Neděle 7. březen 2021
Svátek slaví Tomáš, zítra Gabriela
Polojasno 3°C

Módní kritička Blesku Ina T.: Kdo na inauguraci bodoval víc než první dáma?

/
 • Módní kritička Blesku Inta T.: Kdo na inauguraci bodoval víc než první dáma?
  1. února 2021 ● 05:45

  Ač měla inaugurační ceremonie v ohnisku pozornosti primárně první dámu Jill Bidenovou a vice-prezidentku Kamalu Harrisovou, svoji pozornost si urvaly i další, mnohdy nečekané a před samotným obřadem téměř neznámé persony. Některé z nich dokonce předčily i slávou oplývající popové divy, jež se snažily za každou cenu blýsknout.

  Slavnostní uvedení nového prezidenta do úřadu potvrdilo, nakolik je móda komunikačním prostředkem, který je v rukou jednoho mocnou zbraní a v rukou jiného jen bezvýznamnou atrapou. Symbolika barev, skrytá sdělení i volby konkrétních návrhářů daly najevo, jakým směrem se chce Amerika za vlády Joe Bidena vydat. Jednota, rovnost a naděje se staly klíčovými slovy nejen budoucí politiky USA, ale též inauguračních outfitů.

 • 1.

  Lady Gaga: Koruna z copů to kazí  2-

  Od extravagancí proslulé pěnice se předpokládal maximálně působivý, na hraně nositelnosti hravý model. Ač očekávání částečně splnila, mám k róbě pár výtek. Kašmírová jupka v odstínu námořní modři spolu s objemnou nadimenzovanou sukní z červeného hedvábí plní státní barevnost a zlatá brož v podobě holubice s olivovou ratolestí je efektním symbolem míru.

   

  Ačkoliv návrh róby od Maison Schiaparelli měl působit výjimečně hlavně svým nízkým napojením sukně pod boky, u zpěvačky, ať už obutím nižších podpatky, či změnami ve střihu, nevyzněl. Lady Gaga díky tomu působí v modelu utopeně. Celek ztrácí na zamýšleném účinku i nadbytečnou, pro mě rušící korunou z copů proplétaných černou stuhou, která s róbou i broží bojuje o pozornost.

  Lady Gaga

 • 2.

  Amanda Gorman: Proti vlastnímu přesvědčení   2-

  Plný symbolik je i model dvaadvacetileté básnířky Amandy Gormanové, která svojí básní o jednotě zasáhla po dojímavé poetice bažící Američany. Skryté významy se pak zrcadlily i v jejím modelu. Žlutý, dvěma řadami knoflíku doplněný vlněný kabát končící u kotníků od značky Prada odkazuje k Jill Biden, už dříve na Gormanové obdivující žluté odstíny. Šperky jsou darem od Oprah Winfreyové a jsou též připomenutím básnířky Mayi Angelou. Bílá, do černé sukně zastrčená košile představuje svěží prvek kontrastující s kůží i robustními kozačkami nad kolena. Saténová Prada čelenka, ač má skvělý odstín, udivuje nesmyslným umístěním.

   

  Celkově však nechápu, proč tak dramaticky sledovanou událost nevyužila aktivistka proti rasismu a útlaku k vynesení menší afroamerické značky, kterou mohla tímto podpořit a dostát svému přání o rovných šancích.

  Amanda Gorman

 • 3.

  Jennifer Lopez: Ve stylu Ivany Trump 3

  I ona na inauguraci zpívala, a do pauzy mezi slokami se jí dokonce podařilo propašovat španělské vyjádření o svobodě pro všechny. Avšak její oděv nekorespondoval s novou jednotou a barevnou symbolikou ostatních. Bílou můžeme brát jako barvu sufražetek bojujících za práva žen, ale též jako barvu luxusu, v něm se celý komplet od Chanel doslova utápěl. Transparentní hedvábná halenka s fiží, flitrované, do širokých zvonů rozvolňující se kalhoty, tvídový kabát s opulentním límcem a štrasovými písmeny Chanel vykládaný pásek přes boky.

   

  Spolu s velkými náušnicemi a perlovými náramky ukázka toho, že nositelka už není tou chudou Jenny from the block. Což je, uznávám, pro mnohé součástí toho vysněného amerického snu. Ač šlo o inauguraci Joe Bidena, Jennifer Lopez mi paradoxně silně připomněla styl Ivany Trumpové za mlada.

  Jennifer Lopez

 • 4.

  Ella Emhoff: Mimo střední proud 1

  Nečekaným módním překvapením byla nevlastní dcera viceprezidentky Kamaly Harrisové , jejíž outfit rozebírala největší světová média. Studentka designu projevila svou vášeň pro styl kabátem od značky Miu Miu, kombinujícím feminní jemné dívčí prvky v podobě bílého vyšívaného límečku s maskulinními ramenními vycpávkami. Žluto-oranžové, ramena i dekolt zdobící pajetky ladí s odstínem kostky a vykukující, nařasený volán lemující zakončení kabátu je ochutnávkou romantických, ve svrchníku ukrývajících se šatů. Tohle je inspirující cesta mimo komfortní zónu středního proudu, která je korunována úspěchem a z dosud neznámé Elly Emhoff vytvořila It Girl.

  Ella Emhoff

 • 5.

