Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Druhý gentleman USA: Život pod drobnohledem nechtěl, co muže Harrisové drží při zemi?

Autor: Darina Jíchová - 
30. května 2021
16:43

První druhý gentleman Spojených států – to je titul, kterému se těší Douglas „Doug“ Emhoff, manžel vůbec první americké viceprezidentky v historii USA Kamaly Harrisové. Kvůli manželce neváhal odejít z lukrativního zaměstnání v právnické firmě, nyní plně podporuje její zájmy. V současné době objíždí zemi a propaguje očkování proti covidu-19. Během svých cest se nechal slyšet, že to není úplně život, jaký si přál, ale že je šťastný, píše Politico.

Nejsou to ale jen očkovací centra nebo školy, které Emhoff navštěvuje, mimo svůj program ve městě Annapolis například zašel do malého knihkupectví Old Fox Books & Coffehouse. Jelikož má za sebou očkování proti covidu-19, druhý gentleman může odložit roušku, mezi knihami působil jako doma. Podle reportérů to byl „starý dobrý Doug“ tak, jak si ho pamatují z kampaně. Na chvilku odložil „vážnou persónu“ manžela nejmocnější ženy USA.

Douglas versus Douggie

„Jsem moc rád, že jsem tady,“ řekl majitelce knihkupectví a malé kavárny Jinny Amindsonové. Následně se jí svěřil, jakouže knihu to shání. Amudsonová vypověděla, že byla z Emhoffovy návštěvy na jednu stranu nadšená, na druhou nervózní. „Ne každý den sem zavítá manžel viceprezidentky se speciálním požadavkem.“ A po jaké knize Emhoff zatoužil?

Druhý gentleman shání paměti kanadského komika Setha Rogena, což Amundsonovou pobavilo, čekala nějakou politiku. Emhoffa musela zklamat, ve svém malém obchůdku kýžené memoáry neměla. Manžel Harrisové ale nebyl smutný, místo toho dal ženě svou kreditní kartu a vyzval ji, aby mu vybrala knihu podle vlastního uvážení.

Amundsonová mu zabalila Zpověď knihkupce od Shauna Bythella. V knihkupectví ukázal, že i když se nyní snaží vystupovat jako „seriózní druhý gentleman“, neztratil svůj pověstný smysl pro humor. Členové Emhoffa týmu vypověděli, že si nikdy nepřál žít pod drobnohledem veřejnosti, je ale ochotný se adaptovat na svou novou roli.

Druhý gentleman USA Douglas Emhoff. Druhý gentleman USA Douglas Emhoff. | Instagram Douga Emhoffa

Manuál pro druhého gentlemana

Každá z jeho předchůdkyň roli druhé dámy pojímala trochu jinak, nicméně existuje jistý společný manuál: Podpora viceprezidenta, v Emhoffově případě viceprezidentky, organizace večírků – v oblečení od amerických designerů, výběr vlastního nekontroverzního programu, čímž může být například práce se znevýhodněnými dětmi, oběťmi šikany či podpora veteránů a spolupráce s první dámou.

„V ústavě není nic o roli první dámy, takže tam stoprocentně není ani nic o roli druhé dámy nebo druhého gentlemana. Obecně vzato mají dost volnou ruku dělat si, co chtějí,“ komentovala expertka na první dámy Kate Andersenová Browerová. Emhoff se ještě před lednovou inaugurací prezidenta Joea Bidena a Harrisové sešel se současnou první dámou Jill Bidenovou, která si v letech 2008 až 2016 vyzkoušela i roli druhé dámy.

„Není první druhý partner viceprezidenta, nebude dělat nic nového, co by před ním nikdo nedělal,“ řekla pro Politico Emhoffova personální šéfka Julie Masonová. Reportéři s ní tak úplně nesouhlasí, Emhoff je něco nového a neokoukaného, je to první druhý gentleman a veřejnost si zatím užívá obě jeho stránky: ležérního Douggieho a reprezentativního Douglase. Emhoff rovněž udává vzor pro všechny budoucí druhé a první gentlemany doma i v zahraničí.

Druhý gentleman USA Douglas Emhoff. Druhý gentleman USA Douglas Emhoff. | Reuters

Důležitost Emhoffovy role

Jeho poradci pro Politico uvedli, že si je Emhoff vědom důležitosti role „manžela mocné ženy“, že ví, jak podstatné je, aby děti i dospělí viděli, že manžel může plně podporovat svou mocnější a úspěšnější ženu, že se může zříct zastaralých genderových stereotypů. Tohle jeho roli „prvního druhého gentlemana USA“ dodává na významu.

„Douglas Emhoff nebyl do své role zvolený, jeho prací je na prvním místě podporovat viceprezidentku a s ní celou Bidenovu administrativu,“ dodala Masonová. Hned po inauguraci se Emhoffův rozvrh zaplnil a od ledna se účastnil nespočtu akcí, jedná se hlavně o návštěvy očkovacích center a malých podnikatelů. Společně se svým týmem dává také dohromady vlastní platformu, podle Emhoffových poradců není, kam spěchat s oznámením, čím přesně se bude druhý gentleman zabývat. Zatím vše nasvědčuje tomu, že jeho iniciativa bude zaměřena na zajišťování potravin.

Přátelství s ministrovým manželem

Emhoff se „zuby nehty“ drží svého předešlého normálního života, pomáhají hlavně hovory s rodinou, o víkendu se snaží vídat s přáteli, odhalili jeho poradci. „Všechno záleží na dobrém plánování, teď nemůže dělat věci jen tak spontánně jako předtím,“ doplnila však Mansonová. Jeden z jeho nejbližších přátel je Chasten Buttigieg, manžel ministra dopravy Petea Buttigiega.

„Často si esmeskujeme, mluvíme o všem, o platformě, kterou chystá, ale i o tom, co zrovna sledujeme na Netflixu,“ uvedl Chasten Buttigieg. Také on má důležitou roli, jeho manžel to zkoušel i jako demokratický prezidentský kandidát. „Většinou ale probíráme, jak si zvykáme na náš nový život,“ doplnil Chasten Buttigieg.

Video  „Vojtěch jako ministr není dobrá volba,“ udeřil Svoboda. Vyzula: Babiš to neřekl ani nám  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi