Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Merkelová v Bílém domě: S Bidenem řešila covid i plynovod, povečeřela s Clintonovou

Autor: ČTK - 
16. července 2021
09:39

Americké obavy ohledně plynovodu Nord Stream 2, spolupráce v boji proti klimatickým změnám nebo při zmírňování dopadů koronavirové krize. O těchto tématech se mluvilo v Bílém domě při rozlučkové návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové. Ta ve světle ničivých záplav ve své vlasti uvedla, že změny klimatu znamenají výrazně vyšší frekvenci extrémních meteorologických jevů.

Biden v úvodním projevu na společné tiskové konferenci ocenil dlouholeté působení Merkelové v čele Německa, které po 16 letech skončí po zářijových parlamentních volbách. Šéf Bílého domu kancléřce poděkoval například za oddanost německých jednotek, které po boku těch amerických působily v Afghánistánu, a vyjádřil přesvědčení, že partnerství USA a Německa bude vzkvétat i po odchodu Merkelové. Americký prezident zároveň setkání popsal jako zcela jasně pracovní událost, při které došlo i na ožehavé téma rusko-německého plynovodu Nord Stream 2.

„Jakkoli jsem zopakoval své obavy ohledně Nord Streamu 2, kancléřka Merkelová a já jsme zcela zajedno v našem přesvědčení, že Rusku nesmí být umožněno používat energetiku jako nástroj nátlaku nebo vyhrožování sousedům,“ řekl Biden. Jeho administrativa stejně jako ta předchozí se stavbou plynovodu nesouhlasí a prezentuje jej jako hrozbu pro energetickou bezpečnost v Evropě. Merkelová pouze poznamenala, že Washington a Berlín dospěly k různým závěrům ohledně toho, co tento projekt znamená.

Oblast, kde k sobě mají Merkelová a Biden mnohem blíže, je ekologická politika. Oba lídři zdůrazňovali naléhavost otázky boje proti klimatickým změnám, přičemž německá kancléřka hovořila o hrozbě častějších záplav, lesních požárů či bouří. Biden celé vystoupení před novináři zahájil vyjádřením soustrasti pozůstalým po desítkách obětí aktuálních záplav v Německu.

Podle listu The New York Times trvalo jednání prezidenta s kancléřkou asi 50 minut, Merkelová se předtím odděleně setkala s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Po tiskové konferenci dvou lídrů pak byla na programu slavnostní večeře, na kterou byli kromě vrcholných představitelů současné vlády pozváni i bývalí činitelé včetně někdejší šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové, dále také lídři Republikánské strany v Kongresu Mitch McConnell a Kevin McCarthy.

Video Kdo se spřátelil s Bidenem? Exministr Svoboda o první návštěvě Evropy. Zmínil politický trapas - Markéta Volfová, Lukáš Červený

sorgedoktor ( 16. července 2021 10:32 )

.....Nebylo by od veci sdelit co takhle je servitovano, kdyz tam prijede vrcholny politicka...Snad jsou zpravy nez prevzate opet od jinych redaktoru

Zobrazit celou diskusi
Další videa