Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Bouře už udeřily i sousedů: V německých ulicích plavala auta, zničená je i známá opera

Autor: ČTK - 
29. června 2021
15:40

Silné lijáky a prudký vítr si v noci na dnešek v některých částech Německa vyžádaly intenzivní nasazení hasičů a policie. Proudy vody zaplavily silnice s automobily či sklepy. Ve Stuttgartu byla poničena střecha místní operní budovy, informovala agentura DPA.

Jenom ve Stuttgartu vyjížděli hasiči od pondělního večera do dnešního rána v souvislosti s bouřkami k 330 událostem. Podle policie voda v hlavním městě spolkové země Bádensko-Württembersko zaplavila různé tunely. Také mluvčí policie v Pforzheimu DPA potvrdil zprávy o zaplavených silnicích či sesuvech půdy v obci Altensteig. Voda strhla i několik metrů zdi u řeky Nagold.

Na budově Státní opery ve Stuttgartu bouře strhla část střechy a z podstavců svrhla sochy. „Stojím pod střechou a jsem docela pěkně mokrý,“ řekl DPA šéf opery Viktor Schoner. Voda natekla až k jevišti. V době bouře v budově bylo 250 návštěvníků, ale nikdo nebyl zraněn.

Ještě dnes dopoledne v Bádensku-Württembersku stovky pomocníků odčerpávaly vodu ze sklepů a odstraňovaly popadané stromy. V metropolitní oblasti Stuttgartu byl přerušen provoz na některých železničních tratích a dálkové spoje jednu dobu nemohly zastavovat na stuttgartském hlavním nádraží.

Za dramatických okolností byli v Bádensku-Württembersku zachráněni dva muži ze zaplaveného tunelu. Když hasiči dorazili ke 450 metrů dlouhému tunelu v Dusslingenu nedaleko města Tübingen, seděl jeden z mužů na střeše svého auta a řidič malého nákladního vozu byl v kabině. Hasiči ho z ní vyprostili. Když zachraňovali druhého muže, uvázli v tunelu, ale dokázali se ze stoupajících proudů zachránit s pomocí nafukovacího člunu.

Také přes spolkové země Porýní-Falc a Hesensko se přehnaly místy prudké bouře. Například ve městě Ludwigshafen si vyžádaly 84 zásahů; hasiči museli odčerpávat vodu ze sklepů a bytů a odstraňovat vyvrácené stromy.

Rovněž v Bavorsku řádila bouře dlouho do noci. Během krátké doby vyjížděli hasiči ke 101 zásahům a záchranné služby ke 25, uvedlo město Würzburg, podle něhož šlo o vyvrácené stromy či zaplavené sklepy a silnice.

Bavorský Mömlingen se po silném dešti z pondělního odpoledne ocitl celý pod vodou a až půlmetrovém nánosu bahna a kamení. Sklepy domů ve městě byly plné vody. Už večer začaly úklidové práce a policie předpokládá, že obec se bude ještě několik dní potýkat s následky bouře.

V Porýní-Falci jsou ze dvou dálnic hlášeny nehody se zraněnými při prudkých deštích. Na dálnicích A3 a A48 bylo do pondělního pozdního odpoledne nejméně sedm nehod, při nichž byl těžce zraněn jeden člověk a další tři lehce. Ve městě Bocholt v Severním Porýní-Vestfálsku museli hasiči odčerpávat vodu z mnoha sklepů a odstraňovat stromy. Do půlnoci zasahovali ve městě na 119 místech.

Nejnovější bouřky, které se zformovaly nad Bádenskem-Württemberskem a Bavorskem, se částečně přesunuly do České republiky. Mluvčí německé meteorologické služby DWD ale dnes ráno uvedla, že konec nečasu v Německu není v dohledu.

Také Švýcarsko zasáhly v pondělí večer bouře doprovázené prudkým větrem a krupobitím. Kroupy měly podle agentury AFP místy velikost golfového míčku. Ve městě Nottwill v kantonu Lucern dokonce mohly měřit až sedm centimetrů.

V kantonu Fribourg policie a hasiči zasahovali na přibližně 300 místech. Záchranáři vyjížděli také ke třídě 16 dětí se dvěma dospělými osobami, které překvapilo krupobití ve městě Bulle. Podle AFP bylo ve Švýcarsku v důsledku bouří zraněno pět lidí, včetně cyklisty, kterého zasáhly kroupy do hlavy.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud