Středa 27. leden 2021
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Oblačno, sněžení 1°C

Biden požádá Američany o 100 dní v rouškách a nechá se očkovat. Tým pro boj s virem má nová jména

Aktualizováno -
4. prosince 2020
12:53
Autor: ČTK - 
4. prosince 2020
07:45

Nastupující prezident USA Joe Biden v rozhovoru se stanicí CNN uvedl, že v den své inaugurace 20. ledna požádá Američany, aby po dobu 100 dní nosili roušky a pomohli tak omezit šíření koronaviru. Budoucí šéf Bílého domu zároveň prohlásil, že se rád nechá veřejně očkovat proti covidu-19, jakmile odborník na infekční choroby a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci řekne, že je to bezpečné. Prozradil i detaily jeho přijetí u republikánů. 

„První den, kdy budu inaugurován, požádám veřejnost o 100 dní v rouškách. Jen 100 dní v rouškách - nikoliv navždy, jen 100 dní. A myslím, že uvidíme významné snížení (v šíření viru),“ prohlásil příští americký prezident.

Biden zároveň uvedl, že Fauciho požádal, aby zůstal součástí příští administrativy a působil jako hlavní zdravotnický poradce i člen týmu pro covid-19, napsala agentura AP. Fauci je už několik desetiletí ředitelem Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) a sloužil již šesti americkým prezidentům.

Současný prezident Donald Trump ještě před volbami naznačil, že by v případě svého vítězství Fauciho, s nímž se v poslední době rozcházel v názorech ohledně řešení nákazy, ze svého týmu vyhodil. Trump nebezpečí plynoucí z koronaviru opakovaně zlehčoval, tlačil na otevření ekonomiky a rušení restrikcí namířených proti šíření viru. Brojil například i proti nošení roušek.

Přední americký epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony FauciPřední americký epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci | Reuters

Biden dále uvedl, že se rád nechá veřejně očkovat proti koronaviru, aby rozptýlil případné obavy Američanů ohledně bezpečnosti a účinnosti vakcíny. „Je důležité sdělit Američanům, že je to bezpečné,“ řekl nastupující americký prezident.

Podle průzkumů si mnoho lidí v USA nechce nechat aplikovat nové vakcíny kvůli obavám z rychlosti jejich vývoje či kvůli obecné nedůvěře v reakci amerických úřadů na šíření koronaviru. Server stanice CNN ve čtvrtek napsal, že veřejně se očkovat jsou ochotni rovněž exprezidenti Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton, aby pomohli rozptýlit obavy veřejnosti ohledně bezpečnosti těchto látek. USA v současnosti zažívají zatím nejhorší vlnu pandemie od letošního jara.

Biden: Senátoři se báli mi gratulovat

Biden v rozhovoru také uvedl, že mu soukromě gratulovali někteří republikánští senátoři. Ti podle nastupujícího prezidenta dosud veřejně neuznali jeho vítězství v listopadových prezidentských volbách, aby nepopudili Donalda Trumpa.

„Více než několik současných republikánských senátorů mně soukromě volalo a blahopřálo,“ uvedl příští americký prezident.

Zákonodárci jsou podle něj ve složité situaci. Jakmile ale takzvaní volitelé volbu Američanů 14. prosince potvrdí, významná část republikánského vedení podle něj jeho vítězství uzná. Bývalý americký viceprezident podle částečně potvrzených výsledků vyhrál letošní volby, současný prezident Trump však porážku odmítá a pokračuje ve snaze změnit výsledky soudní cestou v několika státech.

Znepokojují ho Trumpovy milosti

Joe Biden rovněž okomentoval nepotvrzené šířící se zprávy o tom, že se Donald Trump chystá v následujících týdnech udělit řadu „preventivních“ prezidentských milostí svým spojencům i sám sobě. Minulý týden už udělil milost svému někdejšímu bezpečnostnímu poradci Michaelu Flynnovi, který se v minulosti přiznal, že dvakrát lhal federálním vyšetřovatelům.

„Znepokojuje mě to z hlediska toho, jaký precedens to stanovuje a jak nás vidí jako zemi práva a spravedlnosti zbytek světa,“ nechal se slyšet budoucí šéf Bílého domu.

Na otázku, zda je podle něj důležité, aby se Trump zúčastnil jeho inaugurace 20. ledna, odpověděl, že je to důležité pro Spojené státy jako symbol klidného předání moci mezi politickými rivaly. „Je to naprosto jeho rozhodnutí. Na mě to nemá žádný osobní dopad, ale má ho na zemi,“ dodal.

Další Bidenovi spolupracovníci odhaleni

Podle informací agentury Reuters se Biden chystá do čela svého týmu pro boj s koronavirem jmenovat podnikatele Jeffreyho Zientse, který bude mít na starosti především koordinaci distribuce stovek milionů dávek vakcín široké veřejnosti, na níž se bude podílet několik vládních agentur.

Server magazínu Politico rovněž informoval, že Bidenův poradce Vivek Murthy by se měl vrátit do úřadu šéfa zdravotnické služby, který zastával už za vlády Obamy.

Marcella Nunezová-Smithová, která je místopředsedkyní týmu odborníků, který Biden sestavil krátce po volbách, rovněž dostane klíčovou roli v budoucí administrativě. Soustředit se bude na to, jak virus nepoměrně více zasahuje některé menšiny v USA.

Epidemiolog Fauci se již ve čtvrtek setkal mimo jiné se Zientsem a Murthym a diskutovali o distribuci vakcíny a nynějším stavu pandemie. Fauci následně prohlásil, že „takto by měl přechod k nové vládě vypadat“.

Video „Nejhorší v dějinách,“ říká expert o Trumpovi a zmínil psychiatra. Prezidentem prý bude Biden - Blesk

 

slafkins ( 10. prosince 2020 02:07 )

Cinsky hovado se tam nikdy nedos­tane­.https­://y­outu­.be/YM­hTVNJiP­mI

egyptanka ( 4. prosince 2020 16:48 )

Už to začíná. Ještě tam není a utahuje šrouby.

Santusak ( 4. prosince 2020 13:44 )

Biden uz si objednal v Rusku Sputnika! Neni blbej jako Cesti "Demokrati"!

panda82 ( 4. prosince 2020 09:30 )

Haha, teče mu do bot, že by strach kým by splatil miliardový dluh Číně, kdyby je coronavid skolil, tak jeho politik varuje před Čínou, bylo by to zajímavější, kdyby se o dluh USA zajímal a nevyhrožoval

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud