Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Tálibánu vzdoruje syn lva z Pandžšíru: Varoval před „požárem“ v Asii, kapitulaci odmítá

Aktualizováno -
25. srpna 2021
23:25
Autor: tsv, mav, ČTK - 
25. srpna 2021
22:12

Tálibán ovládl většinu území Afghánistánu, v Pandžšíru však narazil na odpor syna „lva z Pandžšíru“ či „afghánského Napoleona“, jak byl jeho otec Ahmad Šáh Masúd označován. Jeho syn Ahmad nyní popírá zvěsti o tom, že by chystal kapitulaci. V rozhovoru pro francouzský list uvedl, že slovo vzdát se nemá ve slovníku.

Britský deník The Telegraph napsal, že se jeden z posledních vůdců vzdorujících Tálibánu, Ahmad Masúd, chystá kapitulovat. „Je to fake news, ta informace se nezakládá na žádném zdroji,“ reagoval Masúd na twitteru.

„Vzdát se? To slovo nemám ve slovníku,“ ujišťoval pak i v rozhovoru pro francouzský deník Paris Match. „Mluvit je jedna věc, vyjednávat můžeme, ve všech válkách se vyjednává,“ dodal Masúd.

Poslední odpor

Poslední oblast, která zatím nepadla do rukou Tálibánu, je nyní pod tlakem džihádistů. Údolí Pandžšír hlídá právě syn „afghánského Napoleona“ či ,„lva z Pandžšíru“, jehož otce dva dny před atentátem z 11. září zabila Al-Káida.

Ahmád Masúd, který si prošel výcvikem u britské armády, slíbil zabít každého extremistu, který se pokusí projít hranicemi provincie. Tálibán však na místo vyslal stovky bojovníků. A situace se napnula jak špagát.

„Dáváme přednost míru a vyjednávání, ale když selžou, tak neakceptujeme žádnou agresi,“ uvedl pro rádio BBC Alí Nazarí, který má v Národní frontě odboje Afghánistánu (NRF) na starosti zahraniční vztahy.

Uprchlí bojovníci z celé země

Do dobře chráněného údolí Pandžšír, které je Masúdovou základnou, se podle stáhly tisíce bojovníků z celé země. „Už jsme v minulých 40 letech prokázali, že nikdo nedokáže náš region, údolí Pandžšír, dobýt. Nedokázala to Rudá armáda se svou silou, a nemyslím, že žádné vojsko v Afghánistánu dnes má sílu Rudé armády. Před 25 lety to Tálibán také zkusil, a utrpěl zdrcující porážku,“ upozornil Alí Nazarí.

„Chtějí se bránit, chtějí bojovat, chtějí odporovat jakémukoli totalitnímu režimu,“ varuje před vojenskou konfrontací Masúd. „Hodně lidí z okolních provincií hledá útočiště v údolí Pandžšír a stojí při nás. Chceme, aby si Tálibán uvědomil, že jediný způsob, jak z toho ven, je skrz vyjednávání,“ apeluje.

Ve stopách otce

Mladý lev z odbojného údolí tak dál do světa vyhlašuje, že vzdát se nechce. „Dnes píši z údolí Pandžšír, připraven jít ve stopách svého otce spolu s bojovníky, kteří jsou připraveni se znovu utkat s Tálibánem,“ uvedl Masúd pro změnu pro Washington Post Masúd. Jenže nejde spíše jen o psychologickou bitvu a strategii, jak vyjednat co nejlepší pozici při jednání s Tálibánem?

„Máme zásoby zbraní a munice, které jsme trpělivě sbírali od dob mého otce, protože jsme věděli, že tento den jednou přijde,“ vyhlašoval Masúd již dříve. Jenže podle expertů je úspěšná obrana území za současné situace nepravděpodobná.

A to navzdory tomu, že Masúdův otec si coby lev z Pandžšíru během boje se sovětskými jednotkami vysloužil „hrůzostrašnou reputaci“. Využíval úzkých průchodů a pasáží kolem údolí, ve kterých podnikal náhlé a nepředvídatelné útoky na nepřátelská vojska. „Afghánský Napoleon“ čelil sedmi silným ofenzivám doprovázeným tanky, dělostřelci i bombardováním. Sovětům se ale navzdory velké přesile nepodařilo údolí pokořit.

Podobnou taktiku si nyní osvojil jeho syn při boji s táliby. Ahmadovi však bylo v době otcovy smrti pouhých 12 let a po zabití lva z Pandžšíru musel opustit zemi. Studoval na íránské základní škole, následně strávil jeden rok výcvikem na vojenské akademii v anglickém Sandhurstu a v roce 2015 získal akademický titul z válečných studií na londýnské univerzitě. Ani to mu však nyní nemusí být platné.

Pandžšír je poslední z afghánských 34 provincií, kterou se zatím Tálibánu nepodařilo dobýt. Ahmad Masúd mladší nyní slíbil, že ochrání všech 170 000 obyvatel údolí. Na jeho stranu se připojil zbytek generálů afghánské armády, jejich zaměstnanci i řada vojáků. Za údolí se postavil i viceprezident padlé vlády Amrullah Saleh. Jenže...

Tálibán a 100 vojenských vrtulníků

Podle expertů ani přes proklamace Masúda nemá údolí na přímý boj s Tálibánem dostatek lidí ani munice. Naopak Tálibán vojensky značně posiluje, i co se výbavy týče.

Džihádisté si během posledních několika dekád vytvořili mnoho přátel (převážně z řad amerických odpůrců), kteří hnutí pomohli financovat a zásobovat vojenskou technikou. Navíc se zmocnili vojenské techniky afghánské armády.

Když Tálibán zahnal afghánskou armádu a převzal kontrolu nad velkými skladišti zbraní a vozidel, ukořistil také nejméně 100 vrtulníků Mi-17 Hip. Tyto dopravní vrtulníky ruské výroby objednaly Spojené státy pro afghánské ozbrojené síly, protože byly relativně levnější a jednodušší na ovládání než americké vrtulníky UH-60 Black Hawk.

„Vrtulníková letka je velká - více než 100 vrtulníků Mi-17 různých typů,“ řekl podle tiskové agentury Interfax ředitel ruské státní společnosti pro export zbraní Rosoboronexport Alexandr Michejev a dodal: „Samozřejmě taková letka vyžaduje opravy, údržbu a dodávku náhradních dílů.“ Velká část vrtulníků může být už nyní neschopná provozu, dodal. Jenže Michejevův odhad počtu vrtulníků ruské výroby v Afghánistánu je podstatně vyšší než hlášený inventář.

Francouzské konexe

Pandžšír takové konexe a možnosti nemá. Díky „afghánskému Napoleonovi“, který si za život vytvořil mnoho důležitých kontaktů ve Francii, má ale údolí přeci jen šanci získat jistou podporu.

Francie už dříve Masúda staršího ocenila titulem hrdiny Afghánistánu, v zemi si tak toto jméno nadále drží určitou slávu. Za Masúda mladšího se postavil například francouzský novinář Bernard-Henri Lévy. „Francie je země, ve které Masúdovo jméno rezonuje nejvíc. A Masúd je dnes jediný, který odolává a dál bojuje,“ řekl žurnalista. Pozitivně se o obránci údolí vyjadřoval už dřív.

„Myslím si, že díky historickým vazbám na jeho otce je normální, že mu Francie poskytuje nejvíc podpory a pomoci,“ řekl Lévy při rozhovoru se zpravodajským serverem Politico poté, co se minulý říjen s Masúdem sešel. Jakmile Kábul padl a Tálibán ovládl prezidentský palác, Lévy ponoukal Francouze, aby podpořili Masúda a boj proti extremistům. Francouzská vláda se k věci zatím nevyjádřila.

Prostředníkem Rusko

A tak se otevírá i další možnost. Masúd totiž ruskému listu RBK řekl, že spoléhá na jednání s Tálibánem a že doufá, že tyto rozhovory by mohlo zprostředkovat Rusko.

„Tisíce lidí“ jsou podle Masúda „ochotny a připraveny bojovat“, ale boje ještě nezačaly, a tak jednání by měla dostat šanci. „Jsme připraveni jednat. Jsme připraveni dát šanci míru. Doufáme, že další země, naši sousedé, regionální mocnosti, zasáhnou a vyvinou tlak na Tálibán, aby přistoupil na jednání,“ řekl Masúd.

Rusko by podle něj mělo ve svém vlastním zájmu do afghánských záležitostí zasáhnout a přimět Tálibán k rozhovorům, aby zabránilo eskalaci násilí. A vítězství extremistické ideologie v Afghánistánu by způsobilo požár „v celé Střední Asii a na jihu Ruska“, varoval Masúd.

Video  Co zbitého tlumočníka zachránilo před smrtí? Veterán z Afghánistánu o pomoci i alibismu vlády  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Stano1963 ( 26. srpna 2021 10:08 )

odhodlaný bojovník dokáže víc než skvěle vyzbrojená armáda, to potvrdí Rusové i Američané. Tento bojovník pomáhal porazit Rusy i Tálibán, nyní je sám proti Tálibánu, uvidíme jak se k němu spojenci zachovají

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud