Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Matovič jako premiér končí. Čaputová v úterý pověří sestavením vlády ministra financí

Aktualizováno -
29. března 2021
18:50
Autor: ČTK - 
29. března 2021
18:10

Slovenský ministr financí Eduard Heger oznámil, že ho v úterý prezidentka Zuzana Čaputová pověří sestavením nové vlády. Hlava státu také přijme demisi dosluhujícího premiéra Igora Matoviče, řekl Heger po schůzce s Čaputovou.

Výměna ministerského předsedy je součástí řešení téměř měsíc trvající vládní krize na Slovensku, během které dvě menší strany ze čtyřčlenné koalice požadovaly rezignaci Matoviče z čela kabinetu. Vládní strany pak podpořily nominaci Hegera na funkci premiéra.

„S paní prezidentkou jsme se dohodli a přijal jsem, že mě pověří sestavením nové vlády,“ řekl Heger.

Většina ministrů by si měla udržet křeslo

Pověření k sestavení vlády od hlavy státu je na Slovensku spíše tradice, která nemá oporu v ústavě. Heger řekl, že v úterý Čaputové předloží seznam členů nového kabinetu. Očekává se, že v něm bude pokračovat většina ministrů Matovičovy vlády. Výjimkou budou podle dostupných informací křesla ministrů sociálních věcí a zdravotnictví. Například bývalého ministra zdravotnictví Marka Krajčího, který dříve tento měsíc rezignoval po tlaku části koalice v souvislosti s nepříznivou situací ohledně koronavirové nákazy, by měl podle médií nahradit ve vládě šéf ústřední vojenské nemocnice, brigádní generál Vladimír Lengvarský. Matovič by se zase měl stát ministrem financí místo Hegera.

Podle slovenské ústavy při střídání vlád nového premiéra vybírá hlava státu. Čaputová, která během vládní krize rovněž vyzvala Matoviče k demisi, už dříve uvedla, že je připravena na diskusi o vytvoření nové vlády stranami stávající koalice.

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska v roce 2018 využil rezignace tehdejšího premiéra Roberta Fica k tomu, aby ovlivnil složení nového kabinetu Petera Pellegriniho. Učinil tak po přijetí demise Fica a předtím, než tehdejšího Ficova stranického kolegu Pellegriniho jmenoval premiérem. V době, kdy země premiéra má, je prezident už povinen vyhovět návrhům předsedy vlády na jmenování či odvolání členů kabinetu.

Video  Nevyzpytatelný Matovič neumí prohrát. Jeho vládě zlomily vaz potíže, se kterými se potýká i Česko.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

abaron ( 30. března 2021 02:21 )

...ešte bude väčšia sranda...dozvedia sa ako za ficolandie sa tajne chodí do bytov a Novotná zametala prípady tak ako jej kázala mafia ITP čo donáša koho idú zatknúť alebo vypočúvať!👺!!...to oni vykecávajú informácie😝

Zobrazit celou diskusi