Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Moderátor to schytal za kritiku Trumpových příznivců. Jsou nebezpečnější než ISIS, tvrdil

Autor: Darina Jíchová - 
13. září 2021
21:10

Do exprezidenta Spojených států Donalda Trumpa a jeho příznivců se navezl moderátor stanice MSNBC Jonathan Capehart v rámci vysílání během 20. výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Podle něj tzv. trumpovci a jejich akce budí větší znepokojení a obavy než radikální hnutí Tálibán, které v srpnu převzalo vládu v Afghánistánu, či teroristická organizace Islámský stát (ISIS), napsal list Daily Mail. Moderátor si proti sobě poštval rodiny obětí teroristických útoků.

Příznivce Donalda Trumpa označil Capehart za „domácí hrozbu“, která je podle něj nebezpečnější než jakákoliv zahraniční. V pořadu s dalšími hosty rozebíral stav USA v roce 2021 oproti tomu před 20 lety. Uplynulé období označil za jeden „obrovitánský krok vpřed a dva zpět“. „Myslím si, že trumpovci a domácí teroristické hrozby jsou mnohem více znepokojující než ty zahraniční,“ prohlásil Capehart v přímém přenosu.

Útok na Světové obchodní centrum v New Yorku (11. září 2001) Útok na Světové obchodní centrum v New Yorku (11. září 2001) | Reuters

Zvolení Obamy a Bidena byl krok dopředu

„Se zvolením Baracka Obamy prezidentem USA jsme udělali jeden obrovitánský krok vpřed, byl to náš první černošský prezident. Se zvolením Donalda Trumpa zase přišel obrovský krok vzad, dalším větším krokem vpřed bylo zvolení Joea Bidena,“ domnívá se Capehart. „Jenže co je opravdu kolosální krok vzad, je fakt, že Trump, i když prohrál, získal až o 15 milionů víc hlasů než před čtyřmi lety,“ tvrdí Capehart. „To jen zdůrazňuje nejednotu naší země,“ uvedl novinář.

Capehart se věnoval také událostem ze 6. ledna tohoto roku, kdy Trumpovi příznivci vnikli do budovy Kapitolu. Jejich snahou bylo narušit jednání, ve kterém se sčítaly hlasy volitelů, jež měly oficiálně stvrdit Bidenovo vítězství u voleb. „Asi nejgigantičtější krok zpět byl letošní 6. leden, můj kolega dnes ráno mluvil o tom, jak ironické je, že čtvrté letadlo, to, co 11. září havarovalo u Shanksville, mířilo na Kapitol a mělo ho zničit,“ načal Capehart.

Připomněl, že cestující na palubě tohoto letu si byli vědomi toho, co únosci dalších letadel provedli a kam pravděpodobně míří teroristé s jejich letadlem. Útočníky se pokusili přemoct, což vedlo k pádu letadla. Svou statečnou a nesobeckou akcí zachránili nespočet lidí v Kapitolu, případně Bílém domě, dvou potenciálních cílech čtvrtého uneseného letu.

Nepokoje ve Washingtonu, při kterých do budovy Kapitolu vtrhli příznivci Donalda Trumpa (7. 1. 2021). Nepokoje ve Washingtonu, při kterých do budovy Kapitolu vtrhli příznivci Donalda Trumpa (7. 1. 2021). | Reuters

Srovnání dvou událostí moderátorovi Američané vyčetli

„Je to ironické, a to protože téměř o 20 let později byl Kapitol zpustošen domácími teroristy,“ vyvolala jeho prohlášení obzvláště na twitteru příliv negativních reakcí. „Největší hrozbou jsou moderátoři MSNBC, kteří nemají žádné zkušenosti na poli národní bezpečnosti,“ shodovali se Američané ve svých tweetech. Komparace mezi 6. lednem 2021 a 11. září 2001 zazněla v mnoha pořadech, které americké stanice k 20. výročí teroristických útoků připravily.

„To je neuvěřitelné, že se nestydí. Můj syn zemřel ve Světovém obchodním centru,“ reagoval Jim Riches. „To si musí dělat srandu, ne? Ten den zemřely téměř tři tisíce lidí a na následky umírají lidé dodnes. Proč to srovnávají, aby získali politické body? Rodiny obětí jsou opravdu naštvané, když jsem mluvil s příbuznými, byli k neutišení,“ řekl jeden ze zástupců pozůstalých.

Video  Pavel Hlava (58) z Brna zachytil jako jediný člověk na světě nárazy obou teroristy unesených boeingů do mrakodrapů v New Yorku 11. září 2001.  - Pavel Hlava
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud