Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Na hranici Polska a Běloruska zemřel pátý migrant, na infarkt. Další zachránili z bažin

Autor: ČTK - 
24. září 2021
14:00

Nedaleko polsko-běloruské hranice v noci na dnešek zemřel zřejmě kvůli infarktu migrant, informovala polská pohraniční stráž na svém twitterovém účtu. V posledních dnech jde o pátý případ úmrtí mezi běženci, kteří se snaží dostat z Běloruska do Polska. Evropská komise dnes požádala Polsko, aby umožnilo přístup pracovníkům Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) k polsko-běloruské hranici.

Polští pohraničníci uvedli, že v noci asi půl kilometru od hranice zadrželi skupinu migrantů, občanů Iráku. Jeden z nich i přes snahy o oživení zemřel. Další muž skončil v nemocnici, má pozitivní test na covid-19.

Portál onet.pl píše, že v sobotu členové polských bezpečnostních sil několik kilometrů od polsko-litevsko-běloruského trojmezí našli v lese tělo mrtvého Iráčana, zemřel na podchlazení. Další migranty zachránili z bažin. Také o uplynulém víkendu pohraničníci informovali, že v příhraničí našli další tři mrtvé migranty.

Kolem hranic mají s migrací problémy

V regionu kolem hranice s Běloruskem platí od 2. září výjimečný stav, do oblasti nemají kvůli tomu přístup zástupci mezinárodních organizací, ochránci lidských práv ani média, informace polské pohraniční stráže proto nelze v takové situaci ověřit. Za tento měsíc polské úřady evidují skoro 5000 případů ilegálního překročení hranice.

Nebývale mnoho migrantů dorazilo v uplynulých týdnech z Běloruska i k hranicím Litvy. Tato pobaltská země i Polsko obviňují běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, že se tímto způsobem snaží destabilizovat Evropskou unii a její členské státy. Polská pohraniční stráž ve čtvrtek zveřejnila na Twitteru fotografie, které podle ní pocházejí z mobilních telefonů migrantů. Je na nich vidět, že do Běloruska přijíždějí jako turisté, na jednom ze snímků jsou vyfocení v Minsku. Po několika dnech je autobusy odvezou k hranici s Polskem.

Lukašenko: Dovážení migrantů je odvetou za sankce

Lukašenko sám potvrdil, že dovážení migrantů k východní hranici EU je odvetou za sankce, které sedmadvacítka přijala vůči jeho režimu kvůli brutálnímu potlačení opozice a porušování lidských práv v zemi.

Znepokojení v Bruselu

Na situaci dnes se znepokojením reagovala Evropská komise. „Uznáváme, že polské úřady se potýkají s obtížnou situací. Situaci vyvolal pokus o zneužití lidí k politickým účelům,“ řekl podle agentury Reuters mluvčí unijní exekutivy na tiskové konferenci.

„Je nezbytné, aby Polsko provádělo povinnosti spojené se správou hranic účinně. Ale nemělo by se to dít na úkor lidských životů. Vyzýváme úřady členských států, aby zajistily poskytnutí nezbytné péče a pomoci lidem na hranicích,“ dodal mluvčí. Za „velmi dobrý nápad“ pak označil požadavek, aby Polsko umožnilo podílet se na ostraze hranic pohraničníkům ze společných sil Frontexu.

Polsko, které má jednu z největší pohraničních stráží v Evropě, tvrdí, že situaci zvládá a strážníky Frontexu zatím nepozvalo. Varšava však podél své hranice s Běloruskem vyhlásila nouzový stav, který znemožňuje novinářům nebo aktivistům, aby si udělali obrázek o vývoji situace na místě.

Video  Ekologická havárie na řece Bečvě, kdo za ni může?  - Blesk TV, Mall TV
Video se připravuje ...