Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Vlna veder zasáhla i sever Evropy. Padají letité rekordy, Greta vtipkuje

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
6. července 2021
16:15

Po nejteplejším červnu, jaký kdy byl zaznamenán ve Finsku a v některých oblastech Švédska, se teploty ve Skandinávii od neděle pohybují blízko rekordům, a to mezi 30 až 35 stupni Celsia. Upozornila na to agentura AFP.

V Kevu na severu Finska v neděli naměřili nový teplotní rekord 33,5 stupně Celsia. To je podle agentury STT nejvyšší teplota zaznamenaná v této části země od rekordních 34,7 stupně Celsia z roku 1914.

Celostátně byl červen nejteplejším měsícem od začátku měření, respektive od roku 1844. Průměrná teplota 16,5 stupně Celsia vymazala předchozí rekord z 50. let minulého století, uvedl Národní meteorologický ústav ve Finsku.

Severské země se potýkají s extrémně teplým počasí, snímky z finské pláže. Severské země se potýkají s extrémně teplým počasí, snímky z finské pláže. | Reuters

Rekordní teploty zaznamenalo i Švédsko a Norsko

V sousedním Švédsku byl letošní červen absolutně nejteplejší v dějinách měření ve Stockholmu, kde s průměrem 19,3 stupně Celsia překonal rekordy z let 2018 a 2019. „Všimli jsme si trendu? No, asi je to další náhoda,“ ironicky zavtipkovala na twitteru švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunbergová. Na celostátní úrovni byl letošní červen třetí nejteplejší v historii Švédska.

V Norsku meteorologický ústav v neděli naměřil 34 stupňů Celsia v Saltdalu poblíž polárního kruhu, což je nejvyšší teplota zaznamenaná v celé zemi v letošním roce. A také je to pouze o 1,6 stupně méně než maximum zaznamenané v Norsku. Několik míst v království sužují tropické noci, kdy teploty neklesají pod 20 stupňů Celsia.

Vražedná vlna veder v Kanadě

Letošní léto provázejí absolutní teplotní rekordy v Kanadě, kde se teploty ve stínu blíží 50 stupňům Celsia. Agentura AFP dodala, že podle jedné vědecké zprávy z letošního května se Arktida ohřívá třikrát rychleji než zbytek planety. Tento růst teplot se děje rychleji, než se dříve předpokládalo.

Vlnu veder zaznamenala také Severní Amerika, ve Spojených státech a Kanadě si vysoké teploty vyžádaly stovky obětí. Nebývale teplý červen má za sebou také Nový Zéland. Podle australského profesora meteorologie Michaela Reedera spolu tyto tři fenomény souvisí, společně se svými kolegy varoval, že v následujících týdnech může přijít další katastrofální vlna veder.

Reeder ukázal přímé spojení vlny veder v Severní Americe a evropských severských zemích, vlna se podle něj zformovala nad severní částí Atlantského oceánu. Tyto extrémy mají na svědomí klimatické změny, bije na poplach Reeder a nespočet dalších expertů a environmentálních aktivistů.

lebedak2 ( 6. července 2021 20:59 )

Škoda,že nežila Gréta v době ledové,která přišla zřejmě proto,že mamuti moc prděli a tak zanechávali uhlíkovou stopu.Kdyby ovšem tenkrát žila Gréta,tak by se jí ta doba ledová tak lekla,že by utekla .

Zobrazit celou diskusi
Další videa