Zemřel poslední přeživší osvoboditel Osvětimi David Dušman (†98). „Všude byly kostry,“ vzpomínal
„Hrdina Osvětimi“ David Dušman, který jako voják sloužící sovětské Rudé armádě za druhé světové války zachránil nespočet židovských vězňů, v sobotu zemřel v úctyhodném věku 98 let. Byl posledním žijícím vojákem, který se podílel na osvobození jednoho z nejproslulejších koncentračních táborů nacistického Německa v Polsku. Informoval o tom web televize CNN.
„Když jsme dorazili, viděli jsme ten plot a všechny ty nešťastné lidi. Zbourali jsme plot našimi tanky, dali jídlo vězňům a pokračovali,“ sdělil Dušman agentuře Reuters minulý rok. Elektrický plot, který obklopoval celý tábor, zboural ve svých 21 letech 27. ledna roku 1945. „Stáli tam, všichni v uniformách, jen oči, jen oči, velmi úzké – to bylo velice strašné, velice strašné,“ doplnil.
„Všude byly kostry,“ vzpomínal v roce 2015 v rozhovoru s německým periodikem Sueddeutsche Zeitung. „Potáceli se z kasáren, seděli a leželi mezi mrtvými. Strašné. Hodili jsme jim veškeré naše konzervy s jídlem a ihned jeli dál honit fašisty,“ řekl Dušman.
Agentuře následně sdělil, že během války si existence tábora nebyl vědom a o strastiplných událostech, které se tam staly, postupně zjišťoval až v následujících letech. V Osvětimi-Birkenau zemřelo přes 1,1 milionu vězňů, většina z nich byla židovského původu.
Poslední momenty svého života strávil v mnichovské nemocnici. Místní židovská komunita ho nazvala „hrdinou Osvětimi“ a jeho smrt považuje za ohromnou ztrátu. „Každý svědek, který zemře, představuje ztrátu, ale loučení s Davidem Dušmanem je obzvlášť bolestivé. Byl jedním z posledních, kdo mohl o této události vyprávět z vlastní zkušenosti,“ řekla prezidentka komunity Charlotte Knoblochová.
Z vojáka olympijským šermířem
Druhou světovou válku přežil spolu s pouhými 68 muži z původně 12000členné jednotky. Utrpěl mnoho vážných zranění a přišel o jednu plíci. Po válce však neváhal a přidal se ke špičce sovětských šermířů. Jeho sportovní kariéra se následně stala odrazovým můstkem pro jeho kariéru trenérskou, která mu vydobyla respekt Evropské olympijské komise, jež ho nazvala jedním z nejlepších světových koučů šermu. Ženský tým sovětské šermířské reprezentace vedl 36 let.
V roce 1972 byl svědkem útoku na izraelské sportovce na olympiádě v Mnichově. „Slyšeli jsme střelbu a hluk vrtulníků přímo nad námi. Bydleli jsme hned naproti izraelskému týmu. My a všichni ostatní sportovci jsme byli zděšení,“ vzpomínal Dušman v roce 2018 v rozhovoru s listem AbendZeitung.
Díky sportu patřil mezi Dušmanovy přátele už od 70. let i předseda Mezinárodního olympijského výboru (IOC) a taktéž šermíř Thomas Bach z Německa. „Když jsme se v roce 1970 potkali, okamžitě mi nabídl přátelství a radu. A to navzdory osobním zkušenostem s druhou světovou válkou a Osvětimí i židovskému původu. (...) Bylo to tak hluboké lidské gesto, že na něj nikdy nezapomenu,“ uvedl Bach v oficiálním prohlášení IOC.
David Dušman zůstal aktivní až do pozdního věku, ještě v 94 letech chodil téměř denně trénovat mladé šermíře do místního klubu, píše BBC News.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.