Řecko chce zastavit uprchlíky plovoucími bariérami. Mají zastavit cestu z Turecka

Autor: ČTK - 
29. ledna 2020
19:42

Řecké ministerstvo obrany vypsalo ve středu výběrové řízení na instalaci „plovoucích ochranných systémů“ v Egejském moři, které budou použity v případě nutnosti omezit nápor migrantů ze sousedního Turecka. Informuje o tom agentura AFP.

Plovoucí systémy by podle zadání ozbrojených sil mohly být „zábranami či sítěmi“ o délce 2,7 kilometru. Vysoké by měly být 1,10 metru, z čehož by 50 centimetrů mělo vyčnívat nad hladinu moře. Měly by být vybaveny blikajícími světly. Celkové náklady na pořízení by neměly přesáhnout půl milionu eur (asi 12,6 milionu Kč). Další podrobnosti úřady zatím neposkytly, uvedla AFP.

Řecké ministerstvo obrany a armáda poskytují od migrační krize v roce 2015 logistickou podporu ministerstvu pro migraci a azyl při zvládání situace.

Loni se Řecko opět stalo hlavní vstupní branou do EU

Dohoda Evropské unie s Ankarou z roku 2016 pomohla výrazně oslabit migrační vlnu do Řecka. Loni se ale Řecko opět stalo hlavní vstupní branou do EU pro migranty z Blízkého východu. Za loňský rok jich z Turecka do Řecka dorazilo podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 74 400. Řecká vláda se obává, že se stejná situace zopakuje i letos.

V přeplněných táborech na řeckých ostrovech v Egejském moři se momentálně nalézá více než 40 000 žadatelů o azyl, přestože tábory byly postaveny pro nejvýše 6200 lidí.

Ministerstvo pro migraci se vrací

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který se úřadu ujal loni v červenci, si nedávno postěžoval, že jeho vláda „zdědila“ odhadem 80 000 nevyřízených žádostí o azyl od předchozí vlády.

Konzervativní Mitsotakisova vláda zaujímá přísnější postoj v otázkách migrace a na podzim prosadila v parlamentu zákon, který má mimo jiné zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Tento měsíc také vláda opět zřídila ministerstvo pro migraci a azyl, které loni po nástupu do úřadu zrušila.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud