Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

„Jsou to hotová jatka!“ Nemůžete nás tady nechat, prosí Čechoafghánci z Kábulu

Autor: amik - 
31. srpna 2021
05:00

Evakuace končí, poslední američtí vojáci již opustili Kábul, kde zůstali nadále lidé, kteří se zoufale chtějí dostat ze země. Mezi nimi je na letišti i skupina lidí s vazbami na Česko, kteří stále čekají na pomoc. Těm, kteří v Afghánistánu zůstanou uvězněni, hrozí dle obav jich samotných i jejich blízkých smrt nejen od Tálibánců, ale i od radikální teroristické odnože Islámského státu, která si vzala letiště v Kábulu za cíl.

„Můj syn je i s dalšími lidmi s trvalým pobytem v ČR v Kábulu na letišti a čeká na pomoc od MZV, která stále nepřichází. On i další muž ze skupiny jsou na seznamech lidí určených k evakuaci, což mi MZV potvrdilo, ale nic se neděje. Ani rady nebo nějaká podpora ve stylu: vydržte, my vás tam nenecháme. Jako svým lidem říkají ostatní spojenci,“ sdělila Blesku matka Omara, který má český pas i trvalý pobyt v Česku a je na letišti již několikátým dnem se svou ženou doufajíc v odlet z Kábulu.

„Kdybych nečetla, že Američané varují své lidi před dalším atentátem, a kdyby si to tam lidi neřekli, nedozvěděli by se nic. Pro MZV už asi neexistují.  Vybuchly tam další dvě nálože. Jsou tentokrát v pořádku, on i manželka, i ten další člověk. Ale bojí se, neví, co bude dál, bojí se o život,“ dodala zoufalá matka.

První útok, kdy bomba explodovala v bezprostřední blízkosti skupinky Čechoafghánců, přežil její syn dle svých slov „doslova zázrakem“. Druhý výbuch se stal v jiné části u letiště. Záchrana je však v nedohlednu.

Kábulem otřásl další výbuch (29.8.2021) Kábulem otřásl další výbuch (29.8.2021) | reprofoto Twitter Shafi Karimi

„Prosím Tě, vyřiď jim, že my přece nechceme nikomu škodit, nedělali jsme a ani nechceme dělat nic špatného, nemáme kriminální minulost, nemůžou nás tu nechat! Jsou to tu hotová jatka,“ napsal do Česka matce, která jej adoptovala, Omar po druhém bombovém útoku chvíli potom, co vybuchla druhá nálož. 

Ze země přitom již odcestovali vojáci USA. Poslední američtí vojáci se měli z Afghánistánu stáhnout do 31. srpna - poslední odletěli z Kábulu nakonec 30. srpna. Co bude dál? 

Civilisté uvězněni uprostřed válečného trojúhelníku Tálibán - IS - Západ

Situace v Afghánistánu je komplikovaná, nestabilní - a stále značně nebezpečná. Krvavé útoky radikální odnože Islámského státu připravily o život 14 amerických vojáků i desítky civilistů. Cílem byly podle lokálního zdroje Blesku nejen Američané, ale i Tálibánci.

„Teroristické útoky má na svědomí odnož Islámského státu, je to skupina, která je s Tálibánci v dlouhodobém konfliktu a oni tři dny předtím avizovali, že něco udělají. Očekávalo se, že se tam něco stane, protože ta situace i to místo byla ideální příležitost, kde můžou tyhle teroristické skupiny působit a napáchat co nejvíce škod,“ líčí zdroj, který je s tamní situací podrobněji obeznámen a má v Afghánistánu nadále i svou rodinu, proto si nepřál být jmenován.

Zoufalství u kábulského letiště. Zoufalství u kábulského letiště. | Reuters

„A konec konců, v afghánských poměrech je to tak, že se budou snažit útočit na Američana i poslední den, aby bylo v dějinách napsáno, že Afghánci, nebo tyhle skupiny Američany vyhnali. Oni se budou prostě snažit až do poslední chvíle, když budou mít příležitost, na Američany útočit. Bohužel to odneslo i mnoho nevinných lidí. Ale to je u teroristů cíl. Co nejvíce mrtvých, “ konstatoval zdroj Blesku blízký bezpečnostnímu prostředí.

Moc v Afghánistánu Tálibán převzal definitivně s posledním odletem amerických vojáků v noci na úterý 31. srpna. „Tato konkrétní teroristická skupina bojuje proti Tálibánu už dlouho. Tálibán většinou chtěl Islámský stát dostat z Afghánistánu, dost často se střetli mezi sebou, což dřívější Kábulská vláda de facto podporovala, že se mezi sebou navzájem povraždí. Oni jsou nepřátelé již delší dobu, to není je záležitost dneška. A tento boj s odchodem Američanů a ukončením evakuace neskončí, naopak. Dá se očekávat, že se situace ještě vyostří,“ sdělil svou domněnku zdroj Blesku.

V Afghánistánu vládne pod Tálibánem chaos, zemřít může kdokoliv

Podle zdroje Blesku, který má rodinné vazby na vysoké důstojníky bývalé afghánské armády, si v Evropě situaci v Kábulu idealizujeme. Prohlášení, že se Tálibán nebude mstít, podle jeho slov nevěří snad ani Tálibánci.  

„S Tálibánem se do Afghánistánu vrátil středověk. To si v Evropě neumí nikdo představit.  Neplatí tam žádná pravidla, není žádná organizace, nikdo nic nekontroluje, k zabití kohokoliv nepotřebujete příkaz,“ popsal muž.

Tálibán v Kábulu Tálibán v Kábulu | ČTK / AP / Rahmat Gul

V ohrožení života jsou podle zdroje spolupracovníci bývalé vlády, diplomati i vysoce postavení důstojníci bývalé Afghánské armády. V bezpečí však nejsou ani civilisté. Podle zdroje Tálibán nevede žádné záznamy, nemá přesně vytipované osoby, kterých se chce zbavit, neví, kdo je kdo.

Tálibánci zatím nejsou a nemůžou být organizovaní, nemají jednotné vedení a ještě stále tam mají samozřejmě chaos. Chaos mají absolutně ve všem, nejen na letišti, ale ve všem. Tálibánci vraždí, prohledávají domy, lynčují lidi, a když se stane nějaký omyl, vedení se k tomu potom nehlásí. Například zavřeli velitele v Baghlanu a potom nejvyšší vedení Tálibánu říká ne, to jsme my nebyli, že to byl někdo jiný.  Buďto jsou totálně dezorganizovaní, anebo něco jiného dělají a něco jiného říkají. Říkali, že na velká města nezaútočí, zaútočili. Říkali, že na Kábul nebudou útočit, zaútočili. Problém je, že nikdo neví, co bude. Tálibán je naprosto nevyzpytatelný,“ uzavřel zdroj.

Ozbrojenci Tálibánu: Kontrola na jednom z checkpointů v Kábulu (25.8.2021) Ozbrojenci Tálibánu: Kontrola na jednom z checkpointů v Kábulu (25.8.2021) | ČTK/AP Khwaja Tawfiq Sediqi

Evakuace je u konce

Smluvená lhůta pro evakuaci, kterou americký prezident Joe Biden opakovaně potvrdil, je u konce. V Afghánistánu však stále zůstávají lidé, jejichž další osud je nejasný. Mnoho lidí se na poslední chvíli snaží apelovat na vládu, jmenovitě na ministerstvo zahraničních věcí, aby „jednalo, dokud je ještě čas“.

„Jsem bývalý voják a vím bohužel osobně o lidech, kteří pomáhali a byli ve styku s AČR nebo s ambasádou a ještě stále tam jsou a jde jim o život. Zřejmě  jsem vyčerpal všechny konkrétní možnosti, kam poslat žádost a seznamy jmen lidí, kteří žádají o naši pomoc a evakuaci. Je mi z toho smutno o to více, když slyším a čtu aktuální prohlášení našich politiků, jak jsme to perfektně zvládli a všechny správné lidi zachránili. Nejsem významná osobnost, nemám správné kontakty a další páky, jak někoho přimět, aby ještě jednal, a protože mě ta nečinnost státu ničí a stydím se za to, tak jsem se pokusil sepsat takovou malou soukromou výzvu a teď bych rád s Vaší pomocí a zkušenostmi tu výzvu aspoň doručil k lidem, představitelům našeho státu, kteří mají tu možnost jednat, neboť je stále ještě šance aspoň dalších pár lidí tam odsud zachránit, než Tálibán vše zavře a poslední spojenci opustí Afghánistán, píše v dopise uveřejněném na webu Státních ozbrojených a bezpečnostních složek jeden z bývalých vojáků.

V dalším z dopisů muž vyzval představitele našeho státu, aby přehodnotili svůj postoj k evakuacím.

„Jako obyčejný občan ČR a především otec od rodiny, bych chtěl tímto požádat všechny vrcholné představitele našeho státu, aby na základě současné situace v Afghánistánu přehodnotili svůj postoj a místo oslavných projevů, vychvalujících kolik bylo v rámci třech českých evakuační letů zachráněno lidí, se i nadále pokoušeli vyvinout maximální úsilí vedoucí k záchraně těch, kteří tam ve zcela zjevném ohrožení života na pomoc ještě čekají a je jedno, zda měli co do činění s českou ambasádou, s AČR, s aliančními partnery či se stali pro Tálibán nepohodlnými díky své angažovanosti v předchozí afghánské vládě, pro své politické názory, pro své vzdělání, pro svou víru, pro svůj etnický původ či jen pro svou odlišnost!“ stojí v dalším dopise uveřejněném tamtéž.

Za Ministerstvo zahraničních věcí je stále platné prohlášení, které Blesk získal minulý čtvrtek. „Platí, ze evakuace českých občanů a spolupracovníků z Afghánistánu byla ukončena. Pokud má někdo trvalý pobyt v ČR a ještě se nachází v Afghánistánu, snažíme se zajistit mu co nejrychleji pomoc s evakuací ve spolupráci se spojenci. Ovšem zároveň platí, ze v Afghánistánu mohou někteří lidé, kteří by o přesun do ČR stáli, ale nemají v Česku trvalý pobyt a vazby, a proto je logicky evakuovat nemůžeme. Je proto pochopitelné, že komunikace ohledně detailu evakuace případných jednotek lidí s trvalým pobytem v ČR, zůstane nadále na interní úrovni,“ uvedla tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová.

user ( 1. září 2021 04:22 )

MZV řeklo jasně, že další letadla neproleti. Nevím proč jsou na letišti.

jiznicechy ( 1. září 2021 02:10 )

Sleduji na YouTube videa nějakého Afgánce z jihu země - jmenuje se Qawi Khan - jsou to videa z Kandaháru. Chodí městem a ukazuje, jak to tam vypadá po převzetí moci Talibanem.
Nám říkají, že se zakazuje fotografování a tam si každý dělá selfie. Tady je to z 13.srpna, to tam Talibán asi dorazil
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=hgFag­qA99hY
Tohle je ze 17.srpna - chodí centrem města pěšky
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=Mh3y­ailgY8­M&t=4s
a 20. srpna sedí v parcích a mají piknik
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=SEf­FBI83D­i8

viho ( 31. srpna 2021 23:07 )

Podstata problému zemí jako je Afghánistán je vcelku jednoduchá. Je to podobně jako v Africe přemnožení obyvatelstva. A to v přírodě vede přirozeně k tomu, že se příslušníci přemnoženého druhu začnou mezi sebou masakrovat, protože přírodní zdroje jsou omezené. Je potřeba změnit mentalitu těch lidí a ne jim dodávat další prostředky, protože to vede zase jenom k jejich dalšímu množení a média pak plní srdceryvné příběhy o dětech narozených v evakuačních letadlech, gumových člunech na moři, uprchlických táborech, atd. Je potřeba přesvědčit všechny ty Omary a Mohamedy, aby si nejdříve sami zajistili slušné živobytí, a pak teprve plodili děti, které dokážou uživit a připravit na život. Jedině tak nebudou vznikat další a další šílené odnože ještě "pravějšího" islámu vyznávaného bezprizorními nadrženými mladíky, nemajícími co ztratit.

Kacah ( 31. srpna 2021 21:02 )

Jak adoptovala, jak to, že je teda tam? Nebo to je tzv. adopce na dálku?.To bychom tu za chvíli měli několik milionů migrantů. Tahat sem muslimy? Stavět j tu mešity?.A nakonec ustoupit jejich kultuře? V druhé generaci se zradikalizuji a dopadneme, jako Němci s Turky.

Kacah ( 31. srpna 2021 20:58 )

Jak adoptovala, jak to, že je teda tam? Nebo to je tzv. adopce na dálku?.To bychom tu za chvíli měli několik milionů migrantů. Tahat sem muslimy? Stavět j tu mešity?.A nakonec ustoupit jejich kti

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud