Pondělí 12. duben 2021
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Zataženo, déšť 10°C

Policista promluvil o smrti kolegů u Kapitolu. Spousta dalších chce raději odejít

Autor: ČTK - 
5. dubna 2021
09:50

Mnoho členů policejní jednotky amerického Kapitolu uvažuje o odchodu do předčasného důchodu nebo možnosti najít si práci jinde. Podle agentury AP je to důsledek kritiky, která se na policii snáší v souvislosti s událostmi v sídle Kongresu z minulých čtyř měsíců.

Po pátečním úmrtí kolegy Billyho Evanse, který sloužil u policie 18 let a jehož u vchodu do Kapitolu zabil útočník trpící duševními problémy, vládne v řadách policistů neklid. Před Evansem přišel o život Brian Sicknick, jenž patřil ke stovkám kolegů, kteří bránili 6. ledna Kapitol před davem útočících stoupenců bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Další kolega Howard Liebengood spáchal krátce potom sebevraždu.

Šéf odborů policejního sboru Kapitolu Gus Papathanasiou k situaci vydal prohlášení a uvedl v něm, že stovky policistů zvažují předčasný důchod nebo jinou práci. „Pracují sice dále, i když se rychle blížíme morální krizi a potížím s nedostatkem lidí,“ napsal. Podle Papathanasioua musí nyní policisté pracovat mnoho přesčasových hodin.

Při útoku na Kapitol 6. ledna bylo několik desítek policistů zraněno a další byli po dobu vyšetřování postaveni dočasně mimo službu. Policejní jednotka měla už v lednu 200 volných pozic a tento stav ji dále oslabil. Od ledna mnoho policistů pracuje ve 12hodinových i delších službách.

Jitří to rány a přispívá k nejistotě a obavám z to, co se zde děje,“ sdělil předseda podvýboru pro dohled na financování policie Kapitolu Tim Ryan.

Šéfka policie zajišťující ochranu Kapitolu (USCP) Yogananda Pittmanová v únorovém hlasování nezískala důvěru odborů. V době lednového útoku byla zástupkyní velitele a přiznala, že se den před 6. lednem neseznámila s vyhodnocením Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) o situaci.

Steven Sund, který byl šéfem policejního sboru, rezignoval už v lednu kvůli kritice, že jednotka nebyla na výtržníky náležitě připravena. Nyní řekl, že mnoho policistů, s nimiž mluvil, je na pokraji sil, na čemž se podílí jednak pracovní vypětí, jednak pandemie. „Pandemie má dopad na psychiku Američanů. Je toho hodně na sociálních sítích a mnoho věcí se týká policejních složek. Policisté čelí útokům v celé zemi. Děje se toho hodně a roky 2020 a 2021 jsou trochu mimořádné,“ řekl Sund.

Policie Kapitolu není běžná policejní jednotka. Má 2000 členů, jejichž úkolem je výhradně ochrana Kongresu, jeho členů, návštěvníků a budov i pozemků. Pracuje s rozpočtem ve výši 460 milionů dolarů (deset miliard korun).

Video Trumpovi příznivci řádili v Kapitolu: Čtyři mrtví, infarkt v davu a Biden završil výhru - Reuters

wenzel trousil ( 5. dubna 2021 11:07 )

American way of life!...America first!

Zobrazit celou diskusi
Další videa