Úterý 27. července 2021
Svátek slaví Věroslav, zítra Viktor
Oblačno, bouřka 27°C

Čína brání vyšetřování původu koronaviru. Bidenův muž hrozí tvrdým trestem

Autor: Darina Jíchová - 
22. června 2021
16:24

Poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky národní bezpečnosti Jack Sullivan varoval Čínu, že pokud nebude plně spolupracovat při novém vyšetřování původu koronaviru, bude čelit mezinárodní izolaci. Podle Sullivana Spojené státy vytvářejí diplomatický tlak na čínskou vládu, dodal, že dopátrání se pravdy o původu viru je klíčové, napsal list Daily Mail.

„Budou čelit izolaci ze strany mezinárodní společnosti, pokud nebudou spolupracovat,“ nechal se slyšet Sullivan v rámci nedělního rozhovoru pro stanici Fox News. Prezident Biden pověřil svůj tým včetně Sullivana, aby se zaměřili na původ covidu-19.

V posledních týdnech se totiž v tisku opět začala řešit hypotéza toho, že virus mohl uniknout z wuchanské laboratoře. Za opětovné vyšetření původu koronaviru se kromě Bidena vyslovili i ostatní lídři skupiny G7. Sullivan Bidenova evropská jednání zhodnotil pozitivně, lídři podle něj došli ke shodě v otázkách Číny.

Poradce: Biden zvládl, co Trump nedokázal

„Byla to diplomatická průprava – mítink světových národů, vyvíjení politického a diplomatického tlaku na Čínu, tohle je jádro naší snahy donutit Čínu, aby spolupracovala,“ vysvětlil Sullivan. „Buď dovolí vyšetřovatelům vstup a umožní jim dělat jejich práci a zjistit, odkud se koronavirus vzal, nebo budou čelit následkům,“ prohlásil Bidenův poradce. Americký prezident první report o skutečném původu koronaviru očekává do 90 dnů.

Biden tímto krokem potěšil také republikány, kteří kritizovali zprávu předloženou Světovou zdravotnickou organizací (WHO), v níž teorii, že koronavirus unikl z laboratoře, členové vědeckého týmu odmítli. Nicméně ukázalo se, že tým, který v zimě ve Wu-chanu původ viru zkoumal, neměl přístup ke všem potřebným informacím. I proto je nutné přezkoumání.

„Prezident Biden minulý týden udělal v Evropě něco, čeho jeho předchůdce prezident Trump nebyl schopen, sjednotil demokratický svět, který nyní jednotným hlasem požaduje odpovědi na to, jak začala pandemie,“ uvedl Sullivan. „Podařilo se mu, aby celá G7 přišla s jednotným prohlášením, že Čína musí povolit vyšetřování na svém území,“ vysvětlil.

Sankce zatím nehrozí

„Zatím jednáme bez pohrůžky sankcí. Nejsme zatím v situaci, kdybychom zvažovali nějaké výhrůžky či ultimáta,“ doplnil Sullivan pro stanici CNN. Podle něj Biden a evropští lídři budou dál vyvíjet tlak na Peking. „Pokud by Čína nespolupracovala, budeme muset zvážit, jaká přesně bude naše odpověď, o tom rovněž budeme jednat s našimi spojenci,“ uvedl bezpečnostní poradce.

Od Číny nepřišla zatím žádná přesnější reakce, jen veškerý státní tisk otiskl parodický obrázek na summit G7 stylizovaný do obrazu Poslední večeře od Leonarda da Vinciho.

Čínská karikatura koluje na sociálních sítích:

Video „Neviditelný závod o čas," Maďar o nebezpečí nakažlivějších mutací. Třetí dávka vakcín už za rok - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Covid_19 ( 22. června 2021 18:05 )

vše je nahraditelné, i ty čínské továrny co jim tam postavil Taiwan a západ. Firmy již staví továrny mimo Čínu, vyspělé technologie jsou vždy mimo Čínu. I Rusko přistálo na Měsíci v roce 1970 s měsíčním vozítkem, rok po Apollu 11. Čína je technologicky za Ruskem, je to vidět na proudových motorech do stíhaček. Evropa a USA je umí, Rusové o něco hůř a Čína vyrábí nejhorší, musí raději nakupovat v Rusku

Zobrazit celou diskusi
Další videa