Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Poslední afghánský odpor proti Tálibánu padl: Tálibové tvrdí, že dobyli provincii Pandžšír

Autor: ČTK - 
6. září 2021
07:50

Hnutí Tálibán oznámilo, že dobylo celou provincii Pandžšír, která byla posledním místem protitálibánského odporu v Afghánistánu. Na sociálních sítích se objevily fotografie, na nichž bojovníci Tálibánu stojí před branami sídla guvernéra ve správním středisku provincie, napsala agentura Reuters. Vůdce opozičních sil Ahmad Masúd zprávy o obsazení Pandžšíru dosud nijak nekomentoval.

„Tímto vítězstvím se země definitivně osvobodila z válečných strázní,“ uvedl v prohlášení mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. V posledních dnech probíhaly v údolí Pandžšír tuhé boje a úspěchy si v nich střídavě připisovaly obě strany. Tálibán už dříve ohlásil, že poslední baštu svých odpůrců dobyl, ale protistrana to vyvracela.

Jedna z nejmenších afghánských provincií Pandžšír, která se nachází severně od Kábulu, je domovem asi 150 tisíc až 200 tisíc lidí z různých etnických skupin, převážně pak Tádžiků. Malebné údolí řeky Pandžšír je vklíněno mezi horské vrcholky dosahující 3000 metrů.

Současný lídr odboje Ahmad Masúd je syn legendárního vůdce afghánské opozice proti Tálibánu a předtím proti sovětské okupaci Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou sítí Al-Káida.

Video  Vojenská slavnost na Vítkově k ukončení mise v Afghánistánu  - Alice Mikulášová
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi