Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

Boje o diplomaty: Po Česku vyhošťuje Rusy Pobaltí či Polsko. Padla slova o teroristech

Autor: ČTK, simao - 
23. dubna 2021
15:29

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes podle agentury RIA Novosti předvolalo polského velvyslance v Moskvě Krzysztofa Krajewského a předalo mu protest proti tomu, že Varšava minulý týden vyhostila tři pracovníky ruského velvyslanectví. Moskva také informovala, že za nežádoucí považuje pět zaměstnanců polské ambasády v Moskvě. K vyhošťování diplomatů dochází i v Pobaltí. Zazněla tam i slova o teroristech.

Vyhošťování mezi Českem a Ruskem potvrzeno - k 31. květnu se na ruském velvyslanectví v Praze a na české ambasádě v Moskvě sníží počet pracovníků, uvedla dnes agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí.

Na každém zastupitelském úřadě podle ní zůstane po 7 diplomatech, 25 administrativně technických pracovnících a 19 zaměstnancích najatých na místě. „Nezodpovědné a provokativní chování českých úřadů bolestivě zasáhlo jejich diplomatickou službu,“ řekla agentuře ruská diplomacie.

5 nevítaných Poláků

K vyhošťování však dochází i mezi dalšími zeměmi a Ruskem. Polské ministerstvo zahraničí ve Varšavě vyhoštění tří Rusů minulý týden zdůvodnilo porušením podmínek diplomatického statusu a prováděním činností poškozujících Polskou republiku.

Moskva kroky Polska označila za „provokativní“ a uvedla, že „Varšava úmyslně pokračuje v kurzu vedoucímu k dalšímu zhoršení a ničení vzájemných vztahů“. Vypovězením pěti pracovníků polského velvyslanectví hrozila Moskva již minulý týden, dnes velvyslanci Krajewskému rozhodnutí o vyhoštění oficiálně oznámila.

Moskva: Jednají jako vazal USA

Polsko Rusy vyhostilo na znamení solidarity s USA, které minulý týden za nežádoucí osoby označily deset ruských diplomatů a uvalily sankce na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem. Podle Washingtonu šlo o odpověď na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb nebo na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám.

Šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij kvůli tomuto gestu vůči Spojeným státům o Polsku řekl, že „jedná jako opravdový vazal USA a snaží se nelišit se od velkého bratra ve Washingtonu v protiruské rétorice a útocích“.

Ochlazení mezi Ruskem a Západem

Vztahy mezi Ruskem a Západem se v poslední době výrazně ochlazují. V sobotu se rozhořela diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou kvůli důvodným podezřením české strany, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za výbuchy ve Vrběticích v roce 2014.

Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“. Slovenští představitelé ve čtvrtek uvedli, že odjet budou muset tři pracovníci ruské ambasády v Bratislavě.

Vyhošťují v Pobaltí

Také Litva, Lotyšsko a Estonsko v solidaritě s Českem nařídily celkem čtyřem ruským diplomatům, aby opustili jejich území. Podle agentury Reuters o tom informoval litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis a potvrdil to i jeho lotyšský kolega Edgars Rinkévičs.

„Na znak solidarity s našimi českými spojenci a kvůli narušení Vídeňské konvence se Lotyšsko rozhodlo vyhostit ruského diplomata,“ cituje agentura TASS z prohlášení, které vydal šéf lotyšské diplomacie Rinkévičs. „Lotyšsko nebude trpět podvratnou činnost na svém území ani na území svých partnerů a spojenců,“ uvedl také Rinkévičs. Litva vyhostila dva Rusy, Estonsko jednoho.

Litevský ministr: Teroristé placení státem

„Když jsou lidé placeni a vysláni státem a chovají se jako teroristé, tak jsou to teroristé,“ řekl ke kauze Vrbětice litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis pro Seznam Zprávy.

Dle něj jde o horší případ, než byla otrava Skripala a jeho dcery ve Velké Británii v roce 2018. „Upřímně myslím, že je to ještě horší případ než ten, co se stal v Salisbury, protože to je skutečný útok na půdě Evropské unie a NATO. Je to útok proti členské zemi NATO a EU, který zorganizoval cizí stát. Můžeme to nazývat teroristickým činem financovaným státním aktérem. Je za hranicí myslitelného, že se něco takového vůbec stalo. Mám za to, že je nezbytné, aby nastoupila tvrdá reakce nejen od nejbližších sousedů a přátel Česka, ale od celé aliance. Je velmi důležité, abychom mluvili jedním hlasem,“ vyzval šéf litevské diplomacie.

Video Babiš, Hamáček a Kulhánek s ostrým vzkazem Rusům: Zastropování počtu diplomatů v Praze - abl

Matos7 ( 23. dubna 2021 17:26 )

Asi tak jako Čapí hnízdo. To už První tajemník ÚV ODS Fiala zapomněl?

Matos7 ( 23. dubna 2021 17:24 )

éééé Babiš na hrad éééé

1049an ( 23. dubna 2021 16:48 )

Jsem zvědav, jestli se Kolář s Hříbem zase začnou zbaběle schovávat a nebo si myslí, že na ně Rusové zapomněli.

e.lesanova ( 23. dubna 2021 16:44 )

A pokud se provaří, že "podezření" okolo Vrbětic jsou jen vykonstruovaná kachna, tak budou dělat co???

abaron ( 23. dubna 2021 16:41 )

...Pomakovia = bulharský moslimovia 👺👣😇...už sa nemá ako vyhovárať ns slobodomurárov 🚿🔊👊😎

Zobrazit celou diskusi
Další videa