Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Oblačno, bouřka 27°C

Ohrožení tasmánští čerti v roli predátorů: Na ostrůvku zdevastovali populaci tučňáků

Autor: ČTK - 
22. června 2021
07:55

Program na záchranu ohrožených tasmánských čertů se na malém ostrově Maria u Tasmánie vymstil. Predátoři tam zlikvidovali populaci tučňáků. Masožravý vačnatec známý též jako ďábel medvědovitý je považován za ohrožený druh. Ochránci přírody proto v roce 2012 na ostrůvek Maria umístili menší množství těchto zvířat ve snaze jejich populaci zachránit, jelikož jejich počty dramaticky zdecimovala nakažlivá forma rakoviny.

Jejich přestěhování však mělo katastrofický dopad na jiná zvířata na ostrově. Zmizela tamní populace tučňáků nejmenších, která v roce 2012 čítala tři tisíce chovných párů. „Ztráta tří tisíc párů tučňáků z ostrova, který je národním parkem, jenž by měl být pro tento druh útočištěm, je v zásadě velká rána,“ uvedl Eric Woehler, vědec z organizace BirdLife Tasmania. Už loni odborný časopis Biological Conservation zveřejnil text, podle kterého tasmánští čerti na ostrově Maria „eliminovali“ kolonii mořských ptáků buřňáků. 

Video Rybařit, poznávat přírodu, památky i trendy, kulturu, dobré jídlo nebo romantická zákoutí. Sportovat či se jen tak procházet a obdivovat… To vše můžete v Německu třeba hned. • VIDEO - Blesk – J. Poláček, T. Tran, Visit Germany, INT

Tasmánští čerti se na ostrov dostali v rámci vládního programu na jejich záchranu. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je eviduje na svém červeném seznamu a považuje je za ohrožený druh. Podle Woehlera se nicméně jejich počty v Tasmánii a v pevninské Austrálii zvýšily. V kontinentální Austrálii se minulý měsíc - poprvé po zhruba 3000 letech - narodili tasmánští čerti ve volné přírodě. Vyjmutí ďáblů medvědovitých z ostrova Maria by tudíž na ně nemělo žádné „nepříznivé důsledky“, tvrdí Woehler.

Mluvčí tasmánské vlády uvedl, že se program na ochranu zvířat bude nadále vyvíjet v souladu s novými vědeckými poznatky a novými prioritami, a ostrov označil za součást ochrany ohrožených zvířat. Tasmánští čerti vymizeli z divoké přírody pevninské Austrálie nejspíše kvůli psům dingo, původním obyvatelům a devastujícímu suchu, domnívají se vědci. Zvířata se podle nich už před 3000 lety uchýlila do ostrovní Tasmánie. I tam však jejich počty od 90. let minulého století dramaticky klesaly kvůli nakažlivé formě rakoviny. Obličejové nádory zdecimovaly jejich populaci ze zhruba 140 000 na 20 000 jedinců.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa