Čtvrtek 6. října 2022
Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna
Oblačno 20°C

O Nobelovu cenu míru bude boj. Nominaci má Trump i jeho zeť, Navalnyj nebo aktivistka Greta

Autor: Darina Jíchová - 
1. února 2021
22:10

Zeť amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jeden z jeho nejbližších spolupracovníků Jared Kushner byl společně se svým asistentem nominován na Nobelovu cenu míru. V neděli 31. ledna skončila možnost nominace osobností na Nobelovu cenu, o ocenění za mír se kromě Kushnera uchází například švédská environmentální aktivistka Greta Thunbergová, ruský opozičník Alexej Navalnyj, vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská a mezi kandidáty je zřejmě znovu i samotný Trump, uvedl deník The Guardian.

Kushner a jeho někdejší asistent Avi Berkowitz bylo nominováni za svůj podíl na tzv. „Abrahamových dohodách“, ve kterých se Spojené arabské emiráty a následně Bahrajn zavázaly k navázání diplomatických vztahů s Izraelem, později se přidalo i Maroko. K podepsání dohody došlo pod záštitou Spojených států a Kushner s Berkowitzem byli hlavními vyjednavači dohody. Na Nobelovu cenu míru je nominoval americký právník Alan Dershowitz.

Znovu byla nominována Thunbergová i Trump

Thunbergová, Navalnyj nebo Světová zdravotnická organizace byli navrženi norskými zákonodárci, ti mají historicky největší štěstí ve výběru vítězných kandidátů. Je otázkou, zda Kushner a Berkowitz mají šanci uspět. Jejich dohodu bude navíc důkladně přezkoumávat administrativa nového prezidenta Joea Bidena.

Podle listu Daily Mail byl na Nobelovu cenu míru nominován znovu i exprezident Trump, důvěru v něj vložil norský pravicový poslanec Christian Tybring-Gjedde. „Prezident Trump udělal pro světový mír víc než ostatní nominovaní,“ nechal se Nor slyšet v minulosti, není to totiž poprvé, co Trumpa na ocenění navrhl. Nobelovy ceny pro rok 2021 budou vyhlášeny v říjnu.

Video  Trumpismus bez Trumpa, ztrapněná Melania a vlídný dopis Bidenovi: Žantovský o odkazu exprezidenta  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Michal Michal ( 2. února 2021 07:57 )

Nobelovku bych dal celé sněmovně , tam je jeden chytřejší než druhý , co hlava , to mudrc

jonn ( 2. února 2021 06:47 )

Nobel by vám nakopal do ***e .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa