Úterý 27. července 2021
Svátek slaví Věroslav, zítra Viktor
Oblačno, bouřka 27°C

Biden si do Putina rýpnul dárkem: „Pilotky“ jako odkaz NATO a křišťálový bizon

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
17. června 2021
10:27

Kromě názorů na témat, jako jsou jaderné zbraně, kybernetická bezpečnost nebo svoboda projevu v Rusku, si na středeční schůzce americký prezident Joe Biden a šéf Kremlu Vladimir Putin vyměnili také dárky. Biden si ze summitu v Ženevě odnáší stolní psací soupravu „Moskva“ zdobenou v tradičním ruském stylu chochloma, Putin dostal dva předměty.

Bílý dům oznámil, že Biden svému protějšku předal křišťálovou sošku amerického bizona. Toto zvíře se řadí mezi „nejmajestátnější savce naší země“ a je symbolem síly, jednoty a vytrvalosti, citovala zpravodajská společnost BBC z prohlášení americké prezidentské kanceláře.

Kromě toho prý Putin dostal na míru vyrobené „pilotky“, tedy sluneční brýle, v jakých se často na veřejnosti objevuje prezident Biden. Neobešel se bez nich ani při vystoupení před novináři po jednáních. Když dostal otázku, zda mu setkání s Putinem přineslo „hlubší porozumění“ osobnosti ruského prezidenta, nasadil si sluneční brýle a slovy „moc vám děkuji“ naznačil, že tisková konference se chýlí ke konci.

Americký prezident Biden má svoje "pilotky" opravdu rád a nosí je při každé příležitosti. Americký prezident Biden má svoje "pilotky" opravdu rád a nosí je při každé příležitosti. | Reuters

Brýle jako odkaz k NATO

Bidenovy dárky měly ale podle analytiků stanice CNN hlubší význam, pro Putina speciálně vyrobené brýle pochází od společnosti Randolph USA, firma zásobuje „pilotkami“ nejen americké vojáky, ale také vojáky NATO. Experti se domnívají, že Biden chtěl Putinovi ukázat, že svoje slova z jednání s evropskými lídry na summitu NATO, kde vyzval k silnějšímu spojenectví proti Rusku a Číně, myslí vážně.

Randolph USA začala s armádou spolupracovat v roce 1978, kdy pro bojové piloty poprvé vyrobila sluneční brýle typu HGU-4/P, známého jako „pilotky“. Také křišťálová soška bizona má svůj význam, pochází z dílny galerie Steuben v New Yorku. Bizon je národní savec USA, a socha má tak představovat sílu, jednotu a odolnost amerického národa.

Bizon a dva prezidenti

Bizon je zároveň odkaz k bývalým prezidentům USA Barackovi Obamovi a Georgeovi Washingtonovi. Bizon je národním savcem USA od roku 2016, kdy Obama podepsal zákon, kterým mu přiděl status nejdůležitějšího savce USA, nicméně oficiálním zvířetem USA zůstal nadále orel bělohlavý. Soška měla podstavec z třešňového dřeva, měla to být narážka na slavnou historku o šestiletém Washingtonovi, milované třešni jeho otce, sekyrce a lhaní.

flesch2z ( 18. června 2021 08:56 )

V autě na zadním sedadle a se zatemněnými skly.

flesch2z ( 18. června 2021 08:54 )

V autě a to ještě na zadním sedadle.

flesch2z ( 18. června 2021 08:51 )

Biden ty brýle nosí téměř výhradně v autě. A daroval je Putinovi, páč dělá reklamu firmě, ve které má finanční podíl.
A Putin? Ten tiskovky přímo miluje, páč na nich může západním prestitutům říct přímo do očí jak jsou blbí. Na rozdíl od Bidena, který před nimi zdrhá, páč nechce, aby celý svět viděl jak je bl.bej. A když náhodou tiskovku dá, tak jen s tahákem.

salto ( 17. června 2021 16:59 )

Tak von mu dá brejle a tím mu pantomimicky naznačil "bacha na mě"? Je to skvělé, když někdo umí číst mezi řádky.
Ještě bych prosil o vysvětlení významu psací soupravy "Moskva" a už budu opravdu, ale opravdu v obraze

brugal ( 17. června 2021 14:32 )

On už světu vládne, trumpeto. USA vlastní všechny významné patenty a technologie - dřepíš u PC s USA chipem, s USA operačním systémem, používáš internet, monitor, atd.. To ze země ožralých mužiků lidstvo nic nemá.

Něco tak tupého jako ty by mělo být v ZOO a lidé by se na tebe měli chodit koukat - tady je tě škoda.

Zobrazit celou diskusi
Další videa