Středa 27. leden 2021
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Oblačno, sněžení 1°C

Zapálené výlohy i auta. Pařížský protest proti policejní brutalitě měl drsnou dohru

Autor: ČTK, kal - 
5. prosince 2020
17:50

Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě dnes v Paříži desítky demonstrantů v kapucích zaútočily na pořádkové síly, ničily výlohy obchodů a zapalovaly auta a zátarasy. Policie proti nim použila slzný plyn. Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin oznámil, že policie zatkla na dvě desítky lidí. Informovaly o tom světové agentury.

Ve Francii v sobotu vyšly do ulic tisíce lidí proti návrhu nového bezpečnostního zákona a proti některým brutálním zásahům policie. Protestující se rozhodli přidat k již naplánovaným demonstracím odborů proti nezaměstnanosti a sociální nejistotě. Pochody se uskutečnily ve zhruba 90 francouzských městech. Protest v Paříži začal pokojně, po čase ale propukly střety mezi skupinkami demonstrujících a policií. Většina z těchto nespokojenců měla zakrytý obličej a někteří kladivy vytrhávali dlažební kostky.

Demonstranti protestují proti brutálním zákrokům policie a záměru prezidenta Emmanuela Macrona zavést změny v bezpečnostní politice. Návrh bezpečnostního zákona by podle nich omezil občanské svobody. Na transparentech se objevovala hesla: „Francie, země práva policie“ nebo „Stáhněte bezpečnostní zákon“ .

Nejméně dvě desítky zatčených

Francouzský ministr vnitra Darmanin na twitteru informoval, že policie odpoledne při protestech v Paříži zatkla 22 lidí. „Děkuji dnes mobilizovaným policejním silám, které někdy čelí velmi násilným osobám,“ dodal.

Minulou sobotu proti zákonu vyšlo podle organizátorů demonstrací do ulic až půl milionu lidí. Podstatně menší protesty se proti zákonu uskutečnily i v polovině listopadu.

V pondělí francouzská vláda oznámila, že přepíše nejspornější část zákona. Jedná se o článek 24, který by zakazoval médiím zveřejňovat záběry a fotografie, na nichž by bylo možné identifikovat příslušníky bezpečnostních složek.

„Hoďte zákon do koše“

Část demonstrujících a aktivistů ale žádá kompletní stažení zákona. Bývalý levicový kandidát na prezidenta Jean-Luc Mélenchon vyzval v Marseille vládu, aby „hodila zákon do koše“.

Video Miloš Zeman na francouzské ambasádě: "Viva La France", připil vínem. A šil do těch, co ničemu nerozumí - Jakub Poláček, Blesk

Účast na demonstrací minulý víkend podnítilo i několik sporných zásahů policie. V pondělí byli obžalováni čtyři policisté, kteří minulý týden brutálně napadli hudebního producenta Michela Zeclera. Pozdvižení také vzbudilo vyklizení uprchlického táboru v Paříži na konci listopadu.

mikes15 ( 5. prosince 2020 18:44 )

Vidím pouze házení předmětů na polici. Chudáci policajti, jen doufám že to není jak u nás a ti demonstranti nejsou taky od policie

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud