Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

„Z jednotky jsem přežil jediný.“ Velitel hasičů popsal hrůzný zásah z 11. září

Autor: ČTK - 
6. září 2021
17:00

Někdy se zdá, jako by to bylo včera. Jindy mi přijde, jako by to bylo před 20 lety, uvádí Jay Jonas, který je stále členem newyorského hasičského sboru, momentálně jako zástupce náčelníka. Někdejší kapitán hasičů ve čtvrti Chinatown na Dolním Manhattanu vypráví agentuře Reuters trýznivý příběh záchrany a přežití po pádu Světového obchodního centra (WTO) po teroristických útocích z 11. září 2001.

„Setrvání u hasičů je způsob, jakým to zvládám,“ říká třiašedesátiletý muž na požární stanici v Bronxu před nadcházejícím výročím 20 let od útoků. „Ten den zavládlo před akcí obrovské znepokojení a strach, ale zvládli jsme to,“ popisuje.

Vzpomíná na moment, kdy do Jižní věže WTO narazilo druhé letadlo, zatímco byl s kolegy ve vstupní hale Severní věže krátce po prvním nárazu. „Byl tam jeden hasič z první záchranné jednotky, který vzhlédl a řekl, že dnešek možná nepřežijeme. Zamysleli jsme se nad tím, vzali to v potaz, potřásli si rukou a popřáli si hodně štěstí,“ popisuje. „Ze všech chlapů, kteří mě obklopovali, když druhé letadlo zasáhlo Jižní věž, jsem jediný, který přežil,“ říká.

Jonas, který měl na starosti prohledání a záchranné operace v Severní věži, si stále pamatuje, jak budova začala vibrovat, než se zřítila. „Kolaps stlačoval všechen vzduch v budově, takže na schodišti se tvořily vzdušné víry. Jak se budova hroutila, létaly na nás trosky. Všude kolem byl slyšet děsivý zvuk zkroucené oceli,“ popisuje.

„Víte, podíval jsem se vzhůru a zahlédl jsem malý kousek modrého nebe a řekl jsem chlapům, že nad námi bývalo 106 pater a teď tam vidím kousek nebe,“ vypráví.

Jonasovi a jeho týmu se podařilo najít cestu z trosek. Po krátké dovolené se vrátil do zaměstnání a byl povýšen na náčelníka praporu.

Vzpomíná si, že jeho první požár po návratu byl ve výškové budově v brooklynské čtvrti Coney Island. „Byl jsem velmi nervózní,“ popisuje své pocity. „Dojeli jsme tam, chlapi odvedli skvělou práci, uhasili požár, nikdo nezemřel ani se nezranil. A zničehonic jsem si řekl, že to bude v pořádku,“ uzavírá.

Video  Útok na Pentagon pohledem bezpečnostní kamery  - YouTube
Video se připravuje ...

vaber ( 11. září 2021 08:13 )

pamatuji si přesně na úplně první reportáž s hasičem co byl v přízemí budovy a stačil vyběhnout,
,,byli jsme v budově když se ozvalo, tak ,tak,tak ,jako výbuchy a potom se budova zřítila,,
říkal jsem si co to ten hasič mele tam nemohlo nic bouchat ,snad jedině plyn,
nikdo nepředpokládal že se budovy zřítí a hasiči všechny v budově uklidňovali ,že nehrozí nebezpečí

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud