Pondělí 8. březen 2021
Svátek slaví Gabriela, zítra Františka
Oblačno, sněžení 4°C

Bidenovi k převzetí úřadu gratulovali Babiš i Zeman. Jurečka ocenil projev

Aktualizováno -
20. ledna 2021
21:36
Autor: Mii - 
20. ledna 2021
19:52

Spolupráce na nové úrovni a lepší vztahy. Takové naděje vkládají čeští politici do demokrata Joea Bidena, který ve středu večer středoevropského času složil přísahu a stal se 46. americkým prezidentem. Mezi prvními gratulanty byli premiér Andrej Babiš (ANO) a český prezident Miloš Zeman, oba dva věří, že přátelství mezi Českem a USA se jen posílí. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) promluvil o globálních výzvách.

„Gratuluji Joeu Bidenovi k převzetí úřadu prezidenta Spojených států amerických! Těším se, že budeme dále rozvíjet česko-americké strategické partnerství, spolupráci v rámci NATO i upevňovat vztahy mezi EU a USA. Přeji hodně štěstí a síly do budoucna,“ napsal Babiš, kterému se podařilo během úřadování předchůdce Bidena, Donalda Trumpa, navštívit Bílý dům.

Zeman poslal vzkaz prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Přejeme úspěch při řešení všech složitých výzev současnosti a nalezení celospolečenského smíru. Věříme, že přátelství a spojenectví mezi ČR a USA se bude dále rozvíjet,“ uvedl český prezident.

Video Přísaha Joea Bidena - Reuters

I ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) doufá, že se vztahy mezi zeměmi budou jen rozvíjet. „Přeji Joe Bidenovi hodně úspěchů při jeho velkém návratu do Bílého domu. Jsem přesvědčena, že dobré vztahy mezi ČR a USA budou za jeho vlády pokračovat a že se mu podaří provést svou zemi tímto nelehkým obdobím,“ sdělila na sociální síti.

To předseda ODS Petr Fiala při gratulaci zmínil, v jaké komplikované situaci se USA nachází. „Čím úspěšnější ve svém úřadu bude, tím lépe pro celý svět. To, co teď Amerika nejvíc potřebuje, je zase se spojit. A věřím, že totéž potřebuje i naše země: porozumění místo nenávisti, sbližování se místo prohlubování příkopů,“ je přesvědčen Fiala.

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) ve svém vzkazu použil pouze anglický jazyk. Nastínil, že je připraven pomoci Americe bojovat s globálními výzvami. „Budu pracovat na tom, aby naše aliance a partnerství bylo silnější než kdy dříve, mezi USA a ČR, a také celou EU,“ napsal ministr zahraničí.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s ohledem na svou působnost nezapomněl na bezpečnostní tematiku. „Věřím, že se nová americká administrativa soustředí na to, co Ameriku s Evropou a Českou republikou spojuje, ať už v oblasti obchodu, bezpečnosti nebo ochrany klimatu,“ sdělil na twitteru.

Šéf lidovců Marian Jurečka ocenil první slova, která Biden v úřadu vyslovil. „Líbilo se mi, že ve svém inauguračním projevu zdůraznil potřebu americkou společnost spojovat a usmiřovat, postavit se proti rasismu i sociálním rozdílům, vypořádat se s koronavirem a být prezidentem pro všechny Američany. Z jeho projevu byla cítit velká dávka odhodlání a naděje. Věřím, že po 4 letech je tu zase Amerika, která není jen první, ale s námi,“ nešetřil chválou.

Pekarová: S Bidenem se vrátila úcta k lidem

Zprávu zanechal také český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. „Těšíme se na spolupráci s administrativou na prohlubování americko-českého spojenectví a přátelství, na kooperaci v záležitostech společného zájmu a prohlubování společných hodnot,“ uvedl na twitteru.

Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se s Bidenem do úřadu amerického prezidenta vrátila pokora, kultivovanost a úcta k lidem. „Přeji mu mnoho štěstí a odvahy při výkonu funkce,“ vzkázala.

Projev nového šéfa Bílého domu hodnotí kladně i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Vážím si toho, že se inaugurační projev Joe Bidena nesl v duchu spolupráce a podané ruky všem Američanům, včetně těch, co ho nevolili. Od jeho mandátu si slibuji více euroatlantické spolupráce v otázkách bezpečnostních i environmentálních,“ sdělil Bartoš.

Video Lady Gaga na inauguraci prezidenta Joea Bidena - Reuters

pokrok ( 24. ledna 2021 17:21 )

Všichni víme,
jak se Zeman tlačil o přízeň Donalda Trumpa,-
aby byl pozván do Bílého domu ,-

kdy se tonakonec povedlo jen slovenskému
agentu STB - Andréši Babišovi -
kterému dal Donald Trump přednost .

Od J. Bidena
tito dva soudruzi - kteří škodí naší zemi,-
nemohou přijetí v Bílém Domě vůbec očekávat,-

protože jsou oba dva charakterově stejní
a nedůvěryhodní,-
jako ten jejich Donald Trump !

Ale gratulace je zcela na místě .

flesch2z ( 21. ledna 2021 13:38 )

Jednodušší je napsat, kdo je proti - SPD a Trikolóra.

flesch2z ( 21. ledna 2021 13:35 )

Marfuša Gaga. Ta měla ale drbu. A Biden s Macronem by si mohli přehodit protějšky, mumie k mumii a hybrid k hybridě.

stemik ( 20. ledna 2021 22:08 )

nedavno ho zatkli za porušni staneho prava -chlastal na ulici

stemik ( 20. ledna 2021 22:07 )

TOP09 prosazuje korespondenčni volby

Zobrazit celou diskusi
Další videa