Čtvrtek 6. květen 2021
Svátek slaví Radoslav, zítra Stanislav
Oblačno, déšť 13°C

„Umírají každý den.“ Přes 30 tisíc uprchlíků a tisíce mrtvých. Krutá válka a chaos zuří v Etiopii

Aktualizováno -
22. listopadu 2020
10:07
Autor: ČTK, simao - 
21. listopadu 2020
22:02

Etiopská vojska pokračují v ofenzivě proti povstalcům na severu země. Vedení etiopského státu Tigraj oznámilo, že operace federálních vojsk, která v Tigraji vedou ofenzivu od začátku listopadu, si vyžádala devět obětí mezi civilisty ve městě Adigrat. Uvedla to v sobotu agentura Reuters. Etiopská vláda oznámila, že její jednotky získaly nad Adigratem kontrolu. Africká unie v pátek zahájila snahy o roli vyjednavače v tomto konfliktu, což Etiopie odmítla.

Adigrat je od tigrajského správního střediska vzdálen asi 116 kilometrů. Vláda dříve uvedla, že federální armáda se brzy dostane až k tigrajské metropoli Mekele. Tigrajci podle ní teď pomocí buldozerů rozorávají cesty kolem města, v němž žije asi půl milionu lidí.

Ověřit zprávy z místa je složité, upozorňuje Reuters. Telefonní a internetové spojení je totiž přerušeno od 4. listopadu, kdy premiér Abiy Ahmed obvinil politickou stranu Tigrajská lidově osvobozenecká fronta (TPLF) ze zrady a vyslal do severního státu Tigraj armádu.

OSN: 200 tisíc lidí zamíří do Súdánu

Stovky, možná tisíce lidí už kvůli současným bojům přišly o život a podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC) se do sousedního Súdánu od začátku konfliktu uchýlilo 31.000 lidí.

OSN počítá s variantou, že do Súdánu uprchne až 200.000 lidí. Humanitární organizace se obávají, že v Tigraji, kde na pomoci závisely stovky tisíc lidí ještě před současným konfliktem, propukne krize. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k vytvoření humanitárních koridorů.

„Lidé, kteří z Tigraje uprchli do Súdánu, říkají stále to samé: Že jsou tam lidé zabíjeni a že umírají každý den. Stále dokola vyprávějí stejný příběh a my můžeme jen předpokládat, že to, co říkají, je pravda. Může tam docházet i k válečným zločinům, jak tvrdí komisař OSN pro lidská práva,“ řekl aktuálně.cz etiopský novinář Samuel Getachew.

Africká unie v pátek pověřila bývalého prezidenta Mozambiku, exprezidenta Jihoafrické republiky a bývalou hlavu Libérie, aby zprostředkovali mediaci konfliktu. „Hlavním úkolem speciálních vyslanců bude přesvědčit obě strany konfliktu, aby se zavázaly k ukončení ozbrojených střetů, a vytvořit prostředí pro inkluzivní národní dialog o problémech, které vedly k současné situaci,“ uvedla unie v prohlášení.

Etiopie však podle Reuters popřela, že by byla podobná jednání v dohledu. Navíc dříve uvedla, že s TPLF jednat nebude. Guterres upozornil, že etiopské úřady zatím na žádnou mediaci konfliktu zprostředkovanou zahraničím nepřistoupily.

Konflikt má jádro v červnovém rozhodnutí premiéra Ahmeda odložit kvůli epidemii volby. Tigrajská TPLF pak začala centrální vládu považovat za nelegitimní.

Ahmed, který patří k etniku Oromů, podle Tigrajců nemá právo vést zemi. Vláda pak obvinila TPLF z útoku na vojenskou základnu a z krádeže zbraní, což ale tato organizace odmítá. Ahmed TPLF obvinil ze zrady a na začátku listopadu nařídil proti Tigraji vojenskou operaci.

Pláčou a nikdo se nedívá

„V Etiopii existuje i mnoho rodin, které mají v tomto regionu příbuzné a mají na ně silné vazby. Etiopii nemůžete rozdělit jako pizzu a říct “tady je Tigraj a tady je Oromo„. Etiopané vždy uzavírali sňatky mezi sebou. Není to třeba tak, že Amhařan si nemůže vzít nikoho z etnika Oromo. Jsme směsicí různých etnických skupin. Existuje tedy silné spojení s regionem a existuje mnoho dotčených rodin. Ale nejsou slyšet. Pláčou, zatímco se nikdo nedívá. Pročítám zprávy od různých rodin na sociálních médiích a je to velmi srdcervoucí,“ podotkl novinář Getachew.

Armáda varuje před obklíčením správního střediska

Etiopská armáda varuje civilisty před plánovaným postupem na město Mekele, správní středisko severoetiopského státu Tigraj. K obklíčení města chce armáda použít tanky a upozorňuje, že se může uchýlit také k ostřelování, informuje agentura Reuters s odvoláním na etiopská státní média.

„Další fází, rozhodující částí operace, bude obklíčit Mekele pomocí tanků a ukončit boje v hornatých oblastech,“ citovala armádního mluvčího etiopská státní mediální společnost EBC.

Mluvčí etiopské armády uvedl, že civilisté v Mekele by měli vědět o hrozícím nebezpečí. „Zatím jsme cílili jen na místa, kde jsou povstalečtí bojovníci, ale v případě Mekele by to mohlo být jiné,“ varoval. „Chceme upozornit veřejnost v Mekele, že se má chránit před dělostřeleckými útoky a osvobodit se od povstalců. Ti se nyní skrývají mezi veřejností, ale veřejnost se od nich musí izolovat (...) Nebude žádné slitování,“ apeloval mluvčí.

Tara-Tara ( 22. listopadu 2020 13:34 )

šmarjápanna...a co jako já s tím mám odsud dělat ?????

al.bunda ( 22. listopadu 2020 10:39 )

A ?????

Zobrazit celou diskusi
Další videa