Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Stopy útoku na Kapitol vedou k Trumpovým blízkým: FBI zatkla vysoce postaveného úředníka

Autor: ČTK - 
5. března 2021
16:30

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve čtvrtek oznámil zatčení někdejšího pracovníka ministerstva zahraničí v souvislosti s lednovými nepokoji v sídle Kongresu USA. Federico Klein čelí obvinění z několika trestných činů včetně napadení policistů. Podle médií je to první člen administrativy exprezidenta Donalda Trumpa trestně stíhaný za účast na napadení Kapitolu.

Mluvčí FBI Samantha Sheroová řekla webu Politico, že 42letý muž byl zatčen ve státě Virginie. Podle listu The New York Times (NYT), který se dostal k dokumentaci o zadržení, je obviněn z nepovoleného vstupu, blokování práce Kongresu i z útoku na veřejného činitele nebezpečnou zbraní.

Klein byl údajně 6. ledna stále zaměstnancem ministerstva zahraničí a disponoval platnou bezpečnostní prověrkou na úrovni „přísně tajné“. V americké diplomacii začal působit několik dní po Trumpově inauguraci v lednu 2017. Před tím pracoval na předvolební kampani 45. prezidenta USA. Loni v létě byl veden jako zvláštní poradce při „úřadu pro záležitosti západní polokoule“, NYT jej označuje za „středně vlivného“ činitele v minulé administrativě.

„Potřebujeme čerstvé lidi“

Během vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu jej podle FBI kamery na místě zachytily v červené čepici se sloganem Make America Great Again, jak se snaží narušit policejní linii na západní straně budovy. Právě tato místa byla při násilnostech, které si vyžádaly pět životů a desítky zraněných, dějištěm nejtvrdších bojů mezi policisty a výtržníky.

Nepokoje ve Washingtonu, při kterých do budovy Kapitolu vtrhli příznivci Donalda Trumpa (7.1.2021) Nepokoje ve Washingtonu, při kterých do budovy Kapitolu vtrhli příznivci Donalda Trumpa (7.1.2021) | Reuters

FBI uvádí, že Klein byl součástí skupiny, která se snažila probít dovnitř ze západní terasy, přičemž si pomáhal štítem, který „byl zřejmě odebrán strážníkovi“. Někdejší vládní pracovník, který v minulosti sloužil v armádě, se také „opakovaně obracel zpět k davu za sebou a volal: ‚potřebujeme čerstvé lidi, potřebujeme čerstvé lidi‘“.

O důkazy není nouze

Jeho matka Cecilia webu Politico řekla, že syn jí před několika týdny při rozhovoru o 6. lednu potvrdil, že tehdy byl ve Washingtonu. „Údajná přítomnost Trumpova politického nominanta na nepokojích by mohla ty události ještě blíže svázat s prezidentem, ačkoli už nyní není nouze o důkazy, že mnozí z obviněných se inspirovali Trumpovými nepravdivými tvrzeními o rozsáhlých volebních podvodech a jeho výzvou k příznivcům, aby se 6. ledna nahrnuli do Washingtonu,“ komentuje Politico.

Dav Trumpových stoupenců před dvěma měsíci krátce po bojovně laděném projevu tehdejší hlavy státu narušil schůzi Kongresu k podzimním prezidentským volbám, někteří výtržníci se dostali až do jednacího sálu Senátu. Areál Kapitolu od té doby střeží tisíce příslušníků národní gardy.

V souvislosti s incidentem označovaným za akt vnitřního terorismu už americké úřady vznesly obvinění proti více než 300 lidem včetně desítek členů pravicových extremistických skupin jako Proud Boys nebo Oath Keepers. Mnozí ze zadržených na svou obranu říkají, že jednali ve jménu prezidenta Trumpa.

Video Trumpovi příznivci řádili v Kapitolu: Čtyři mrtví, infarkt v davu a Biden završil výhru - Reuters

pokrok ( 5. března 2021 19:17 )

Nebudou i u nás - po Říjnových volbách do PS,-
takhle řádit přiznivci AgroBabiše -
až tento predátor,- půjde konečně od "válu "?

Už všichni víme - co tento estébák,-
vč. křivého přísahání na zdraví svých
vlastních děti - nám předvedl,-
a co všechno -" hlúpím čehúnům "
již "dokázal" !!!

Tento slovenský šmejd je stejný,-
ba daleko ještě horší - než ten americký !

Zobrazit celou diskusi
Další videa