Sobota 5. prosinec 2020
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno 7°C

Vrah z Nice uřízl ženě hlavu. Policie hledá komplice, zadržela již tři muže

Aktualizováno -
31. října 2020
12:14
Autor: ČTK - 
30. října 2020
10:33

Francouzské úřady nejprve v pátek zadržely nejprve 47letého muže podezřelého z kontaktů s pachatelem čtvrtečního útoku v Nice, při němž přišli o život tři lidé. Poté policie zadržela další dva muže ve věku 33 a 35 let.

Ve čtvrtek spáchal teroristický útok v kostele v Nice 21letý Tunisan ozbrojený nožem a křičící Alláhu akbar (Bůh je veliký). Jedné ženě téměř uřízl hlavu a zabil ještě jednu ženu a jednoho muže. Policie útočníka postřelila a ten je nyní v kritickém stavu v nemocnici.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na justiční zdroj, byl kontakt útočníka zadržen ve čtvrtek večer. Podle agentury AFP je podezřelý, že byl v kontaktu s útočníkem den před atentátem.

Zabiti kostelník a matka tří dětí

Jednou z obětí útoku je podle francouzské stanice France-Bleu 55letý kostelník a otec dvou dětí Vincent Loques. Další je 44letá matka tří dětí z Brazílie Simone, která se v Nice učila vaření a pomáhala chudým.

Útočník z Nice teprve 20. září přijel do Evropy, konkrétně na italský ostrov Lampedusa, který je cílem mnoha migrantů z Afriky.

Podle tuniských a francouzských úřadů je podezřelým Bráhím Avísáví, narozený roku 1999. Podle francouzského prokurátora Jeana-Francoise Ricarda přijel do Nice vlakem ve čtvrtek brzy ráno. Ricard ve čtvrtek večer řekl, že vyšetřovatelé chtějí zjistit, zda měl útočník podporu kompliců.

Také tuniské úřady vyšetřují, zda měl útočník komplice. Podle arabské televize Al-Arabíja pocházel z obce nedaleko tuniského pobřežního města Sfax. Podle agentury Reuters se několik hodin před útokem z prostranství před kostelem spojil s rodinou prostřednictvím videohovoru, ale nedal nijak najevo, co má v úmyslu.

Sestra „komplice“ řekla, co dělal v okolí kostela

Jeho sestra Afef řekla, že Bráhím brzy po příjezdu do Nice ve čtvrtek ráno šel ke kostelu a hledal místo na spaní. Okolí jí prý ukázal a řekl, že si chce odpočinout v budově naproti kostelu.

Někteří další příbuzní Avísávího agentuře Reuters řekli, že byli v šoku ze zadržení mladíka v souvislosti s takovým zločinem. „Můj bratr je přátelský člověk a nikdy se neprojevoval extremisticky,“ řekl starší bratr útočníka Jasín. „Už od malička respektoval všechny ostatní lidi a akceptoval jejich rozdíly,“ řekl bratr. Také jeden ze sousedů potvrdil, že Bráhím Avísáví neprojevoval žádné známky radikalizace.

Rovněž matka útočníka dnes televizi Al-Arabíja řekla, že je šokována. Byla prý překvapena, když syn zavolal z Francie. „Neumíš francouzsky, nikoho tam neznáš, budeš tam žít sám, proč jsi tam jel?“ říkala mu prý, aniž cokoli tušila.

Rodina, kterou tuniské úřady také vyšetřují, žije na předměstí Sfaxu, odkud mnoho mladých lidí vyráží na člunech do Evropy. Právě Tunisané přitom tvoří největší část migrantů, kteří letos připluli do Itálie.

Ministr vnitra: Jsme ve válce

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin dnes řekl, že Francie je ve válce s islamistickou ideologií a že jsou pravděpodobné další útoky radikálů na francouzské půdě. „Jsme ve válce proti nepříteli, který je uvnitř i vně,“ řekl Darmanin rozhlasové stanici RTL. „Musíme pochopit, že byly a budou další události jako tyto strašné útoky,“ dodal Darmanin.

Útok v Nice se odehrál necelé dva týdny poté, co 18letý mladík čečenského původu uřízl hlavu středoškolskému učiteli na pařížském předměstí. Útočníka patrně rozhořčila skutečnost, že učitel dějepisu a zeměpisu ve vyučování ukázal karikaturu proroka Mohameda.

Arcibiskup: Je třeba karikatury mírnit

Právě Muslimy nově rozjitřily znovu publikované karikatury proroka islámu Mohameda. Prezident Macron hájil tuto svobodu, která podle něj zahrnuje i právo na zveřejňování podobných karikatur.

S tím ale nesouhlasí toulouský arcibiskup Robert Le Gall. V pátek řekl, že „svoboda slova má hranice a že z náboženství se nesmí dělat legrace, protože pak jsou z toho takovéto následky“. „Je třeba to mírnit, protože ty karikatury nemíří jenom na muslimy, ale také na křesťanskou víru,“ řekl arcibiskup.

Karikatury s Mohamedem převzal v minulosti z Dánska týdeník Charlie Hebdo, jehož redakce se stala terčem teroristického útoku v roce 2015.

Le Gall není pro to, aby se karikatury používaly při školní výuce, protože to podle něj „přilévá oleje do ohně“. „Svoboda slova má své hranice stejně jako lidská svoboda. Lépe by bylo trvat na republikánské hodnotě bratrství, prosazovat svobodu žít společně, mluvit spolu, být si navzájem bratry, ale ne se urážet,“ řekl Le Gall. Podle něj si nelze beztrestně dělat legraci z víry.

Proti jeho slovům se okamžitě vymezil šéf levicové strany Nepodrobená Francie Jean-Luc Mélenchon, podle nějž došlo na „tasení dýk“. „Arcibiskup omlouvá zločiny,“ napsal na twitteru.

paveltekyla ( 1. listopadu 2020 16:09 )

muslim je zvíře'''

Alucard ( 1. listopadu 2020 09:56 )

To už je ono Frantíci, klid vám končí a vy s ním. Pořád jste dokazovali jak solidární jste. No a teď budete žebráci 😄😂🤣

Jirik-ta ( 31. října 2020 13:54 )

je to tak. Tahle civilizace ta si o zkázu přímo koleduje. Chtělo by to e přeorientovat na kabaret a vládu nechat na islámu.

Jirik-ta ( 31. října 2020 13:51 )

Nemělo by se tolik podněcovat a víc bojovat se suchem . Soudruzi bděte.

hejhej ( 30. října 2020 14:10 )

Kolik takových vrahů už je v Evropě díky EU, především politikům z Německa a Francie. Němci si je samí vozí od Afrických břehů. Drzost EU je neskutečná, natahají sem vrahy a násilníky bez dokladů a ještě je chtějí cpát do ostatních zemí. Islám je odporná ideo­logi­e,nes­luči­telná s civilizovanými zeměmi.Ti invazisté nepřijeli pracovat, jak kdysi blábolila Merkelová, ale ovládnou Evropu zrůdným islámem. A vítače těchto zrůd volíte - Piráty, KDUČSL, TOP09,STAN, ODS.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud