Neděle 19. září 2021
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Oblačno 14°C

Nacistický dozorce (100) míří před soud: Měl pomoci vraždě 3500 lidí v „berlínských jatkách“

Autor: ČTK - 
1. srpna 2021
09:31

V Německu na podzim předstoupí před soud stoletý bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Sachsenhausen (přezdívaném jatka Berlína), který čelí obvinění z napomáhání vraždě v 3500 případech. Informoval o tom list Welt am Sonntag.

Obviněný, jehož jméno média nezveřejňují, pracoval v koncentračním táboře u Berlína mezi lednem 1942 a únorem 1945. Podle mluvčího soudu ve městě Neuruppin, kde se bude případ od října projednávat, bude stoletý muž před soudem asi dvě až dvě a půl hodiny denně.

Sachsenhausenem prošlo přibližně 200 000 vězňů, kteří tam žili často v nelidských podmínkách a byli zcela vydáni zlovůli místních strážců a jednotek SS. Asi 20 000 vězněných tam bylo zavražděno.

V táboře sídlila vzhledem k blízkosti k Berlínu správa všech koncentračních táborů v Německu a později i na okupovaných územích. Bylo tam rovněž velké výcvikové středisko pro příslušníky jednotek SS, kteří byli následně rozdělováni k práci v dalších nacistických táborech, ať už koncentračních, případně vyhlazovacích.

Němečtí prokurátoři se nadále snaží přivést k odpovědnosti některé podezřelé z nacistických zločinů, ačkoliv jejich počty znatelně ubývají. V roce 2011 však padlo důležité soudní rozhodnutí, které otevřelo dveře více případům, jelikož umožnilo uznat člověka vinným jen za práci v koncentračním táboře, aniž by bylo nutné mu prokázat konkrétní zločin.

Video Koncentrák v Holýšově na Domažlicku. Málokdo ví, že ho osvobodili Poláci. Přišli den před Američany. - Zbyněk Schnapka, hudba: Tears, Studio Fontána, spol. s r.o.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa