Úterý 9. březen 2021
Svátek slaví Františka, zítra Viktorie
Zataženo 3°C

„Gondor nemá krále.“ Trumpovi příznivci podali bizarní žalobu, citují slavný film

Autor: Darina Jíchová - 
23. ledna 2021
17:32

O příznivcích amerického exprezidenta Donalda Trumpa se často říká, že žijí ve vlastním fantastickém světě. Vypovídá o tom žaloba, kterou podali ve státě Texas. V té napadají výsledky listopadových prezidentských voleb. Kromě nepodložených narážek na zmanipulované volby žaloba rovněž obsahovala citaci z trilogie Pán prstenů od britského spisovatele J. R. R. Tolkiena, uvedl deník The Guardian.

Zarytí Trumpovi příznivci stále odmítají uznat jeho porážku, a to i přestože exprezident už opustil Bílý dům a v čele Spojených států ho nahradil Joe Biden. Vrcholem všeho byl jejich vpád do budovy Kapitolu ve středu 6. ledna. Texaská žaloba ukazuje na „zvláštnost, možná až odpoutanost od reality“ některých „trumpovců“.

Autorem žaloby je výtržník z Kapitolu

Žalobu oficiálně podal právník Paul Davis, který přišel o práci poté, co sdílel video, na němž je během útoku na Kapitol. V žalobě reprezentuje kromě sebe také skupinu Trumpových podpůrců, a to včetně Afroameričanů a Američanů latinskoamerického původu. Davis se odvolává na volební podvod, falšování hlasů a započítávání neplatných hlasů.

Video Trumpovi příznivci řádili v Kapitolu: Čtyři mrtví, infarkt v davu a Biden završil výhru. - Reuters

Není to první a zřejmě ani poslední žaloba, která napadá výsledky voleb. Co je ale překvapivé, je odkaz na království Gondor. Říši, kterou stvořil Tolkien. „Gondor nemá krále,“ píše Davis v žalobě, v poznámce pod čarou doplnil vysvětlení, co přesně Gondor je a jak jeho právoplatný král, Aragorn, žil léta v exilu.

„Tahle analogie je použitelná, protože z Washingtonu nyní vládne skupina lidí, kteří si říkají prezident, viceprezident a Kongres, lidé, kteří nemají žádné právo vládnout americkému lidu,“ uvádí Davis v žalobě. „A jelikož jen právoplatný král mohl usednout na trůn Gondoru, byl místo něho zvolen správce, který vládl v jeho zastoupení do doby, kdy se dědic, znám jako Aragorn, vrátí,“ objasňuje.

Odborníci: Tohle je směšné

Davis v žalobě následně navrhuje, aby tento „správce“ byl vybrán z Trumpova kabinetu. Američtí právníci a odborníci na právo žalobu považují za směšnou. „Jestli jsme se jednu věc po volbách všichni naučili, tak to, že soudy nemají žádnou trpělivost s absurdními žalobami. A tahle snaha označit Kongres za protizákonný je směšná a u soudu se jí vysmějí. Povede to jen k sankcím proti právníkovi, který ji vznesl,“ komentovala profesorka práva z newyorského Brennanova centra pro spravedlnost.

Video Co bude s Trumpem? Možná vlastní reality show, říká analytik. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

flesch2z ( 23. ledna 2021 18:52 )

Aby se jednou Bidenovci nedivili.

strejda777 ( 23. ledna 2021 18:13 )

Fakt magoři....

Zobrazit celou diskusi
Další videa