Pondělí 25. října 2021
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Polojasno 10°C

Podcast: Farář na Břeclavsku zneužíval školačku (10), vesnice zavrhla ji, jeho chrání! Česká církev je ghetto, říká odborník

Aktualizováno -
8. října 2021
17:21
Autor: jim - 
8. října 2021
05:00

Nezávislá francouzská komise v úterý 5. října zveřejnila výsledky, podle nichž bylo v zemi od roku 1950 zneužito 216 tisíc dětí kněžími. Tento výzkum znovu otevřel otázku, kolik takto poškozených dětí máme v Česku. Předseda spolku Pro čistou církev Jan Rozek jich odhaduje stovky. Připomněl šokující případ z Břeclavska z roku 1997, kdy starý kněz sedm měsíců pohlavně zneužíval desetiletou dívenku. Za svůj čin byl podmínečně odsouzen a musel se léčit, přesto školačce nikdo nevěřil a byla vyloučena ze společnosti.

Šokující případ sedmiměsíčního pohlavního zneužívání desetileté dívenky byl prošetřovaný před soudem podle webových stránek  Pro čistou církev v roce 1997. Tehdy oblíbený farář Richard S. sloužil v menší obci na Břeclavsku dlouhých 30 let. Holčička k němu docházela na hodiny náboženství a od kněze se učila psát na psacím stroji a hrát na varhany.

„Farář dával děvčeti drahé dárky a pod záminkou sexuální výchovy jí ukazoval obrázky nahých žen, líbal ji, osahával na zádech, břichu a stehnech. Několikrát se svlékl do spodního prádla a požadoval totéž i po nezletilé dívce. Chtěl, aby ho přitom třela na zádech a břichu. Na napodobeninu mužského údu, kterou si farář vyhotovil z alobalu, učil dívenku navlékat prezervativ,“ popsala podle MF Dnes okresní státní zástupkyně Drahomíra Císařová, jak holčičku muž připravoval na koitus.

Přeji si, aby kněz zemřel

O zneužívání se dívka svěřila matce, ale celá věc zůstávala utajená. K soudu se otřesná kauza dostala díky všímavé učitelce základní školy, neboť dívenka do slohové práce napsala, že si přeje, aby farář zemřel. Při osobním setkání se následně pedagožce svěřila. 

Podle vyslechnutých odborníků měl mít farář narušenou paměť, myšlení a intelekt. Muž byl nakonec podmíněně odsouzený a byla mu soudně nakázaná ambulantní psychiatrická léčba. Jeho oběť si dle psychiatrů ponese celoživotní následky. Pro holčičku to však mělo tragickou dohru, neboť obyvatelé obce ji obviňovali, že si to celé vymyslela.

Oběť vyloučí ze společnosti

„Když označíte kněze jako možného pachatele třeba vykradení fary, defraudace farních peněz nebo sexuálního zneužívání, tak by pro vás bylo nejlepší, kdybyste se odstěhovali někam do velkého města. Protože ta vesnice vás nikdy nepřijme. Už nikdy nemůžete jít do vašeho kostela, už nemůžete do samoobsluhy, k řezníkovi. Nikam. Z minuty na minutu vás přestanou zdravit lidé, kamarádi se k vám nehlásí a přechází na druhý chodník. Komunita vás úplně vyloučí,“ popisuje Jan Rozek, co se stane s lidmi, kteří se v Česku svěří s nějakým přečinem místního kněze.

Podle Rozka se můžou od obětí distancovat i nevěřící lidé, kteří mohou uvěřit historkám z komunity věřících. Důvod, proč má kněz větší důvěru než jeho oběti, leží dle odborníka v minulém režimu. „Věřící mají zažito to, jak komunisté pronásledovali kněze a církev. Takže kdokoliv, kdo jim sáhne na kněze, je nepřítel,“ vysvětluje Rozek a dodává: „Někteří katoličtí křesťané žijí v určité jiné představě o tom, jak funguje společnost. Je to svým způsobem myšlenkové ghetto.“

Nejohroženější jsou 12letí chlapci

Oběti sexuálního zneužívání kněžími z těchto důvodů o svých zkušeností raději nemluví a podle církevního právníka Rozka se o nich nejčastěji zmíní až v době, když mají děti ve věku, kdy měli tuto otřesnou zkušenost. V 80% případech jsou zneužíváni chlapci, nejčastěji ve věku 12 let. Podle Jana Rozka u nás mohly být od devadesátých let zneužity stovky dětí. Na webových stránkách svého spolku dokonce zaznamenává místa v České republice a na Slovensku, odkud se jim ozvaly samy oběti nebo kde působí či působil kněz, jenž byl soudně stíhaný. 

Co přesně zjistila nezávislá komise ve Francii při vyšetřování zneužívání dětí kněžími a proč se podobný tým nesestavil i v Česku, vysvětlil pro Blesk Podcast Jan Rozek:

Video Blesk Podcast: Farář na Břeclavsku zneužíval školačku (10), vesnice zavrhla ji, jeho chrání! - Jiří Marek

Další videa