  Michelle Obama: Víc než elegantní standard    1

  Kabát v odstínu švestky ladící s hladkým rolákem, široké pallazzo kalhoty a černé, s rouškou konvenující rukavice uzavírají jednoduchý, leč sofistikovaný monochromní outfit. Barevný monolit pak úspěšně rozbíjí pásek se zlatou sponou.  Absence šperků umožnila pohrát si s účesem, který však mohl být lehce uvolněnější neb vlny připomínající kremrole působí zastarale. Komplet je dílem afroamerického návrháře Sergia Hudsona, jenž je též autorem modelu Kamaly Harrisové. Zvolenému odstínu byl přisuzován význam stranické spolupráce, ale později bylo vysvětleno, že to nebyl záměr. Michelle se povedlo vynést společenské události konvenující model, umocněný nadčasovostí, která prověřuje jeho kvality.

  Michelle Obama

 • 6.

  Bernie Sanders: Nechtěná hvězda inaugurace   4

  Překvapivým zlodějem pozornosti všech zmíněných dam je senátor Bernie Sanders, který je virální senzací celé inaugurace. Kvůli svému, bojkot slavnostní události připomínajícímu outfitu, péřové bundě, pleteným palčákům, ale též značně neelegantnímu posedu je oblíbenou postavou tzv.memů. Díky vtipným kolážím tak sedí na přehlídce vedle obávané Anny Wintourové, je součástí party hrdinek Sexu ve městě či seriálu Přátelé. Milým zakončením budiž fakt, že senátor nechal svojí fotkou potisknout trička a odhadový miliónový výtěžek z prodeje bude mířit na potraviny pro potřebné. Kéž by každý módní přešlap končil podobně pozitivně.

  Bernie Sanders

 • 7.

  Hillary Clintonová: Šála to zabila    3-

  Bývalá ministryně zahraničí uvedla, že záměrně oblékla fialovou, kterou získáte spojením modré a červené, jakožto politický symbol jednoty země. Minimalistický oblek s delším sakem a rovnými kalhotami od Ralpha Laurena odkazuje na “sesterstvo putovních kalhotových kostýmů”, což je Clintonové osobní feministický statement. Vůbec se však nepovedla kombinace těžkého, v zemitém švestkovém odstínu nesoucího se kabátu a jedovatého fialového tónu obleku. Stejně jako volba nařasené, celý komplet kazící, události nepřiměřené šály.

  Hillary Clinton

 • 8.

  Laura Bushová: Rebelující lady    1

  Modré palety barev se držela i bývalá první dáma Laura Bushová, jež na ceremoniál dorazila v pastelově modrém kabátu s kontrastní tmavou klopou a barevně příjemně ladících šatech v tónu břidlice. Dlouhý perlový náhrdelník a kabelka puncují lady styl daný jejím postavením i věkem. Pouze boty byly absencí podpatků veřejně diskutovanou položkou. A myslím, že je pochopitelné, že si je čtyřiasedmdesátiletá Bushová kvůli množství schodů v kapitolu a vlastnímu pohodlí odpustila. Jelikož se ani pánové nemusí mučit podpatky, které mimochodem historicky nosili dříve než dámy, nevidím důvod, aby je na společenské události museli povinně nosit ženy.

  Laura Bush

 • 9.

  Katy Perry: Dámský gambit    2

  Kašmírový, nad pasem končící kabátek po celém obvodu zdobený knoflíky v námořní modři navazuje na strukturovaný korzet s peplum efektem a tubu připomínající sukni s rudými, státním barvám odpovídajícími knoflíky. Dramatický tón vyeskaloval na maximum po zemi úslužně plazící se vlečkou i nad loket nařasenými rukavicemi, jež jsou žádoucím detailem. Opulentnost je při příležitosti inaugurace u vystupujících očekávaná, ale model tlačící na pilu vlastenectví se příliš jeví jako kostým šachové figurky. Stačilo by ubrat na jednom z detailů, jehož absence by dodala jemné civilnosti.

  Katy Perry

 • 10.

  Melania Trump: Odchod nenapravitelné Melanie  1-

  Ač po nedodržení tradice předání Bílého domu a útěku po boku manžela na inauguraci chyběla, poslední model Melanie Trump jako první dámy nemohu nezmínit. Křivky těla prezentující pouzdrové šaty Dolce & Gabbana jsou spolu s asymetricky střiženým Chanel kabátkem s kulatým ohrnutým límcem s řadou knoflíků sofistikovaným, luxusem s kabelkou v hodnotě přes milion korun tvrzeným kompletem. Nepřehlédnutelná reminiscence adorovaného stylu Jackie Kennedy představuje typický vzorec chování Trumpové, která svým výběrem evropských návrhářů vždy stála nelogicky proti domácí politice svého manžela. Srovnání s novou první dámou podporující malé lokální značky tak nemůže být kontrastnější a vyznívat pro Bidenovou lépe.

  Melania Trump
  Melania Trump
  Autor: Profimedia.cz

  Video
  délka: 34:00.68

  Trumpismus bez Trumpa, ztrapněná Melania a vlídný dopis Bidenovi: Žantovský o odkazu exprezidenta Markéta Volfová, Lukáš Červený

  Fotogalerie
  82 fotografií

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 3

ambree: Asi musí

(14. 02. 2021 17:04)

Kateřina Bujnochova: Zbytečný cirkus. Proč jim dáváte tolik pozornosti

(01. 02. 2021 09:23)

Pollo: Dal jsem to k Michelle Obama. Je to néjaká sranda nebo provokace?

(01. 02. 2021 06:49)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy