Neděle 19. září 2021
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Oblačno 14°C

Další hurikán řádí v USA: Nicholas udeřil na Texas a míří dál. Hrozí i vznik tornád

Autor: ČTK - 
14. září 2021
10:27

Hurikán Nicholas dnes udeřil na texaské pobřeží. V místech by mohl podle meteorologů přinést skoro 50 centimetrů srážek. Jak moc zasáhne texaské město Houston, však podle agentury AP v tuto chvíli není jasné. Dnes bude hurikán postupovat podél jihovýchodní části Texasu a ve středu by se měl přesunout nad pobřeží Louisiany, která se ještě zotavuje z hurikánu Ida, jenž se oblastí přehnal před dvěma týdny.

Nicholas podle meteorologů amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) zasáhl východní část poloostrova Matagorda s poryvy větru o rychlosti 120 kilometrů za hodinu. Jde o již 14. jmenovaný hurikán v letošní atlantické hurikánové sezoně. Živel postupuje na severovýchod rychlostí 17 kilometrů za hodinu. Střed hurikánu se dnes bude pomalu přesouvat přes jihovýchodní Texas a ve středu by měl být nad jihozápadní Louisianou.

Největší neznámou v tuto chvíli je, kolik hurikán přinese v Texasu srážek, a to v zejména v Houstonu, který bývá náchylný k záplavám.

Výstraha před tropickou bouří byla vydána pro téměř celé texaské pobřeží. Úřady v ní mimo jiné varují před možností bleskových záplav a záplav ve městech. Texaský guvernér Greg Abbott oznámil, že v Houstonu a okolí a podél pobřeží jsou připraveny týmy záchranářů.

Harveyho zřejmě nepřekoná

Na více než 40 místech v Houstonu byly kvůli hrozbě záplav postaveny barikády. Úřady vyzvaly místní obyvatele, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Místní školy pro dnešek zrušily výuku, provoz přerušilo také několik testovacích středisek na covid-19.

„Toto město je velmi odolné. Víme, co musíme udělat,“ řekl starosta Sylvester Turner a zmínil čtyři hlavní záplavové události, které v posledních letech postihly Houston, včetně ničivého hurikánu Harvey z roku 2017, který způsobil jedny z největších škod ze všech bouří v historii USA. Úřady nicméně neočekávají, že Nicholas bude stejně ničivý jako hurikán Harvey.

Ve střední a horní části texaského pobřeží meteorologové očekávají 15 až 30 centimetrů srážek, ojediněle až 46 centimetrů. V Louisianě a Mississippi očekávají maximálně 20 centimetrů v průběhu příštích několika dní.

Podél horní části texaského pobřeží a jihozápadního pobřeží Louisiany by dnes podle meteorologů mohlo také vzniknout tornádo či dvě.

V Louisianě místní guvernér John Bel Edwards vyhlásil stav nouze, některé oblasti se tam totiž stále zotavují z hurikánu Ida, který tam udeřil před dvěma týdny. Bez proudu je na různých místech státu stále asi 95 000 domácností a podniků, uvádí data serveru poweroutage.us. Za nouzovou prohlásil situaci v Louisianě vzhledem k blížící se bouři i prezident Joe Biden, čímž uvolnil federální prostředky na pomoc.

Bystrozraky1 ( 14. září 2021 15:39 )

Pán bůh se naštval.

Zobrazit celou diskusi
Další videa