festivalu v Utrechtu.

Na konci června přišel pro Nizozemce dlouho očekávaný moment svobody. Zahodit roušky mohli všude kromě hromadné dopravy, restaurace a bary si nemusely lámat hlavu s limitovanou maximální obsazeností a zahrádky se začaly plnit zákazníky. Na zahradách se scházeli přátelé a rodiny, grilovali a domlouvali si letní dovolené. Sám premiér Mark Rutte vyjádřil radost z nového svobodnějšího života, země byla podle jeho slov na cestě za krásným létem. Vize plná naděje však brzy zmizela.

Ihned po velkém rozvolnění počty nově nakažených doslova explodovaly, když z 500 za den vyšplhaly na tisíc nových případů denně. Ještě nedávno ukazoval pozitivní výsledek jeden ze čtyřiceti testů na koronavirus, teď ale dostane nařízenou karanténu jeden ze sedmi testovaných. Hygienické stanice sice již dříve nařídily povinné testy před vstupem do klubů a na hudební festivaly, nařízení však mělo spousty chyb a nabízelo hned několik možností, jak ho obejít. V barech a diskotékách se za poslední dva týdny nakazily tisíce lidí.

Delta mutace si jako plíseň provrtala cestičky skrz mladou část populace, podle nejnovějších statistik je pravděpodobnost nákazy právě indickou variantou u člověka mezi 20 a 29 lety teď až dvacetinásobná. Děsivá čísla se však zatím neprojevila na hospitalizacích, jako vyšší se nejeví ani úmrtnost. Ještě v lednu připadalo na jeden den více než sto nových obětí, nyní se denní bilance drží na jednom či dvou mrtvých.

Ačkoli má v zemi dokončené očkování pouze 40 procent populace, jakási kolektivní imunita se stále drží. Nizozemská vláda však utrpěla šok a zdravotnický sektor předpovídá plné nemocnice během několika příštích týdnů. Minulý pátek si premiér za svým rozhodnutím téměř všechna protipandemická nařízení zrušit stál, v pondělí však veřejně uznal pochybení. „Očividně jsme udělali několik chyb. Co jsme si mysleli, že je možné, se projevilo jako nemožné,“ prohlásil v pondělí.

Během tohoto týdne stihla vláda znovu nastolit hned několik opatření, všechny kluby musely zavřít, bary byly donuceny zkrátit otevírací dobu a omezeno bylo i shromažďování lidí. V porovnání s ostatními zeměmi Evropy jsou ale nařízení v zemi stále poměrně ležérní. Lidé nemusí nosit roušky v supermarketech, stejně tak nebyl omezen volný pohyb osob ani zakázáno jakékoli stýkání.

Tisíc nakažených na festivalu

Na hudebním festivalu v nizozemském Utrechtu se covidem-19 nakazilo na  1 000 návštěvníků. Oznámily to nizozemské zdravotní úřady s tím, že číslo může ještě růst. Dvoudenní akci Verknipt navštívilo 3. a 4. července dohromady přibližně 20 000 lidí, uvedla dnes agentura DPA. Organizátoři festivalu jsou šokováni, ale zdůraznili, že dodrželi všechny povinnosti.

První den festivalu se nakazilo nejméně 448 návštěvníků, druhý den dalších 516, uvedla nizozemská agentura ANP. Návštěvníci přitom museli prokázat, že jsou očkováni nebo testováni s negativním výsledkem. Pořadatelé tvrdí, že u vchodu byly přísné kontroly. Návštěvníci navíc byli vpouštěni postupně, aby nevznikaly tlačenice.

Nárůst nakažených o 500 %

Počet nových případů koronaviru v Nizozemsku za poslední týden vzrostl o více než 500 procent. Infekce se po uvolnění některých opatření šíří hlavně mezi mladými lidmi, napsala agentura AP. Za posledních sedm dní bylo v 17milionovém Nizozemsku zaznamenáno 52 000 nově potvrzených infekcí, o týden dříve to bylo 8 500. Jde o nejrychlejší týdenní nárůst od počátku epidemie.

Agentura DPA s odvoláním na statistiky národního zdravotního úřadu RIVM napsala, že reprodukční číslo se vyšplhalo na 2,17, což je nejvíce od začátku pandemie loni v březnu. Znamená to, že sto nakažených v průměru infekci předá dalším 217 lidem.

Nizozemská lekce je ale jasná – před rozvolňováním rozmýšlej. Doposud se v poměrně malé zemi nakazilo 1 744 700 lidí, z nemoci covid-19 se vyléčilo 1 653 938 z nich. Infekci podlehlo 17 769 pacientů.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

strejda777 ( 15. července 2021 11:42 )

ginkognito: Možná by ti prospělo nečíst Blesk (i když to bys asi nemohl číst nic a ani se dívat na Tv..) pokud tě ty zprávy tak rozrušují, popř, tě straší!

strejda777 ( 15. července 2021 11:39 )

Asi diskutuješ pod nesprávným článkem, tento je o případech v Nizozemsku....i když ti také měli ještě nedávno asi 2 akutní případy a najednou...!

janek490 ( 14. července 2021 21:01 )

Akutni pripady 2 na celou republiku, tomu rikam pandemie. Rektalni alpinismus nasi vlady, trha rekordy. Za chvili si politici zecnou mazat hlavy olejem , aby Amikum lip lezli do kadaku. Hnuj , kdo je bude volit?

sekebo ( 14. července 2021 19:00 )

Takové rozvolnění by snad ani Klaus nevymyslel lépe

Jirik-ta ( 14. července 2021 18:15 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa